lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Cutia de sub birou (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=2)
-   -   Probleme hardware (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=186)

poparamiro 08-08-2009 12:38

Probleme hardware
 
Daca va confruntati cu probleme hardware legate de calculatorul dumneavoastra aici este locul unde le puteti expune cu scopul de a gasi o rezolvare.
Pentru probleme legate de overclocking am facut thread separat.

jancone 13-08-2009 12:40

probabil o parte din voi stiu deja ca am primit componentele la noul PC . Ieri seara l-am asamblat , dar am intampinat o problema . Dupa ce il deschideam toate componentele funcionau dar nu imi intra in bios (nici bipuitul ala de la inceput nu se auzea - speakeru). Banuiesc ca nu am pus cablurile din in sursa sau poate nu este compatibila placa video . Voi ce credeti ? Am dus calculatorul la niste baieti de aici care se pricep si sper sa mi-l faca . Astept indicatiile si sugestiile voastre .

Kimi 13-08-2009 12:42

Ai conectat cablul de alimentare al procesorului (8 pini)?

jancone 13-08-2009 12:47

l-am conectat . Procesorul o ia fara nicio problema . La gtx 295 trebuie conectat si cablu de 8 pini si cel de 6 pt putere suplimentara . In caz de cablurile nu sunt puse corect , exista pe placa care se face rosu . Daca cablurile sunt puse cum trebuie ledul se face verde . Cand il deschid ledul e verde deci cablurile sunt puse cum trebuie . Nu imi dau seama ce ar putea fi . Poate ma luminati voi .

Kimi 13-08-2009 12:54

Vezi de sloturile de memorie, pune-le pe cealalta culoare. La placile de baza X58 memoriile trebuie sa stea pe sloturile mai indepartate de procesor (daca nu ma insala memoria :D).

Lambda_Dryver 13-08-2009 12:58

Hmmm....Deci inteleg ca nici macar nu booteaza. Incearca sa bootwezi intai cu 2 gb ram in al doilea slot dinspre proc catre marginea placii de baza. Daca tot nu merge, incearca sa iei toate stick-urile de ram si testeaza-le individual pe fiecare. Daca tot nu merge, dezasambleaza-l complet, inclusiv scoate proc-ul din socket si verifica daca toti pinii sunt in directia care trebuie...Daca nici asta nu merge, revino aici cu detalii poate gasim ceva in neregula, ca mai multe minti gandesc mai bine ca una singura:D.

Bafta!

jancone 13-08-2009 13:01

uite ca am impresia ca meloriile le-am pus invers pe sloturile care erau mai aproape de procesor . Astept si alte indrumari . Mersi mut Kimi

Si o pozica :o cu cei doi giganti de 24" :cool: . Sper sa va placa

LE : Deocamdata nu pot sa testez memoriile cate una . Dar cand o sa-l aduc inapoi o sa-l testez

http://img30.imageshack.us/img30/1161/img2502f.th.jpg

Bebe 13-08-2009 17:28

O mica problema am intampinat si eu dupa ce am schimbat HDD-urile.
Am achizitionat de curand 3 HDD-uri de 1 TB WD Caviar Green (EADS).
Mai am in PC un WD de 160 pe care tin windows-urile, inca un WD de 500 AAKS pe care stochez diferite chestii. Problema este la HDD-urile de 1 TB. Unul il tin numai pentru stocare si merge ok, iar celelalte doua pentru torrente. Astea doua cu torrente pur si simplu se inchid singure, adica dupa 24-26 de ore de functionare corecta nu se mai vad in windows. Dupa un restart totul merge ok, dar dupa 24-26 de ore dispar din nou si iar trebuie restart. Putin cam dubis zic eu si nu pot sa imi explic care e problema. Am doua venturi Nexus care bat in ele, deci nu e vorba de supraincalzire, toate HDD-urile au cam 32-33 de grade in everest. Am observat ca primu care dispare este HDD-ul plin (mai are cam 125 GB liberi, deci nu e chiar plin), dar au fost cazuri cand dispareau ambele cu torrente.
Sursa nu cred sa fie de vina, am o sursa ModeCom Feel III de 500W si are 70-75% eficienta.

