lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Modding (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=22)
-   -   Modding - Discutii generale (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=1491)

eXpander 10-03-2010 13:06

Modding - Discutii generale
 
Am facut acest topic pentru discutii generale despre modding, sa nu mai facem offtopic pe alte thread-uri.

@ Tile: Yeah, acu imi pare rau ca nu mi-am luat din Cluj... am gasit aici la Ambient, dar nu au numai placi de 2 x 3m, si costa vreo 4mil o bucata :(

@ CalinR: Pentru o finisare mai buna iti trebuie o pila cat mai mica si mai fina. Eu mi-am luat un set din piata de la rusi cu vreo 6-7ron. Sunt 10 pile cu forme diferite (triunghiular, dreptunghiular, patrat, rotund, oval), si sunt foarte bune la finisarea plexicului. Mult mai bune decat ma asteptam :D

Uite aici o poza cu una din ele. Ca sa-ti faci o idee despre dimensiuni, cele doua led-uri din poza sunt led-uri de 5mm.

Dupa o pilire fina, aproape obtin transparenta. Dar pentru transparenta completa trebuie sa folosesti smirghel cu granulatie mica (>1000).

Pentru finisari mai brute (adica mai mari), foloseste o pila mare.

PS: Rog un sticky :D

CalinR 10-03-2010 13:55

Mulţumesc pentru informaţia despre pile. Vezi că poza nu merge. O să caut în piaţă să văd ce găsesc.
Plexi de 3 mm am cumpărat eu din Praktiker dar deşi am ales o foaie care arăta bine am văzut că are câteva zgârieturi foarte fine.

eXpander 10-03-2010 14:15

1 Attachment(s)
Mie imi merge. Pt orice eventualitate, am mai urcat-o o data.

Ignora aspectul led-ului pilit, acela a fost rezultatul pe care-l urmaream, deci am pilit cam brutal.

CalinR 10-03-2010 14:25

Daca tot avem acum thread de discuţii generale despre modding, vreau să comand ONLINE sleeving de cablu de 6mm din RO. Ştie cineva o firmă să aibă pe stoc, că pe site am văzut la mulţi dar de avut nu au?

DiaboRO 10-03-2010 14:28

Quote:

Originally Posted by CalinR (Post 33867)
Daca tot avem acum thread de discuţii generale despre modding, vreau să comand ONLINE sleeving de cablu de 6mm din RO. Ştie cineva o firmă să aibă pe stoc, că pe site am văzut la mulţi dar de avut nu au?

Daca nu gasesti in Romania (cel mai probabil sa NU) vorbeste cu matose,
face comenzi pe caseking.de ;)

eXpander 10-03-2010 14:34

Eu m-am tot gandit sa folosesc şireturi pe post de sleeving. Da, şireturi de la păpuci :)

Am de iesit azi prin oras la niste cumparaturi, si o sa intru prin ceva magazine de textile, sa vad cam la ce dimensiuni si preturi gasesc sireturi "tubulare".

matose 10-03-2010 16:06

Quote:

Originally Posted by DiaboRO (Post 33868)
Daca nu gasesti in Romania (cel mai probabil sa NU) vorbeste cu matose,
face comenzi pe caseking.de ;)

"Facea comenzi" e mai corect. Acum nu mai pot :(

DiaboRO 10-03-2010 16:09

Quote:

Originally Posted by matose (Post 33890)
"Facea comenzi" e mai corect. Acum nu mai pot :(

N-am stiut, nasol. :(

eXpander 10-03-2010 19:08

Hehehe, am testat azi "teoria siretului". Mi-am luat un set de sireturi negre de 60cm (30x2) si 5mm latime (turtit), cu 1.5ron. Si am sleevuit de proba o bucatica de 5cm de cablu de la o mufa molex.

Avand in vedere ca siretul e mult mai gros decat mi-a trebuit (am luat doar de proba) si tubul termocontractant pe care-l mai am pe-acasa e cam subtire, rezultatul e chiar super misto. Am sa atasez niste poze cand rezolv de o camera foto.

