lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Carcase si surse (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=7)
-   -   Carcase - cele mai recente aparitii (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=7)

Monstru 25-07-2009 18:42

Carcase - cele mai recente aparitii
 
Au un rol estetic, dar mai ales unul functional. Pot avea dimensiuni impresionante, sau pot fi mai mici decat ne inchipuim. Nu in ultimul rand, pot reprezenta o afirmatie despre personalitatea proprietarului. Aici vom vorbi despre cele mai interesante aparitii si despre cele mai noi modele de carcase.

eXpander 28-07-2009 12:18

Corsair Obsidian Series 800d First Look @ bit-tech.net

http://www.itechnews.net/wp-content/...pc-chassis.jpg

cocosatul 03-08-2009 13:18

un link cu Lian-Li
catalog 2009
http://www.lian-li.com/DMflash/

Schumy 03-08-2009 14:18

Corsair-ul arata frumos tare insa nu circula prea mult aer prin interior.
ventilatorul de la hdd e pus cam ciudat acolo , e la o distanta foarte mica de panoul lateral si asta din pct meu de vedere provoaca atat pierderi de randament cat si zgomot

Pasajele din cauciuc pt wm imi plac mult si cred ca o sa imi pun si eu asa ceva dar home made si vopsea negra neaparat:)

eXpander 03-08-2009 14:26

Quote:

Addendum 27th July 2009: Corsair contest our opinion here and state the hard drives receive ample airflow. We will endeavor to test the theory and contrasting opinion when we fully review the case.
;)

Asteptam un review complet. Pe mine ma atrage extrem de mult carcasa asta, si daca cifrele sunt favorabile, probabil ca aceasta va fi urmatoarea mea carcasa.

foxthemad 04-08-2009 14:53

De curand de cand am schimbat carcasa cu una Lian Li, pot spune ca personal consider ca sunt cele mai bune carcase, din punct de vedere calitativ si estetic. Ca sa nu mai zic de modularitate, poti scoate aproape tot de pe ea...

Si din punct de vedere al wiremanagement-ului si al airflow-ului CoolerMaster mi se par cap de serie.

Red-Dog 04-08-2009 17:26

Quote:

Originally Posted by foxthemad (Post 1604)
De curand de cand am schimbat carcasa cu una Lian Li, pot spune ca personal consider ca sunt cele mai bune carcase, din punct de vedere calitativ si estetic. Ca sa nu mai zic de modularitate, poti scoate aproape tot de pe ea...

Si din punct de vedere al wiremanagement-ului si al airflow-ului CoolerMaster mi se par cap de serie.

WM de unde ? la airflow nu te contrazic cand vine vb de coolermaster,e si normal sa fie asa din moment ce poti monta o armata de fan-uri in ea,de curand am schimbat un lian-li a16a cu un CM690 ...acum ma uit la un lian li a17a,CM690 e varza cam la tot ...materiale folosite,finisaje ,modularitate ,conceptie ...doar la design are ceva in plus ...sa pot monta/curata/scoate cele 2 fan-uri din top trebuie dat jos panoul de sus ,panou prins in clipsuri de plastic(ordinar) care ma astept sa cedeze oricand,aceiasi poveste cand vine vb de fan-ul din fata :mad:

al13n8r 04-08-2009 18:57

Quote:

Originally Posted by eXpander (Post 1474)
Asteptam un review complet. Pe mine ma atrage extrem de mult carcasa asta, si daca cifrele sunt favorabile, probabil ca aceasta va fi urmatoarea mea carcasa.

IDEM! Dintre toate cele vazute pana acum, Obsidian-ul pare cea mai completa la toate capitolele. Evident, este aproape imposibil sa multumeasca pe toata lumea... dar incearca intr-un mod admirabil, zic eu.

xwoodoo 05-08-2009 01:26

1 Attachment(s)
Interesant Obsidian-ul si relativ complet. Mai ramane problema cu pretul ~220 lire.

Ceva mai pamantean de la NZXT - M59 ~ 60E
Nimic spectaculos. Vad ca este la moda sa vopseasca toti interior-ul in negru.

Monstru 05-08-2009 02:03

1 Attachment(s)
Personal mi separe mult mai interesanta poza asta. Este destul de desteapta carcasa, decupaj in spatele zonei socket-ului nu am mai vazut pana acum la carcasele mai ieftine. De asemenea, fanta lasata in dreptul sursei pentru a nu obtura air-flow-ul curselor care au ventilatorul in partea inferioara, precum si toate fantele pentru wire-management mi se par feature-uri extraordinare pe o carcasas de 60 de Euro. Nu pot sa spun ca imi place cum arata partea frontala, dar asta este chestie de gust.

dev 05-08-2009 08:24

Cam ingusta pentru gustul meu si intr-adevar partea frontala e ceva la care trebuie sa te gindesti bine inainte de a o lua.

Quote:

WM de unde ? la airflow nu te contrazic cand vine vb de coolermaster,e si normal sa fie asa din moment ce poti monta o armata de fan-uri in ea,de curand am schimbat un lian-li a16a cu un CM690 ...acum ma uit la un lian li a17a,CM690 e varza cam la tot ...materiale folosite,finisaje ,modularitate ,conceptie ...doar la design are ceva in plus ...sa pot monta/curata/scoate cele 2 fan-uri din top trebuie dat jos panoul de sus ,panou prins in clipsuri de plastic(ordinar) care ma astept sa cedeze oricand,aceiasi poveste cand vine vb de fan-ul din fata
Daca nu ai reusit sa faci un WM decent intr-o 690 atunci eu zic ca problema e la tine nu la carcasa. Iar panoul frontal si cel de sus nu sunt facute sa fie scoase zilnic asa ca nu vad unde e problema ma ales ca acele clipsuri sunt suficient de solide. Eu prefer oricind o tabla mai groasa decit aluminiu subtire.

