lab501 forum

lab501 forum (http://forum.lab501.ro//index.php)
-   Zona libera (http://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=28)
-   -   Proiectare birou pentru desktop (http://forum.lab501.ro//showthread.php?t=9042)

alinescoo 22-01-2013 15:06

Proiectare birou pentru desktop

2 Attachment(s)
Vreau sa imi fac un birou pentru calculatorul pe care il am. Nu am foarte multe cerinte, doar:
- sa aiba tava pentru tastatura si mouse
- sa izolele cat de cat sunetul produs de calculator
- sa pot face un pic de cable management :)

Pana acum m-am gandit asa:
- in partea din lateral (inspre mine) si fata sa fie inchis iar in partea exterioara sa aiba spatiu liber sa intre aerul
- in partea de sus o sa am monitorul + 2 boxe si ma gandeam sa dau niste gauri prin care sa trec cablurile. Aceste cabluri urmand a fi prinse cu cleme in partea din spate pana ajung la unitate
- carcasa are lungime 48 x latime 20 x inaltime 43 iar locul unde o voi pune are lungime 58 x latime 30 x inaltime 55. Cred ca ar trebui sa fie destul de aerisita.

Atasez 2 poze si sunt deschis la orice sugestii / corectii/ imbunatatiri.
Mersi

Drazzy 22-01-2013 15:46

eu nu mi-as incastra unitataea, cat mai liber posibil !!

Arise 22-01-2013 15:56

Īți spun cam cum văd eu lucrurile.

PC-urile desktop cam sug grav, pentru că nu ai portabilitate. Deci cel puțin pentru mine un laptop decent e tot ce īmi trebuie. Azi am chef să lucrez īn balcon, sau īn bucătărie, sau pe șantier, sau mai știu eu unde. La mine ține totul de starea psihică īn care mă aflu.
Dacă aș amplasa biroul īntr-un dormitor prost iluminat sau friguros, să zicem că marțea și joia m-ar cuprinde dezolarea, deci nu aș putea lucra. Pentru a īmi păstra buna dispoziție psihică, prefer să mă mut īn orice cameră vreau eu.

Apoi biroul.
Dacă tot ce ții pe el este un laptop și un mouse, atunci poți folosi o masă de călcat. Una bună, din aia pentru gospodine fentoase, este cam 200 lei.

Dacă vrei spațiu, să te lăfăi, atunci eu zic că e mai bine cu picioare simple. 4 picioare metalice care să īți asigure stabilitatea necesară sunt de preferat īn locul unui blat īn care să īți rupi picioarele lovind din greșeală.

De asemenea, un scaun cu picioare fixe eu īl găsesc mai comod decāt un scaun "directorial" cu rotile.

Ca să sintetizez, o masă simplă, un scaun de birou simplu cu spătar și un laptop reprezintă la mine strictul necesar și atotsuficient.

Referitor la cable management, undeva la marginea mesei poți monta un hub USB și să conectezi tot ce ai nevoie la el.

Tastatura și mouse-ul wireless.

Imprimanta dacă o folosești o poți pune īn altă cameră, acolo unde ai routerul pe USB dacă routerul permite sau īn rețea.

Așa cum e desenată schița ta, eu aș pune doar cadru de picioare metalice. Dacă te deranjează zgomotul, atunci va trebui să pui cutie, iar ca opțiuni ai undervolting, un vent silențios, izolezi fonic HDD-urile, sau... cumperi laptop. :D
Dacă păstrezi schița inițială, ai putea face pazia aia sau cum se cheamă, de vine perpendicular pe blat cu rol de susținere/ranforsare și īn ea să prinzi ascunse la vedere ce chestii mai utilizezi, gen HDD extern, switch, router, etc. ceva gen ca aici:
http://theclosetentrepreneur.com/dec...nder-your-desk

ithanium2 22-01-2013 17:03

Iti recomand un "cubulet" separat pentru unitate si neaparat un dulapior+sertar la birou.

http://forum.lab501.ro/showpost.php?...postcount=2056
Poza 3.

