lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Telefoane mobile si alte gadgeturi (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=17)
-   -   Aplicatii pentru Android - Promotii si ponturi (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=6681)

GRIP 08-03-2012 13:49

Aplicatii pentru Android - Promotii si ponturi
 
Am facut threadul asta ca sa avem unde discuta despre noutati, promotii si sfaturi utile in legatura cu aplicatiile pentru Android.

Sa incep eu:


Azi e o promotie la jocuri pe Android Market. Sunt cateva titluri misto (Dead Space, NFS Hot Pursiut si multe altele) care costa 1.62 lei. Mai sunt si alte programele faine. Merita luate majoritatea.

Dintre non-jocurile aflate la reducere, cel mai interesant mi s-a parut Jamie Oliver 20 minute meals. Practic contine retete explicate foarte bine (chiar si cu filmulete si poze) pentru mancaruri a caror preparare sa dureze max 20 de minute. Ideal pentru cand te intorci seara de la serviciu si vrei sa mananci ceva gatit. Are si facilitate de Lista de cumparaturi, asa ca poti intra cu telefonul in mana in magazin si sa stii ce si cat sa cumperi.

Bogzilla 08-03-2012 13:50

Dap, celebreaza transformarea din market in Google Play. In functie de platforma telefonului aveti acces la mai multe sau mai putine aplicatii.

Neo 08-03-2012 16:41

Cine dracu' stă dooj` de minute când vine seara de la servici să gătească? :D Trebuie doar să stai într-o zonă cu restaurante care fac și delivery și ai rezolvat problema.

Aia cu lista de cumpărături pare interesantă, dar mereu uit lista (când fac listă), deci nu vreau să risc să pierd telefonul :D

La jocuri recomand World of Goo, Osmos HD, They need to be fed (serios, așa se numește jocul :D).

Apps, folosesc de ceva timp SPB Shell 3D pe care-l recomand cu două mâini.

Camera Zoom FX iar e foarte mișto.

Android Market nu se transformă în Google Play, în sensul că poți accesa și aplicații și jocuri de pe același telefon, că doar nu-s tâmpiți să mă oblige să folosesc doar provider de jocuri pentru un anume model de telefon clasificat ca fiind "dă joacă" și doar apps pe unul catalogat ca fiind "dă business". Deși nu prea văd telefon cu Android înscris ca fiind "business phone" :)

ursulache 08-03-2012 16:49

Quote:

Originally Posted by Neo (Post 173781)
...
Deși nu prea văd telefon cu Android înscris ca fiind "business phone" :)

Scosesera cei de la Motorola ceva gen BB ca format caruia asa ii faceau reclama. Avea si ceva softuri ptr "biznis". Nu mai stiu daca a ajuns si in Europa. Ma uitam eu dupa ceva cu tast qwerty pentru sotie si asteptam sa apara ala dar nu stiu ce s-a intamplat ca am luat pana la urma un ChaCha.

GRIP 08-03-2012 17:16

Quote:

Originally Posted by Neo (Post 173781)
Cine dracu' stă dooj` de minute când vine seara de la servici să gătească? :D Trebuie doar să stai într-o zonă cu restaurante care fac și delivery și ai rezolvat problema.

Io. :D Daca nu is prea infometat sau plictisit, prefer sa imi fac eu niste friptane de vita sau vreon chinezarie rapida. Asa ca cel putin mie imi e folositoare aplicatia aia. Chit ca o mare parte din ingredientele mentionate de JO nu se gasesc in Bucuresti prea usor.
Nimic nu se compara cu o mancare gatita de propriile maini. Asta daca te intereseaza si costul, caci altfel poti merge la un restaurant ultra scump si mananci acolo de iti sta mintea in loc.

Bogzilla 08-03-2012 17:25

+57864375826345783265873246 GRIP

Si mie imi place sa fac singur de mancare.

The Hater 08-03-2012 18:10

Am si eu o intrebare:
Cum deschid Android Market,de cate ori incerc sa deschid aplicatia ma redirectioneaza spre pagina Google Play Program Policies,imi vine sa dau telefonul de pereti de draci.

GRIP 08-03-2012 18:27

Quote:

Originally Posted by Bogzilla (Post 173790)
+57864375826345783265873246 GRIP

Si mie imi place sa fac singur de mancare.