La un calcul estimativ, un sleeve-job complet la o sursa ar ridica costurile undeva la 20-30ron, incluzand sireturile si tubul termocontractant. Si rezultatul e chiar misto.

Who needs special sleeving? :D

Cu ocazia asta am gasit si o firma de publicitate din Bistrita care vinde plexiglass la dimensiunea dorita. O bucata de 3 x 500 x 500mm costa aproximativ 40ron.

IdI1 10-03-2010 19:15

Deabia astept pozele, sa ne tragem de sireturi de acum incolo.

DiaboRO 10-03-2010 19:15

M-ai facut curios, mie nu mi-a dat prin cap o asemenea trasnaie. :D

CalinR 11-03-2010 00:23

Vreau si eu sireturi ...

eXpander 11-03-2010 15:51

Trebuie sa ma duc in seara asta la un prieten sa iau camera. O sa pun pozele pe la 8-9 seara (sper).

Pana atunci, o intrebare foarte importanta (pentru mine):

Ce material ieftin pot folosi ca sa realizez un model cu ajutorul unei matrite? Matrita va fi realizata din plexiglass sau plastic (daca gasesc), datorita usurintei cu care se prelucreaza.

Eu ma gandeam la silicon, pentru ca, din cate stiu eu, e un material moale si preia bine forma matritei. Ce nu stiu e modul in care se face extractia siliconului din matrita. Mai exact, am mai multe intrebari care ma rod:
- se va scoate usor?
- se va lipi de matrita? E necesara folosirea unui lubrifiant sau ceva? Si daca da, de care?
- cat e de flexibil si cat e de rezistent?
- ce vopsea merge data peste el?

So, pls help me! Cei care mai stiu una-alta despre silicon. Eu nu am lucrat in viata mea cu el.

E unul din ultimele aspecte la care mai am nevoie de lamuriri, si in acelasi timp e cel mai important aspect al proiectului la care am inceput deja sa lucrez.

Monstru 11-03-2010 15:52

Ah la naiba...da...uneori cand lucrezi cu silicon mai ai nevoie si de lubrifiant. Dar e rezistent, stai linistit =))=))

Tile 12-03-2010 00:50

Expander,sunt curios sa vad o poza cu sleeving-ul executat cu sireturi. M-ai facut curios.

hellfish 12-03-2010 13:08

Ma adaug si eu la liste cu siretu.

Stie cineva unde gasesc plexi in Timisoara? Am inteles ca la izometal dar nu am avut timp sa trec peacol. Mi-ar trebui de 5 si 3 mm.

Chaiar ma bucur ca s-a deschis un thread despre acest subiect.

eXpander 12-03-2010 13:26

Mda... m-a "tradus" omu... inca n-am aparat foto :(( Dar vine, vine :D

@ hellfish: La Praktiker.

Quote:

Originally Posted by eXpander (Post 33677)
2 x 500 x 1000 mm - 35 RON
3 x 500 x 1000 mm - 50 RON
4 x 500 x 1000 mm - 80 RON

Aveti si in Timisoara, si banuiesc ca preturile sunt aceleasi la nivel national. De 5mm nu am vazut in Cluj, decat bucata ultra-mare si mega-scumpa.

hellfish 12-03-2010 13:29

Multumesc mult de informatie. Ultima data cand am fost la ei si i-am intrebat de plexi se uitau la mine ca bou la poarta noua. Mi-au aratat dupa cateva explicatii o bucata de plastic alcatuita din tuburi patratice unul langa celalalt.

eXpander 12-03-2010 13:34

:) La un raspuns de genul asta m-am asteptat si eu. Intreb, cu o oarecare ingrijorare (sa nu ma fac de ras) "aveti cumva plexiglass?", si agentul de vanzari imi raspunde foarte senin: "Bineinteles! Haideti dupa mine!". :cool:

hellfish 12-03-2010 13:36

Norocosule!


All times are GMT +3. The time now is 00:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.