Eu am preferat design-ul clasic, cu raft pentru monitor pentru ca mi-e util sa imping tastatura sub cand am nevoie.
"Tablia" glisanta pentru tastatura...desi nu o folosesc si urasc conceptul, tamplarul a zis sa o las pentru ca nu ma incurca si poate odata o sa am nevoie de ea.

Cubuletul are partea din spate goala pentru ca in acel sertar sa pot pune cablaraia + prelungitorul.

alinescoo 22-01-2013 17:58

Multumesc mult pentru raspunsuri ;)

Cateva precizari pe care le-am uitat: sunt dezvoltator software si stau mult in fata calculatorului. Si ca sa nu am tot felul de probleme trebuie sa iau cateva precautii legate de pozitia la birou, pozitia si unghiul mainilor etc.

Motivul pentru care vreau tavita la tastatura este ergonomia poziiei pe care o ofera, la coate am unghiul de 90 grade recomandat. Ar mai fi o solutie, sa las tot biroul mai jos, insa atunci ar trebui sa am un suport la monitor care sa mi-l ridice mai sus. Prefer varianta cu birou normal + tavita.

Am si laptop si desktop, dar pentru development folosesc calculatorul. Este cat de silent l-am putut face in bugetul meu (antec solo2, TrueSpirit 120 dat la 600rpm, GeForce 650ti de la MSI cu cooler silent)... deci galagie mare nu este, dar de ce sa nu-l aud daca se poate :) Zgomot de fond in cele 8-9 ore cat il folosesc, e bine sa fie cat mai putin.

Inca mai proiectez pe birou. E interesanta sugestia cu picioare metalice, o sa tin cont de ea.

Bogd4n 22-01-2013 18:03

Sa fii atent la tavita pentru tastatura. Ar trebui sa fie suficient de mre incat sa-ti incapa atat tastatura cat si mouse-ul si evident sa ai spatiu unde sa te plimbi cu mouse-ul. Eu nu am fost atent la acest detaliu, iar acum sunt nevoit sa fac unele modificari. Iar cu mouse-ul pe birou si tastatura pe tavita e aiurea.

Mie imi place asta. Simplu.
http://www.overclock.net/t/525009/of...#post_19090328
http://www.overclock.net/content/type/61/id/1242243/

agarici cu pedale 22-01-2013 19:21

http://img703.imageshack.us/img703/6379/birou.jpg

In cazul meu am spatiul limitat + imi trebuie ceva de genul fiindca PC-ul va avea geam + moding UV si trebuie sa-l vad, altfel e inutil daca il pitesc, biroul este facut din pal dublat, inca nu m-am decis daca voi pune tavita pt mouse si tastatura sau inaltatorul pt monitor.

PS: degeaba mergi pe ideea de "pozitie recomandata" fiindca normal nu e recomandat sa stai pe scaut mult timp, odata ce petreci mult timp pe scaut putin conteaza pozitia mainilor... in schimb cel mai mult conteaza sa stai cu coloana si capul drept, adica nivelul monitorului sa bun (daca nu ai unul reglabil), blatul se face la 75 minim sau maxim 80cm in functie de inaltimea ta, interiorul picioarelor trebuie sa aiba 70cm latime pt miscare.

Nu recomand sa inchizi pc-ul cum ai facut tu fiindca vei avea acces greu la el + aerisirea va fi slaba => mai multa galagie decat normal.
Scaunul conteaza cel mai mult pt lucru la birou.

