lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   User test & review (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=32)
-   -   NZXT Hades mid-tower ATX case (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=3241)

tihopE 29-11-2010 00:33

NZXT Hades mid-tower ATX case
 
10 Attachment(s)
Acum 6 ani imi cumparau ai mei primul pc - un Duron la 1.8ghz, o MX4000 cu DX11, un HDD de 40 gb, vreo 128 mb rami si o frumoasa carcasa pe care chiar si in ziua de azi o mai am. E singura 'componenta' a primului PC care inca mai traieste si e in posesia mea. Desigur, componentele respective erau aranjate foarte lejer acolo in carcasa aia mica si dragalasa, dar ce te faci cand peste 2-3-4 ani cumperi o placa de baza mai mare, un procesor si mai fierbinte si mai lacom de spatiu, o placa video mai lunga? Improvizezi. Mai dai o gaura ca sa rasufle si sa mai tragi un cablu pe acolo, mai scoti un HDD-cage pentru ca placa video e prea suparata ca sa se inteleaga cu carcasa default, mai arunci un ventilator acolo sa mai scada temperatura cu 3 grade si sa fie domne` sistemu stabil. Dar ce te faci atunci cand efectiv nici una din variantele de mai sus nu mai e de ajutor? Pai cumperi o carcasa. Una suficient de mare cat sa iti incapa toate 'treburile' inauntru, una cu suficiente ventilatoare cat sa te ia iarna cu friguri, una suficient de frumoasa cat sa nu iti scoata ai tai ochii ca e prea 'freak' si bineinteles suficient de ieftina cat sa iti mai ramana bani macar de un plin pana iei urmatoarea bursa (:D)

Ce putem intelege de aici? NZXT Hades si nimic mai mult. Cel putin in cazul meu a indeplinit toate conditiile palavragite mai sus. Nu e nici prea mare nici prea mica, nici prea urata nici prea frumoasa, nici prea scumpa nici prea ieftina (a nu se intelege ca ma suparam daca era mai ieftina :rolleyes:).

Vorba lunga saracia omului asa ca haideti sa aruncam o privire asupra exteriorului.
Attachment 13530Attachment 13531Attachment 13532
Carcasa vine cu o singura optiune de culoare, un negru mat, care se continua si in interior, un mare plus dupa parerea mea; orice calculator care se respecta ar trebui sa fie complet negru atat la interior cat si la exterior. Carcasa vine din fabrica cu 4 ventilatoare destul de silentioase chiar si la turatie maxima: unul frontal de 200mm cu LED rosu, un altul tot de 200mm pe capacul lateral, unul de 120mm in spate pentru evacuarea aerului cald si inca unul de 140 montat deasupra, tot pentru eliminarea aerului. Tot deasupra avem inca un loc liber pentru montarea unui ventilator de 120 sau 140mm.
Attachment 13533
Cele 3 filtre de praf cu care vine carcasa sunt montate impreuna cu cele doua ventilatoare mari iar cel de-al treilea sta cuminte sa protejeze de praf sursa, montata la baza.
Pentru cei care vor racire cu lichid, carasa permite montarea superioara a unui radiator de 240 sau 280 milimetri si este prevazuta cu gauri pentru furtune.
Pentru accesul la unitatea optica, capacul frontal se deschide si ascunde butonul de reset si 2 potentiometre pentru controlul ventilatoarelor. Butonul de on/off e ascuns in fata - desi pare ciudata expresia, chiar e bine pozitionat astfel incat la prima vedere singurul buton al carcasei e cel de reset. Tot in fata gasim un display ce afiseaza 3 temperaturi monitorizate de sondele cu care vine carcasa. Deasupra avem cele doua mufe jack, pentru casti si micorofon, 2 porturi USB 2.0 si un port E-SATA.
Attachment 13534Attachment 13535Attachment 13536
Capacele laterale sunt bombate, astfel cablurile pot fi ascunse cu usurinta in spatele placii de baza, desi carcasa are doar 200 milimetri latime. Dimensiunile complete sunt 501mm lungime, 430 inaltime si 200 latime, respectand standardele ATX mid-tower.

Cei de la NZXT au inclus in accesorii vreo 50 de suruburi, atat screw-less cat si normale, 10 soricei pentru prinderea cablurilor si 3 adaptoare 5,25" - 3,5" pentru hark-diskuri.

De indata ce deschidem capacul lateral gasim un negru elegant, fiind vopsite in negru inclusiv cablurile pentru front panel. Singurele parti non-black sunt palele ventilatoarelor si butoanele sistemului de prindere screw-less, vopsite in alb. Ca orice carcasa ce se respecta, si cea de fata are gauri pentru wire-management iar tray-ul placii de baza este decupat pentru accesul usor la backplate-ul coolerului. Carcasa permite montarea a maxim 9 unitati de 5,25" sau 4 de 5,25" si 5 de 3,5".
Attachment 13537
De asemenea aceasta vine cu un adaptor pentru montarea a doua SSD-uri. Producatorul american precizeaza ca in interior are loc pana si cea mai lunga placa video a momentului - ATI 5970. Trebuie sa ii cred pe cuvant, neavand ocazia sa testez acest lucru pana acum. Ca tot vorbim de sloturi PCI, carcasa are 7 asemenea sloturi.
Din pacate datorita latimii relativ mici a carcasei si a ventilatorului din lateral nu am reusit sa montez coolerul prcesorului -FZ120- in pozitia dorita, acesta trebuind sa fie pus astfel incat sa pot inchide capacul lateral.
Fata de un setup open-stand, cu toate componentele scoase afara, carcasa aduce in plus, in medie, un maxim de 3 grade celsius, ceea ce este ok din punctul meu de vedere.
Asamblarea intregului sistem, incluzand dezasamblarea carcasei si wire-managementul, a durat aproximativ 4 ore.
Attachment 13538

In final nu pot sa spun decat ca sunt foarte multumit de achizitia facuta si acord nota 9 acestui produs, singurul minus fiind latimea relativ mica a carcasei, ce nu permite montarea in orice pozitie a unui heatsink inalt pentru procesor.
Attachment 13539


All times are GMT +3. The time now is 16:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.