lab501 forum

lab501 forum (http://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (http://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video ATI/AMD (http://forum.lab501.ro//showthread.php?t=30)

kretzu77 09-03-2017 12:17

Quote:

Originally Posted by KashunatoR (Post 526180)
Eu observ diferenta intre 60 fps si 120 fps de 20 de ori din 20 si nu am nici pe departe o vedere perfecta. Cei care spun ca nu se observa cred ca vor doar sa se simta mai bine cu placa lor midrange.

Asa cum cei care o au mica spun ca nu marimea conteaza? =))))))))

rage fuury 10-03-2017 18:40

Hai mai odata cu placa aia...

https://videocardz.com/67242/amd-veg...-units-spotted

vibeup 10-03-2017 19:04

Quote:

Originally Posted by cristi_io (Post 526277)
Sa nu devenim ultrasi, parca suntem pe un forum de audiofilie, unde oamenii se jura ca simt diferente la 96/192kHz sampling rate.
Un fps constant de 60 cred ca e suficient pentru majoritatea gamerilor, 120 e o zona mai extrema, deja trebuie sa ai configuratii serioase.

Trebuie sa joci cu detaliile la mediu sau chiar low in unele cazuri extreme... eu fac asta pe btf1 si 4. Cine nu a avut monitor mai sus de 60hz nu poate intelege ca diferenta este mare chiar si la miscarea mouseului sau scroll pe orice pagina de net unde se vede mult mai cursiv.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Monstru 11-03-2017 05:05

Quote:

Originally Posted by DeDeRa (Post 526237)
Ochiul uman vede si peste 200 cadre pe secunda. Demonstrat medical, stiintific si practic cu piloti in aeronautica. Asa ca nu mai haliti ce-i mirositor...}
Forum de IT, forum de oameni cititi, inteligenti si unii abereaza cu 30 FPS. DOAMNE. Si stii ce e si mai rau de atat? Ca Gogu e moca si ajuta pe toata lumea.
LE: "Tests with Air force pilots have shown, that they could identify the plane on a flashed picture that was flashed only for 1/220th of a second. That is identifying. So it's pretty safe to say, that recognizing, that SOME light was there is possible with 1/300th of a second." - repet, stiintific, nu pareri aberante.

Si tot stiintific, nu pe aberatii, s-a demonstrat ca 90% din oameni nu percep nici o diferenta peste 60 de cadre pe secunda, iar diferenta de calitate intre 24/30 fps si 60 este de 5%... de aia toate filmele pe care le vezi la cinema sunt filmate in 24 fps In Europa, respectiv 30 fps in SUA...

La filme te deranjeaza 24 fps??? Nu prea cred... asa ca lasa gargara...

blue34 11-03-2017 10:49

Din experienta mea cu fps-urile pot sa va spun asa:Am jucat un an de zile cs-go la 60 hz cu un fps de 300.Cand am schimbat placa video am ramas pe cea onboard si aveam 80 fps.Senzatia era ca ma misc foarte rau, sacadat.

vibeup 11-03-2017 11:23

Cand inveti sa conduci este la fel... la 50km/h iti pare prea repede apoi daca mergi cu 100km/h 50 iti par apa de ploaie pentru ca te adaptezi...din cauza asta average Joe nu stie cu ce se mananca 60-90-120-144hz

Sent from my iPhone using Tapatalk

DeDeRa 11-03-2017 11:30

Cadrele din filme nu au nici o legatura... DOAMNE FERESTE-ma... Orice joc din lumea asta la 30 se misca ciudatel putin, la 60 e aproape bine si la 100 esti 100% perfect. Nu stiu de unde scoateti sau mai rau auziti aberatiile astea, dar sincer, repet, e 2017 si Gogu e gratis.... LE: Nu imi vine sa cred ce comparatii. Chiar nu va documentati? Repet, Gogu e gratis, stie sa-ti gaseasca dupa cuvinte cheie chiar si pe romana, desi info mai detaliate ai pe engleza. Da-o-n ma-sa de treaba.

adrian3 11-03-2017 12:05

Din ce stiu in filme se folosesc ceva tehnici nu e chiar asa 24fps crud. Plus ca filmul NU il joci ! Il privesti, e o diferenta.
Deci da, la privit diferenta este mult mai mica, dar la gaming unde interactionezi direct diferenta este uriasa. Pana in 50fps NU este jucabil daca ceea ce joci este oarecum competitiv cu alti oameni si nu cu / vs AI, adica te va trage in jos mult de tot, iti va afecta performanta.
Edit: plus ca 24 fps ala din filme e/era ( nu stiu daca inca e ) un standard. Daca, in vreun fel, s-ar trece la 48 sau mai sus ca si standard, ar trebui sa fie schimbat tot echipamentul. Deci e vorba de bani, daca s-ar oferi cineva sa le schimbe tot echipamentul sa fie capabil de 48 sau mai mult, cati credeti ca ar refuza ?