fanE3d 22-01-2013 20:55

3 Attachment(s)
Eu sunt proiectant de mobilier si in ultimul deceniu am gandit sute de versiuni de birouri (mese de lucru) atat office, cat si pentru uz casnic. Sa tii cont de ce s-a scris mai sus (ca s-a scris bine) si mai poti lua in considerare cateva recomandari:
- lungimea si latimea blatului trebuie calculata in functie de dimensiunile spatiului de amplasare si a obiectelor care vor sta permanent pe el + un spatiu de lucru. Dimensiunile minime trebuie sa tina cont de spatiul pentru picioare si pentru unitatea calculatorului. De regula se lasa 60 cm latime pentru scaun si inca 25 cm pentru latimea PC-ului, la care se adauga grosimile picioarelor biroului si "cozoroacele/streasinile" laterale (daca sunt necesare). Neaparat sa ai cant ABS 22/2 sau (daca blatul e gros) 44/2, macar pe latura dinspre tine.
- gaurile rectangulare si decupajele la trecerea cablurilor recomand a fi rotunde si acoperite cu clasicele "bratari" de plastic (cu capac rotativ/detasabil). Au 6 cm in diametru. Sunt mai estetice, ieftine, au cromatica si te scutesc de lipitul cantului termo in decupaje.
- suportul pentru monitor/TV poate fi in cel mai simplu si practic caz doar o placa pe doua pazii (ca litera PI). Acest "scaunel" nu trebuie fixat de blat. Dimensiunile trebuie calculate in functie de dimensiunile tastaturii (refugiul acesteia cand masa trebuie eliberata pentru altceva), iar inaltimea paziilor sa nu fie prea mare, dar indeajuns sa intre tastatura cu mouse-ul pe ea, ori sa incapa mediabox-ul TV-ului cu putin spatiu in plus pentru aerisire. Inaltimea la care ajunge monitorul nu trebuie sa fie insa prea mare (creeaza dureri cervicale), dar nici pozitionarea sub nivelul ochilor iar nu e ok. O masa standard are inaltimea de 75 cm, insa pentru birou se pot face blaturi la inaltimea de 70 cm (fara tava pe glisiere dedesubt!)+ suportul de monitor (cam 10cm inaltime) sub care intra tastatura. Nici eu nu agreez tastatura sub blat + scaunele pe rotile fiindca nu dau senzatia de stabilitate.
- Prefer insa unitatea pusa peste o cutie aerisita pe rotile (de tipul celor utilizate pentru sertar la pat) in care sta UPS-ul, tripla si colacii de cabluri. E mai simplu de depanat "uzina" si de facut curatenie. Acest turn pe 4 roti nu trebuie sa fie obturat in spate de tarcul/fusta mesei. Ideal ar fi sa stea in exteriorul lateralei din dreapta mesei, dar suficient de departe ca sa permita intrarea aerului in carcasa sau, mai bine, in stanga mesei (exterior) fiindca e o pozitionare mai buna pentru PC. Deci masa nu trebuie sa aiba o talpa fixa pentru unitate.
- Pentru montaj poti folosi demontabili, ericssoane, coltare 30x30, Hz 4x60 etc. care nu trebuie sa se observe la final.

Drazzy 22-01-2013 21:42

Mie mi se pare cea mai buna solutie ca doar tastatura sa fie in tava, sa zic si de ce:
- fata de ambele sus, economisesti spatiu pe birou, unde aveai tastatura ai loc de o carte/foaie etc.
- fata de ambele jos, presupunand ca ai un mouse care a costat mai mult de 50 lei, si ai nevoie de miscare fina, tava devine prea lata daca mai pui si un mouse pad mediu, pierzi spatiu stanga/dreapta pentru polite/sertare etc.
- pentru mouse ai nevoie de miscari, mai mari sau mai mici, pe birou ai loc si poti sa te extinzi dar daca tava e prea mica n-ai ce-i face
Eu de exemplu, scot tava doar cat e tastatura si ocupa foarte putin loc, F-uri sunt sub polita, daca ar trebui sa scot cat pentru mouse, ar trebui se stau la km de monitor, s-ar lovi si de manerul scaunului.

