lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Cutia de sub birou (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=2)
-   -   Probleme print Canon MP250 (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=6733)

[Wanted] 14-03-2012 16:28

Probleme print Canon MP250
 
Am un MP250 am printat cu ea si am golit cartusul negru dupa care l-am reumplut.
Am mai scos cu acestea inca vreo 3 luni ( maxim 50 foi in special in modulul xerox).
Acum imi face probleme nu imi printeaza/xeroxeaza pe modulul normal ( A4 Plain Paper ) trebuie sa dau pe modulul A4 photo paper si la printat si la xeroxat … si asta creeaza discomfort pentru ca imi scoate foaia cam in 3 minute + ca foloseste mult mai mult tus

Imprimanda nu da errori ; are becul aprins la C (ca e pe sfarsite cartusul) si clipeste becul B (ca este gol - el avand tush .. da na senzorul a ramas pe gol)

Am incercat resetarea ei desi nu imi da nici o erroare:

Resetare imprimanta Canon MP250:

2. Cand va da “eroarea” (atentionarea) tine-ti apasat 10 secunde (neintrerupt) pe butonul ROSU al imprimantei (butonul Cancel cu un triungi inauntru).
3. Dupa aceea puteti scoate cartusul pentru care v-a dat “eroarea” (atentionarea) si sa-l reumpleti.
4. Softul imprimantei va arata de acum inainte cartusul respectiv ca fiind gol iar ledurile vor fi intermitente insa imprimanta va functiona fara probleme.
5. Repetati “figura” si cu celalalt cartus dar NUMAI atunci cand softul imprimantei il da ca fiind gol.
6. Tineti minte faptul ca aceasta manevra se face doar o data pentru fiecare cartus in parte, ulterior nu mai este nevoie sa o folositi.

si am mai facut si asa :

1. Tine-ti apasat butonul “Cancel” apoi apesi “Power”
2. Apoi cu butonul “Power” apasat dati drumul la butonul “Cancel”
3. Urmand ca dupa aceea sa tineti in continuare butonul “Power” apasat si sa apasati de doua ori butonul “Cancel”
4. Dati drumul la butoane si astepti cateva secunde pana apare cifra 0 pe display
5. Apasati de patru ori butonul “Cancel” si la sfarsit butonul “Power”


Insa degeaba ... cam care ar fi rezolvarea ...

idbaghera 14-03-2012 18:58

Dupa ce ai pus cerneala in cartus, ai tras si aerul din el? daca nu atunci trebuie..
Dupa cum stii marea majoritate a cartuselor sunt facute sa functioneze o singura data, de aceea dupa un anumit numar de pagini imprimate il vede gol ca asa e programat cipul ala, dupa reumplere nu are cum sa stie nivelul/nr de pagini ramase decat decat daca sunt resetate (numai unele merg resetate) insa poti printa linistit cu mesajul pe imprimanta de cartus gol.
Dupa ce o sa-ti arata ca este gol, o sa-ti dea mesaj de eroare E13 adica cartus gol, si care se rezolva tinand apasat continuu butonul de Cancel/resume cca 7-8 secunde, dupa care o sa continue printarea, daca mai da inca odata mesajul se repeta apasarea lui.
Daca iti da eroarea 08 atunci faci ce ai scris in partea a doua.
Daca imprima foarte lent atunci cartusul are probleme din pacate.
Ai incercat sa o dezinstalezi inclusiv cu setarile facute si sa o reinstalezi?

[Wanted] 14-03-2012 19:30

Nu imi da nici o erroare ... decat clipeste ledul de la cartusul negru ...

Cand s-a terminat cartusul nu eram acasa asa ca taicamiu s-a dus cu el la o firma si l-a reincarcat ... nus prin ce metoda l-au reincarcat insa nu e spart ( gaurit) ... si sunt sigur ca e cartusul meu :d

Faza e ca a mers cartusul bine mersi 3 luni ... in fine a scos putin ... dar a mers fara probleme... dupa care a inceput sa aiba probleme . Daca scot normal imi iese foaia alba ... ca sa pot printa si eu trebuie sa dau pe phota paper .. si imi ia 3 minute la printat/xeroxat

Inainte de MP250 am avut un MP160 care a mers ff bine vreo 4 ani timp in care a scos de a rupt .. am reincarcat eu cartusul cu siringa timpt de 15 16 ture ...

idbaghera 14-03-2012 19:53

Pare să fie uscat, scoate-l afară şi lasa-l în apă călduţă câteva ore doar partea unde este diuza, îl poţi pune într-o tavita ceva..nu îl bagi pe tot :)
Apoi trebuie să tragi din el aerul şi să scoţi şi cerneala , măcar 1 ml , dar îţi trebuie kit de reîncărcarea că să poţi face asta. încearcă să presezi un pic cu un servetel şi dacă îţi lasă urmă perfect, ar trebui să fie dungă cât tine diuza,şi tot aşa prost merge atunci cumpăra altul pentru că are probleme.
Iţi scoate bine pe foto pt că trece de multe ori prin acelaşi loc şi are timp să arunce cerneală , eventual intră în setările ei la maintenance şi da un deep clean .

[Wanted] 14-03-2012 21:55

hmm am mai facut operatiunea asta la cartusul negru de la fosta imprimanta MP160 ...

Am sa ii fac si la asta .. ca vad ca nu iese nimic de pe capul de imprimare cand dau cu servetelul ... si normal ar trebui sa lase o dunga ..

idbaghera 14-03-2012 22:22

1 Attachment(s)
Exact...uscat
Daca il lasi in apa calduta macar cateva ore acolo, si apoi tragi din el cu kitul ala (este un cadru de plastic cu o piesa de cauciuc in bot ,vezi atasat ) daca nu isi revine asa atunci alt cartus :(


All times are GMT +3. The time now is 13:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.