Monstru 11-03-2017 20:13

Quote:

Originally Posted by DeDeRa (Post 526663)
Cadrele din filme nu au nici o legatura... DOAMNE FERESTE-ma... Orice joc din lumea asta la 30 se misca ciudatel putin, la 60 e aproape bine si la 100 esti 100% perfect. Nu stiu de unde scoateti sau mai rau auziti aberatiile astea, dar sincer, repet, e 2017 si Gogu e gratis.... LE: Nu imi vine sa cred ce comparatii. Chiar nu va documentati? Repet, Gogu e gratis, stie sa-ti gaseasca dupa cuvinte cheie chiar si pe romana, desi info mai detaliate ai pe engleza. Da-o-n ma-sa de treaba.

Copile crescut cu referate facute dupa Wikipedia si Google, iti garantez ca daca mi te mai adresezi o singura data asa pe forumul asta o sa dispari definitiv de aici. Ai prieteni, membrii ai familiei, scara blocului si piata unde poti vorbi asa. Aici, cu mine, nu o faci. Daca nu iti convine iti urez distractie placuta in alta parti.

Acum... am explicat asta de o mie de ori si chiar nu mai am chef sa o mai fac inca odata. Nu mai puneti botul la orice tampenie pe care o cititi pe internet. Treaba asta este mult mai complicata si aproape nimeni nu este in stare sa o explice sau sa o inteleaga asa cum trebuie, din cate vad.

Ca fapt divers, nu imi sustin afirmatiile fiind monstru de pe LAB501, ci in calitate de om care a terminat o facultate la sfarsitul careia a scris o lucrare de licenta (NE documentatata de pe Wikipedia sau Google) in care un capitol era dedicat persistentei retiniene. Stiti, asa cum se facea scoala pe vremuri, nu ca acum... pentru aia care mai stiu ce insemna invatamantul superior din Romania candva.

Stiinta din spatele povestii este simpla. Indiferent daca discutam despre jocuri sau filme, faptul ca percepem cursiv o insiruire de cadre statice se datoreaza unui principiu denumit persistenta retiniana. Practic, creierul completeaza singur crampeiele care lipsesc intre doua imagini statice succesive, daca frecventa cu care acestea sunt proiectate (pe ecranul de cinema sau pe monitorul PC-ului) este suficienta.

Studiile pe care isi bazeaza activitatea 100+ ani de industrie cinematografica spun ca 60 de fotograme pe secunda este maximul pe care il pot sesiza marea majoritate a oamenilor. Aceleasi studii spun ca diferenta de calitate intre 60 si 30 este insignifianta.

Acest motiv, coroborat cu inca doua foarte importante (economia de pelicula - 2s/m vs 1s/m - respectiv frecventa de comutatie a echipamentelot utilizate pentru iluminare - 60 Hz in SUA) a stat la baza alegerii vitezei de 30 fps (in state) ca standard cinematografic.

Desigur, exista cateva diferente intre cinematografie si gaming. La fel "de desigur", un forumist ca DeDeRa nu este in stare sa le explice, motiv pentru care se rezuma la aberatiile debitate in postul de mai sus, mai pe romaneste 3 fraze fara un argument. Din fericire, eu sunt in stare sa le explic.

In primul rand, dimensiunea ecranului de cinema si distanta la care primul rand de scaune este pozitionat au o legatura stransa, existand o forumula matematica pentru a determina acest lucru. Aceasta formula nu indica doar distanta la care trebuie pozitionat ecranul fata de spectatori pentru a nu fi evidenta granulatia peliculei, dar dimensiunea ecranului si procentul pe care acesta il ocupa din campul vizual al privitorului afecteaza si perceptia retiniana intr-o oarecare masura.

In al doilea rand, daca in cazul filmelor suntem simplii privitori, in cazul jocurilor interactionam cu mediul din fata ochilor, cautam elemente specifice in cadrul si modificam cursul actiunii cu ajutorul comenzilor pe care le introducem cu mouse-ul tastatura si gamepad-ul.