Bogd4n 22-01-2013 21:45

Personal mi se pare mult mai ok ca mouse-ul sa fie la acelasi nivel cu tastatura. Fie pe birou ambele fie pe polita. Mi se pare mult mai comod asa. Chiar si acum, dupa an in care le-am folosit mouse-ul sus si tast. jos pe polita tot aiurea e.

alinescoo 23-01-2013 11:36

1 Attachment(s)
Multumesc tuturor pentru implicare. Sa stiti ca mi-ati dat de gandit cu tavita vs birou mai jos + suport monitor. Daca renunt la tavita, banuiesc ca ar trebui sa "latesc" biroul, pentru a pastra aceiasi distanta fata de monitor. Tavita iese cam 23 cm in afara.
E obligatoriu ca atat tastatura cat si mouse-ul sa fie la acelasi nivel, din aceleasi motive de ergonomie precizate mai sus. Deci in concluzie, pana acum nu m-am decis ce modificari sa fac :) Nu stiu daca sa fac tavita sau nu si inca nu sunt convins daca sa renunt la idea de a inchide unitatea in birou. Ma mai gandesc. La primul model nu am inclus dimensiunile. Avand in vedere ca voi folosi un monitor de 27" + 2 boxe pe el, atasez schita sa va faceti o idee despre dimensiuni.

fubu 23-01-2013 11:58

Imi place mobilierul tau ithanium2!

Eu am ceva simplu pe gri: 140x80... facut din plywood de 18mm, foarte rezistent. Am cumparat deja material sa imi fac si un dulap cu sertare, dar cred ca o sa ii adug un nivel pentru monitor si doua boxe mai marisoare (solo 7c).

agarici cu pedale 23-01-2013 19:32

Nivelul biroului indiferent de alegere tot atat va fi, asa se face normal, faptul ca adaugi tavita sau suport de monitor pentru comoditate e in functie de cerintele fiecaruia, am avut tavita si n-am folosit-o e nasol, te dor mainile la un momentdat, degeaba iese ea 23 de cm in cazul tau ca mai mult de 10 nu o vei tine scoasa apoi mai e si problema urmatoare, cu cat e mai scoasa cu atat suporta mai putina greutate glisiera, daca te apesi prea rau pe ea se va largi/rupe, s.a.m.d.

Crede-ma e o idee extrem de proasta sa inchizi unitate intr-un spatiu, calculatorul are nevoie de flux de aer, acolo se va coace => galagie mai multa fiindca ventilatoarele GPU-ul si CPU-ul se tureaza in functie de caldura, a avut un amic de al meu ideea asta "inteligenta" si a rupt usa de nervi intr-o seara cand era zmetie.
colegul fanE3d a mentionat in mare tot ce era de tinut cont.

[email protected] eu sunt la inceput cu mobilieru, lucrez abia de 5 luni si incepe sa-mi placa.

PS: in cazul in care pui si rotile cu frana atunci inaltimea se schimba. Initila voriam sa renunt la carcasa si sa montez pc-ul direc in birou si sa pun geam deasupra dar momentan mi-e peste mana, pe la vara probabil voi face acest lucru.
:D

[email protected] 23-01-2013 22:36

@ ithanium2: Poti sa mi spui daca biroul a carui poza ai incarcat-o pe forum e custom build si daca da, da-mi un pret, te rog! MUltumesc.

agarici cu pedale 23-01-2013 22:58

da e pe comanda, 2-3 foi de pal in total = in jur de 500-600 ron daca iei doar materialele gata taiate si-l montezi tu acasa + consumabile si glisiera, daca il iei pe comanda probabil vei da aproximativ dublu.

ithanium2 23-01-2013 22:58

Da, e custom build, mi l-a facut o cunostinta la sugestiile si dimensiunile date de mine.
Am fost nevoit sa il fac custom pentru ca ma incurca, caloriferul, in rest este un birou foarte normal.
Omul mi-a sugerat sa imi fac un cubulet pentru unitate. Eu am avut ideea cu spatele perforat pentru a baga cablaraia. E pe roti blocabile, foarte practic daca faci curatenie.