Lambda_Dryver 13-08-2009 17:31

Eu totusi as paria pe sursa... Probabil ca nu are destul "juice" ca sa sustina un write constant simultan pe mai multe hdd-uri. Altfel, nu-mi dau seama care ar putea fi problema...

matose 13-08-2009 17:31

E posibil ca placa de baza sa-ti cauzeze probleme. Ai verificat optiunile de Power Management la HDD-uri?

Bebe 13-08-2009 17:37

Sursa nu cred sa fie de vina. Inainte tot 5 HDD-uri aveam si a mers ok aproape 5 luni de cand o am, acum am tot 5 HDD-uri si banuisc ca un HDD de 500 consuma la fel ca unul de 1 TB.
Matose, cum se verifica ce ai zis tu?

Lambda_Dryver 13-08-2009 17:40

Atunci clar nu sursa este problema...Poti incerca sa le verifici prin right-click->properties->screen saver->power managemement. S-ar putea sa fie setat Windows-ul sa iti inchida hdd-urile dupa un anumit timp...Cred ca la asta se referea matose...

Bebe 13-08-2009 17:44

Dubios, la HDD-uri imi zice ca se inchid dupa 20 de minute, dar ele se inchid dupa 24 de ore si culmea e ca doar 2 din ele (ma rog, de obicei doar unul).
Am modificat, l-am pus sa se inchida dupa vreo 10 zile, sa vad daca mai face.

jancone 14-08-2009 00:28

Baieti am rezolvat problema cu Placa video si sursa ... dupa cum era de asteptat eu nu pusesem bine cablurile de alimentare in sursa :o . Mersi mult de ajutor !

Lambda_Dryver 14-08-2009 00:39

Foarte bine! Sa-l stapanesti sanatos jancone!

jancone 14-08-2009 00:44

mersi mult inca odata :D O sa vin in curand cu poze

Andrei 14-08-2009 01:08

1 Attachment(s)
Am si eu o mica problema.
Sunt in curs de a schimba platforma, si as vrea sa pastrez cele 2 placi video Sapphire ATI Radeon HD 4870 in configuratie CFX.
Pentru a putea utiliza si slotul PCI sunt nevoit sa montez placile video in sloturile PCIex16 nr.1 si nr.3, iar pentru aceasta ar trebui un crossfire-bridge mai lung decat cel standard. :confused:
Intrebarea mea este daca asa ceva exista, si daca exista, de unde il procur ?
Atasez imagine :
Attachment 986

matose 14-08-2009 01:16

Poti sa folosesti fara probleme slotul 2 si 3 (am impresia ca poti sa folosesti si sloturile 2 si 4 dar nu stiu sigur). E posibil sa am eu pe acasa un bridge mai lung printre cele 25 bridge-uri normale care le am :D

Andrei 14-08-2009 01:17

THX matose, dau un butoi de DAB.
Daca folosesc slotul 2 tot nu fac nimic, deoarece astupa pci-ul.
Intre slotul 1 si 2 e distanta de "dual slot", iar in acest spatiu nu mai e nici un alt fel de slot.

Kimi 15-08-2009 17:46

2 Attachment(s)
Imi spuneti si mie, va rog, ce are porcaria asta de samsung? Pe langa faptul ca are un carait oribil.

Am incercat sa ma uit la un film pe la 5. Era ceva ciudat deoarece i-o luat mai mult de un minut sa citeasca un amarat de folder, iar orice film deschideam se bloca. Am facut un test cu HD Tune si imi arata Minimum 0.0 MB/s si Maximum 0.1 MB/s. M-am enervat, am dat restart, tot asa. M-am enervat mai tare, l-am inchis, am verificat cablurile, totul in regula, il deschid si fac un test (prima imagine). Apoi am mai verificat inca odata (a doua imagine).

Care-i faza?! De ce are "dropuri" de viteza? Chestia aia galbena ce inseamna?

LE: am mai facut un test si linia aia albastra o iesit mai constanta, dar tot atatea puncte galbene. Totusi, ce o avut?


All times are GMT +3. The time now is 06:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.