Bun... problema granulatiei in cinematografie se numeste rezolutie in cazul monitoarelor si se descompune in dot pitch ( marimea pixelului) si densitate a pixelilor pe suprafata (dpi). Chiar si aici insa, exista o distanta optima fata de monitor, dictata de aceste doua marimi. La un LED TV Full HD de 101cm te uiti de la 2-4m, in timp ce la un monitor de 24" full HD te uiti de la 60cm-1m.

Astfel, chiar daca ne referim la monitoarele deja clasice (24" full hd, 30" WQHD), densitatea pixelilor (100 dpi) este uriasa fata de ecranul de cinema, acest lucru fiind necesar datorita faptului ca privim imaginile de la o distanta foarte redusa.

A treia problema care induce o diferenta semnificativa intre cinematografie si jocuri este modul in care este generata imaginea. Astfel, in film imaginea surprinde pur si simplu actiuni reale. Un om se ridica de la masa, bea un pahar de whisky si impusca barmanul. In jocuri, un motor grafic trimite o serie de comenzi catre nucleul grafic, care calculeaza geometrie si texturi, generand un flux de date interpretat de monitor intr-un anumit fel. Pentru ca imaginile sunt generate artificial (chiar daca se utilizeaza procedee precum motion capture, generarea geometriei sau umplerea suprafetelor se realizeaza tot prin calcule, de catre GPU) avem nevoie de mai multe tehnologii pentru a induce privitorului senzatia de realitate, sau de asemanare cu realitatea.

Asta fac tehnologii precum anti-aliasing (slefuirea muchiilor), depth of field (inducerea senzatiei de profunzime), motion blur (simularea senzatiei creeata de proiectia fotogramelor in cinemtografie combinata cu modul in care functioneaza persistenta retiniana) s.a.m.d.

Acum, problema este ca din aceste motive, fiecare cadru generat de placa video este unic si pot exista diferente / aberatii de la cadru la cadru, ceea ce in cinematografie se intampla mult mai rar. Motiv pentru care insasi buna functionare a persistentei retiniene este afectata in mod direct, creierul primind semnale diferite.

DAR... perceptia difera de la tip de joc la tip de joc (fps, rts), de la monitor ( dimensiune, rezolutie, distanta la care este pus fata de privitor, refresh rate), de la tehnologie activata sau nu (V-SYNC sau G-SYNC).

Tehnic vorbind, intr-un mediu ideal in care ai un monitor Full HD de 24" fata de care stai la 60-100 cm si imaginile sunt redate corect, fara sa isi faca prezenta fenomene precum tearing-ul sau stuttering-ul, 60 fps este idealul pentru 90 % dintre gameri.

Practic, jucatorii profesionisti de CS au nevoie de mult mai mult. Practic, daca exista aberatii in imaginile generate de placa video ai nevoie de mult mai mult. Practic, daca stai cu nasul lipit de monitor sau folosesti o ragalie cu un ppi mai mic decat 100, o sa sesizezi diferentele.

Tehnologii ca vsync sau g-sync exista acolo cu un scop. Monitoare cu un refresh rate mai mare exista acolo cu un scop. In realitate, daca facem o proba practica la seminar, la "blind" o sa vedeti ca in conditiile ideale cu setarile corecte, 90 % dintre voi nu sunt in stare sa spuna in care situatie jocul a rulat la 60 fps sau 120 fps.

Desigur, acasa, pe interneti, pe YouTube, cand stai cu fsp counter-ul deschis, mai intervine si autosugestia, sau raspunsul este sugerat direct. In realitate lucrurile nu stau cchiar asa, motiv pentru care mi-ar face o deosebita placere ca macar forumistii lab501, de la care am pretentia ca nu sunt veniti cu pluta, sa nu mai faca aceleasi aprecieri pe care le fac toti copiii tampitei care au vazut doua filme pe youtube, au citit un thread pe reddit, au "testat" ei in conditii proaste cu fps counter-ul deschis si au ajuns la o concluzie "indubitabila".

Da, exista nevoia unui framerate ridicat de multre ori, datorita motivelor expuse mai sus. Da, exista diferente intre modul in care percepem un joc sau un film, pentru motivele explicate mai sus. Nu, nu este vorba ca esti tu georgel ochi de vultur si vezi 3000 de fotograme pe secunda. Este vorba despre faptul ca principiul pe care se bazeaza intreaga idee de a percepe cursiv o insiruire de cadre statice este afectat de diferenta intre cadre pe care anumite tehnologii o induc.

Personal, consider in continuare ca pentru un normal, care stie sa seteze un joc si sa aseze un monitor pe biru, 60 fps este suficient. Da, in functie de cazuri poti sa ai nevoie de mai mult.