Despre birou...no big deal. Pal coala dubla culoare wenge, la usa balamale cu amortizor. Ca idee, nu va grabiti cu gaurile pentru cabluri. Mie omul mi-a facut gaura la fata locului si am facut-o in lateral (nu pe blat cum se face deobicei), intre blat si tablia pentru tastatura.

In principiu asta e recomandat, vorbiti cu cineva care lucreaza la o fabrica de mobila. Majoritatea lucreaza after-hours.

[email protected] 23-01-2013 23:47

Eu nu vreau ptr un PC..In locul unitatii as vrea un al doilea dulap cu usita! Dar imi place de mor ce ai tu acolo... Ei, si fara glisanta ptr tastatura.. fara suportul de monitor.. E super frumos.. Am retinut si notat ideea cu rotile BLOCABILE. Thanks!

fanE3d 24-01-2013 08:36

@alinescoo - Suportul pe glisiere pentru tastatura e prea lung la 1m. Poate arata bine in poza, dar in practica va crea niste probleme: vibreaza tare la tastare intensiva si se va curba in timp daca e din PAL ori MDF.
@agarici cu pedale - proiectarea e frumoasa doar cand e creativa, banoasa si independenta.
@Unreal_Manu - preturile difera mult in functie de tamplar, de calitatea materialelor, de urgenta si de proximitatea furnizorilor. Un birou din PAL de Kronospan (fabricat la Sebes) poate costa cat unul din lemn masiv fabricat in Germania daca nu te informezi in prealabil.

alinescoo 24-01-2013 11:27

Ok, deci din discutiile avute cu voi, rezulta ca nimic din ce am proiectat nu e bine :) Nu-i nimic, de asta am si deschis subiectul.

La biroul care il am acum, suportul pentru tastatura are 70 cm si il am cam de jumatate de an. Nu s-a indoit si nici nu vibreaza la tastare. M-am gandit ca daca l-as face mai lung cu 30 cm nu ar trebui sa fie probleme. Dar se pare ca sunt.

Partea cu renuntatul la acest suport este mai complicata. Scaunul pe care il am acum, se preteaza perfect pentru o pozitie buna, cu tastatura si mouse-ul la nivelul de 65cm (adica exact inaltimea la care am pus tavita). Probabil un scaun mai performant, s-ar putea ridica mai sus, dar nu as vrea sa mai investesc intr-un alt scaun si in plus de asta, eu fiind mai mic, nu as mai ajunge bine cu picioarele pe podea. Deci solutie este, fie fac tavita, fie fac biroul la inaltimea de 63cm + un suport de monitor la 10 cm inaltime. Nu cred ca ar arata prea bine un biroul la 63 cm, ce ziceti ?

Legat de modul cum sa pun unitatea calculatorului... greu de decis. Ma mai gandesc la sugestiile voastre. Multumesc tuturor pentru sfaturi.

fanE3d 24-01-2013 12:10

Un birou de 63cm inaltime e ca masutele de la grupa mica, dar cred ca nu asta conteaza. Exista suporturi pentru picioare (talpi) prin birourile standard ale contabilelor mai miniogne. Se fac ca niste cutii cu capacul usor inclinat spre scaun. Nu imi plac, dar par comode. Eu folosesc un scaun in consola (pentru cine nu stie, e pe principiul fotoliilor fara sprijin in spate si te poti balansa pe verticala) si e foarte jos (sub 45cm cat e standardul), dar eu sunt inalt si se compenseaza. Pozitia la birou e cumva ca in sezlong si, desi nu e ergonomica/sanatoasa, imi sade bine. Chiar daca spatele trebuie sa fie drept in principiu, dupa o vreme tot simti nevoia sa il sprijini cand lucrezi (asta daca nu faci pauze la fiecare 2 ore pentru gimnastica).
Discutia se lungeste in diverse si cred ca sunt destui pe care ii amuza. Concluzia mea e ca daca tot e mobilier personalizat, il faci ca la croitor - dupa masurile tale si dupa gradul tau de confort.

All times are GMT +3. The time now is 00:58.