Exact. Decat sa las consoarta sa experimenteze pe mine (sunt om patit :D) mai bine fac eu.
Glumesc. Eu gatesc din placere si imi place sa tot experimentez cu mancaruri ciudate si noi. Asa ca orice retete noi sunt binevenite. Evident ca uneori mai exagerez si raman flamand in seara respectiva, dar de regula fac mancare comestibila.

Boggy 09-03-2012 06:20

Quote:

Originally Posted by Neo (Post 173781)
Apps, folosesc de ceva timp SPB Shell 3D pe care-l recomand cu două mâini.

Ma pune-n cur dpdv al ramilor, pe SGS. Din 328 sau cati dracu am alocati, cu Go Launcher si 4-5 apps/widgets mai am free vreo 130-150.

Cu SPB Shell3D raman in 40-50mb. Deci no-go pe telefoane sub 512-768 MB Ram reali liberi.

Arata misto insa, dar tot Go Launcher e mai rapid in utilizare(nu mai zic de incarcare).

Bogzilla 11-03-2012 13:10

Vreau sa scriu un alt rom pe telefonului prietenei, si nu gasesc Clockworkmod v3.2.0.0-r5. Asta ar fi singurul care suport modelul asta de telefon. Stie cineva unde il pot gasi?

Drazzy 11-03-2012 13:28

degeaba ne zici ce cwm, sunt pentru fiecare telefon, nu universale :)

uite aici http://www.clockworkmod.com/rommanager

Bogzilla 11-03-2012 15:21

PS Lasa ca m-am descurcat, dar ROM-urile pentru X10 Mini Pro sunt utter crap! Pe cel mai popular nu merge WI-FI cu kernellul necesar. Cautam altul.

Neo 11-03-2012 18:23

Lasă că o să creșteți voi mari și n-o să vă mai ardă de activități erotico-sexy-casnice după o zi de muncă serioasă. Asta venind de la un bucătar înveterat, pot să gătesc aproape orice dar chiar nu mai am chef de nimic. Am corupt jumătatea însă să se apuce de experimente și pot spune că-s încântat de rezultate :D

Dpdv al costurilor ieși cam echivalent, nu a spus nimeni de restaurante super scumpe, sunt și unele decente, dar nu ăsta-i topicul.


Despre SPB Shell 3D, mergea okish pe Galaxy Tab 7'' dar am renunțat pentru că uneori mai gâfâia. Pe S2 merge fără probleme și oricum nu cred că vor mai fi produse telefoane serioase cu mai puțin de 1GB RAM.

kpy_here 11-03-2012 19:47

De ce nu Go Launcher Ex ?

Iubitel 11-03-2012 19:57

i love touchwiz 4 :D

dev 11-03-2012 20:03

You love to touch wiz? Thats not cool. :(

Incerca un MIUI.

Neo 11-03-2012 22:23

Quote:

Originally Posted by Iubitel (Post 174291)
i love touchwiz 4 :D

Îți trece, stai liniștit :D

alexkid 30-03-2012 14:07

Tapatalk 2 Beta 4

Hyadum 12-04-2012 18:16

Am facut si eu comanda pt un Galaxy Note. Din cate scrie vine cu Android 2.3.5 si TouchWiz 4. Ce imi recomandati sa pun pe el? Ma intereseaza mai mult sa se miste cat mai cursiv in multitasking decat sa fie eye-candy.

Hyadum 14-04-2012 16:44

Nu are nimeni nici o sugestie? Vreo sugestie de aplicatii pentru control, in special traficul pe 3g si si alocare memoriei ram.

Edit: Mda, dupa cercetari pe forumuri externe si teste personale am vazut ca cea mai buna aplicatie pentru controlul mediilor de comunicatie este Quicker. Nu este free, dar costa 8 lei si merita din plin. Exista si Quick Settings care e free, dar in loc sa apesi 1 buton turn 3G ON/OFF te baga in meniul Network, unde mai trebuie sa accesezi un submeniu, apoi sa apesi un dialog de confirmare si apoi aplica modificarile.

In rest demn de luat in calcul este Advanced Task Killer, care inchide procesele alese sau toate aplicatiile care ruleaza. In combinatie cu widgetul de la Note Active applications unde poti alege clear RAM memory este perfect pentru a avea mereu memoria disponibila.


All times are GMT +3. The time now is 11:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.