Acum, de ce nu stau sa redactez un articol dedicat acestui subiect, folosind limbajul corect si formulele matematice necesare? Pentru ca daca pe forumul asta jumatate din oameni nu sunt in stare sa inteleaga conceptele astea, pe site nu as face decat sa dau apa la moara tuturor copiilor tampiti crescuti cu Google si YouTube care nu sunt in stare sa lege 3 fraze in limba romana, dar stiu ei mai bine pentru ca au vazut un film pe iutub. Si nu am nici chef si nici timp sa stau sa educ astfel de specimene si nici sa ma cert cu ei nu am chef. Sper totusi ca macar voi sa intelegeti si sa nu mai vad tampenii debitate pe aici, cum am vazut pe pagina anterioara.

mbc 11-03-2017 20:23

Pai si? Inchidem threadul pentru ca unul abereaza? Am scris explicatia clara ca s-o inteleaga toata lumea (care a fost similara cu al doilea post al tau), cand sa ii dau post, sorry the thread has beend closed.

Monstru 11-03-2017 21:02

Tough luck. Vrei sa te tina tati de mana din Polonia? Bogdan a pus threadul pe pauza pana am curatat eu. Aia e, se mai intampla...

rage fuury 11-03-2017 21:18

AMD Vega spotted with 4096 Cores and 8GB 2048-bit memory

https://videocardz.com/67275/amd-veg...048-bit-memory

mbc 11-03-2017 22:58

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 526748)
Tough luck. Vrei sa te tina tati de mana din Polonia? Bogdan a pus threadul pe pauza pana am curatat eu. Aia e, se mai intampla...

Lasa, noi sa fim sanatosi!

Monstru 11-03-2017 23:05

Ma...nu am vrut sa sune ca sunt eu un geniu si nu stie nimeni altcineva despre ce este vorba. Si nici sa insinuez ca e ok sa iti pierzi postul dupa ce te-ai chinuit sa il redactezi.

Doar ca sunt obosit, dupa cateva zile de haos... si ma intorc aici si gasesc ce? Prostii, certuri, etc. Nu, nu sunt incantat de asta sincer sa fiu...

Cat despre postul tau... eu am salvat de 3 ori postul de mai sus intr-un notepad. Nu pentru ca ar putea sterge cineva ceva cand scriu eu, dar mai pica un net, mai se intampla ceva cu browser-ul si e frustrant sa pierzi un carnat de text :)

rage fuury 11-03-2017 23:10

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 526765)
Ma...nu am vrut sa sune ca sunt eu un geniu si nu stie nimeni altcineva despre ce este vorba. Si nici sa insinuez ca e ok sa iti pierzi postul dupa ce te-ai chinuit sa il redactezi.

Doar ca sunt obosit, dupa cateva zile de haos... si ma intorc aici si gasesc ce? Prostii, certuri, etc. Nu, nu sunt incantat de asta sincer sa fiu...

Cat despre postul tau... eu am salvat de 3 ori postul de mai sus intr-un notepad. Nu pentru ca ar putea sterge cineva ceva cand scriu eu, dar mai pica un net, mai se intampla ceva cu browser-ul si e frustrant sa pierzi un carnat de text :)

Ha, ha - si eu am salvat postul ala in Notepad; O pagina din istoria lab501 cel putin tot inseamna... :)

andreea 12-03-2017 00:30

Quote:

Originally Posted by rage fuury (Post 526749)

Aparent p'acolo cu 1080 din dotare.
http://ranker.sisoftware.net/show_ru...0b6c5f8c8&l=en

Keyon 12-03-2017 01:01

Daca asta e tot ce poate vega... E cam trist. Acu` depinde si la ce pret apare dar avand in vedere ca are HBM2, nu-mi place ce vad.

andreea 12-03-2017 01:04

Nu cred ca poate fi mult sub 1080TI..

valente 12-03-2017 01:09

Daca se continua tendinta AMD , de a oferi ceva competitiv la pret decent (si nu vad de ce n-ar face-o si in cazul VEGA) , eu n-as spune trist.
Nu toti isi permit ~3000 lei pentru un 1080 si daca Vega vine la performanta apropiata de 1080 si pret de 1070, consider ca ar fi o alternativa cel putin interesanta.

fubu 12-03-2017 01:14

Din scaparile care le-am mai vazut, parea ceva intre 1080 si 1080ti... acum sa concureze si cu un 1080 dar la un pret bun.

All times are GMT +3. The time now is 10:30.