Schumy 05-08-2009 08:44

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 1675)
decupaj in spatele zonei socket-ului nu am mai vazut pana acum la carcasele mai ieftine

Si mai e facut si cum trebuie.la Haf 932 acea gaura este mica si pozitionata cam sus si pe i7 e inutila ca tot trebuie sa dau jos placa de baza ca sa montez coolerul.....asta cel putin cu rampage-ul meu.

Din pct meu de vedere este o carcasa care sta foarte bine la capitolul functional in zona de pret unde este pozitionata iar design-ul sunt subiective insa nu cred ca o sa aiba foarte multi fani.

eXpander 05-08-2009 11:22

Quote:

Originally Posted by xwoodoo (Post 1674)
Interesant Obsidian-ul si relativ complet. Mai ramane problema cu pretul ~220 lire.

Ceva mai pamantean de la NZXT - M59 ~ 60E
Nimic spectaculos. Vad ca este la moda sa vopseasca toti interior-ul in negru.

Daca asta va fi pretul pentru Obsidian, atunci "nu, mersi".

Iar M59 e fugly! Gaming case... mda... Totusi e interesanta ideea cu "Night Light". Si e misto decupajul pentru CPU backplate. Si faptul ca se poate monta un radiator in partea de sus... desi mi se pare mult prea ingust spatiul.

ihlades 05-08-2009 11:47

Este prea îngust. Acolo bagi două ventilatoare de 25mm, atât.

dev 05-08-2009 13:05

Uite o idee buna:

NZXT BETA Evo , adica fara venturi din fabrica.

Red-Dog 07-08-2009 07:08

Quote:

Originally Posted by dev (Post 1677)
Cam ingusta pentru gustul meu si intr-adevar partea frontala e ceva la care trebuie sa te gindesti bine inainte de a o lua.



Daca nu ai reusit sa faci un WM decent intr-o 690 atunci eu zic ca problema e la tine nu la carcasa. Iar panoul frontal si cel de sus nu sunt facute sa fie scoase zilnic asa ca nu vad unde e problema ma ales ca acele clipsuri sunt suficient de solide. Eu prefer oricind o tabla mai groasa decit aluminiu subtire.

Te asigur ca nu este nicio problema la mine,poate sunt eu mai pretentios :) normal ca si eu prefer o tabla groasa,dar acest CM690 nu are tabla groasa ,e subtire si flambeaza...tabla groasa gasesti pe carcasele chieftec, antec si probabil mai sunt ,dar nu am cunostinta...daca nu scoti acele panouri poate imi explici cum poti curata fan-urile ,macar 1 data pe luna si tot trebuiesc curatate

Monstru 07-08-2009 10:24

dev - ca sa intelegi mai bine, trebuie sa iti explic cate ceva despre red-dog :)

Omul este cu adevarat pretentios si imi aduc aminte de o perioada in care a incercat mai multe carcase decat oricine. Daca imi aduc eu bine aminte, era o vreme cand nu rezistau carcasele la el acasa mai mult de o saptamana. Si cand spun asta ma refer la carcase gen Solo, Silversone si asa mai departe, adica treburi de finete, nu carcase gen "gaming" cum produc CoolerMaster. Cred ca red-dog este primul om pe care lam cunoscut in Romania care a avut racirea in PC asigurata exclusiv de Noctua (heatsink si fan-uri), de asemenea este singurul om care vindea produse noi de o saptamana pentru ca pur si simplu nu ii satisfaceau gusturile. Asa ca hai sa ii dam omului un pic de credit si sa intelegem ca este mai pretentios decat majoritatea userilor ;)

Bungee 07-08-2009 10:30

4 Attachment(s)
Lian Li launches PC-A70F/A71F Full Tower Chassis

Lian-Li Industrial Co. Ltd Ltd has launched the PC-A70F/71F Full Tower chassis ideal for power users and server systems. The hair-line brushed all black aluminum chassis features two fans on the front (2x 140mm@1000RPM), and 2x rear 120mm fans @1500RPM. The 7x PCI expansion slots enable CrossFire and SLI graphic card setups. The chassis front face has either a door assembly which can open from either side as needed (PC-A71F) or a front panel which clips off conveniently as needed (PC-A70F). The inlet fans have filters that are washable. The entire chassis is designed for tool-less implementation, so installing your hardware and getting your system up and running is extremely easy. The dimensions stand at 220mm x 590mm x 615mm ( W, H, D) for the PC-A71F, and 220mm x 590mm x 585mm ( W, H, D) for the PC-A70F.

Tile 07-08-2009 13:34

Numai buna pentru modificat. Cateva nibbler-e si dremel-uri o asteapta. Carcasa poate fi utilizata cu succes pentru watercooling.

kpy_here 07-08-2009 23:15

Quote:

Originally Posted by eXpander (Post 493)


Stie cineva cand si la ce pret ajunge in Romania noastra minunata ?:D


All times are GMT +3. The time now is 12:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.