lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Cutia de sub birou (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=2)
-   -   Pareri (sugestii) pro-contra desktop->ultrabook (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=9163)

madalin 04-02-2013 22:52

Pareri (sugestii) pro-contra desktop->ultrabook
 
Buna baieti. :D

Sunt intr-o mica dilema. Folosesc sistemul de la PC specs.. Pentru banii pe care i-am dat pe el se descurca foarte bine.. :)) Dar am o problema. E desktop.. :|

Eu momentan ma ocup mai mult cu pozatul prin cluburi. Dar e o mica problema. Uneori (stau la ~20 km de oras) raman la cate un prieten pana a doua zi, ca sa nu merg acasa noaptea tarziu (nu merg tot timpul cu masina :D). Problema e ca pozele trebuie postate pe site-uri pana la ora ~12-1. Si mi-e foarte greu sa ajung acasa pana la ora aia si sa termin si pozele de prelucrat. Iar de cele mai multe ori prietenii la care raman nu au pc-uri suficient de bune ca sa nu mor langa ele in timp ce editez niste poze. :D

Ma rog, ideea e ca as avea nevoie de portabilitate. Asa ca m-am gandit sa incerc sa vand ceea ce am acum (nici macar nu stiu cat valoreaza. Daca cineva imi poate estima un pret pe care l-as putea lua pe el, as fi recunoscator. Am ramas tare in urma cu piata S/H hardware). Tot in afara de boxe, pe care le voi folosi acasa si eventual SSD (ma gandesc sa il pun pe viitorul laptop/ultrabook). Monitorul oricum nu cred ca il vrea nimeni deci..

As vrea ceva cu un display bun, de calitate, pt. ca voi edita poze pe el. Eventual ceva cu ecran FHD.. M-am gandit si la optiunea Macbook Air, dar e putin scump. :D

Nu am inca un buget stabilit. Dar vreau sa stiu ce recomandati voi, ca sa stiu in functie de ce sa ma orientez. :D

Multumesc tuturor pt. eventualele sugestii! :) Orice pareri sunt binevenite.

Steve-o 04-02-2013 23:00

Dacă mai dormi noaptea pe la prieteni după ce aţi fost prin cluburi o să-ţi aduni bani de un MacBook Air. Fii inventiv.


http://dc472.4shared.com/img/BNqKbMO...ean_mr_bea.jpg

augustus 04-02-2013 23:04

Cu tot cu monitor, as zice undeva la 6-700 de lei, hai 800 daca e ala mai fraier. Nu am inclus ssd-ul si boxele. Cat despre laptop, daca nu te deranjeaza autonomia destul de mica, atunci http://www.pcgarage.ro/notebook-lapt...50m-2gb-black/ .Poti pastra si hdd-ul, chiar daca montezi ssd-ul. Daca vrei autonomie, atunci http://www.pcgarage.ro/notebook-lapt...n-8-pro-black/

pisoias01 04-02-2013 23:06

cam asa ceva cred ca e destul de OK...

+ review la ecran

sau poti sa il iei pe fratele lui mai mare de 13 inch daca asta e prea mic

Privatul 04-02-2013 23:14

Nu inteleg. Tu mergi sa te rupi si sa faci poze(ai zis ca nu mergi cu masina) sau esti platit sa faci poze? Daca esti platit atunci trebuie serios sa te gandesti daca merita sa mai lucrezi pe nisa asta din moment ce nu esti platit indeajuns incat sa ti se merite sa mergi cu masina de cate ori esti solicitat.
Oricum mi se pare cretina ideea de a fi gata pozele asa de repede si nu stiu de ce ai acceptat un asemenea job.

In alta ordine de idei: http://www.pcgarage.ro/notebook-lapt...gb-linux-grey/

Si in al 3-lea rand daca vrei sa vinzi x4-le ai 200 de la mine pentru el

madalin 04-02-2013 23:35

Quote:

Originally Posted by Privatul (Post 252049)
Nu inteleg. Tu mergi sa te rupi si sa faci poze(ai zis ca nu mergi cu masina) sau esti platit sa faci poze? Daca esti platit atunci trebuie serios sa te gandesti daca merita sa mai lucrezi pe nisa asta din moment ce nu esti platit indeajuns incat sa ti se merite sa mergi cu masina de cate ori esti solicitat.
Oricum mi se pare cretina ideea de a fi gata pozele asa de repede si nu stiu de ce ai acceptat un asemenea job.

In alta ordine de idei: http://www.pcgarage.ro/notebook-lapt...gb-linux-grey/

Si in al 3-lea rand daca vrei sa vinzi x4-le ai 200 de la mine pentru el

1: Sunt platit pt. asta.
2: Nu ma duc tot timpul cu masina pentru ca din cand in cand mai beau si eu cate un pahar. Nu inseamna ca "ma rup" da si daca beau 2 pahare si daca beau 10 tot nu pot sa conduc.
3: Asta e politica firmei. Asa procedeaza toti. Am acceptat postul asta pentru ca pot sa imi fac publicitate. :D

kpy_here 05-02-2013 00:04

Quote:

Originally Posted by Steve-o (Post 252042)
Dacă mai dormi noaptea pe la prieteni după ce aţi fost prin cluburi o să-ţi aduni bani de un MacBook Air. Fii inventiv.


http://dc472.4shared.com/img/BNqKbMO...ean_mr_bea.jpg

Io asa am adunat bani pentru al meu :D
Ti-l vand tie ? :D

Neo 05-02-2013 00:46

Quote:

Originally Posted by madalin (Post 252057)
1: Sunt platit pt. asta.
2: Nu ma duc tot timpul cu masina pentru ca din cand in cand mai beau si eu cate un pahar. Nu inseamna ca "ma rup" da si daca beau 2 pahare si daca beau 10 tot nu pot sa conduc.
3: Asta e politica firmei. Asa procedeaza toti. Am acceptat postul asta pentru ca pot sa imi fac publicitate. :D

1. Man up then and...
2. ...drive.
3. Profită atunci și lasă alea două pahare.

Ca idee, eu nu am mai pus alcool în gură de 8 ani - am mai atins câte o Corona din când în când, seara când știam sigur că a doua zi nu trebuie să mă duc nicăieri. În rest -> 0 alcool. Îți dă oarece avantaje :)

madalin 05-02-2013 00:47

Ma incanta foarte tare Zenbook-ul. :D Doar ca e PUTIIN scump. :D

Si nu cred ca merita doar 7-800 de lei sistemul asta.. :D

Procesorul ~300, cooler + ventilatoare (AP121 si un Noctua de 92mm) ~100, placa de baza ~200, memoriile ~50, placa video ~50, placa de sunet ~250 de lei eu zic ca merita.. :D + SSD-ul (daca ar fi sa merg pe Zenbook) - ~300.. Nu e chiar asa. :D

L.E:

Quote:

Originally Posted by Neo (Post 252080)
1. Man up then and...
2. ...drive.
3. Profită atunci și lasă alea două pahare.

Ca idee, eu nu am mai pus alcool în gură de 8 ani - am mai atins câte o Corona din când în când, seara când știam sigur că a doua zi nu trebuie să mă duc nicăieri. În rest -> 0 alcool. Îți dă oarece avantaje :)

Crede-ma, sunt situatii cand chiar nu pot sa merg acasa, pentru ca masina parinitilor nu pot sa o iau cand ma taie capul, ca mai au nevoie si ei de ea. :D

Oricum vroiam sa ma mut pe ceva portabil. Doar ca nu stiu inca pe ce. :D

Neo 05-02-2013 01:04

Am mai spus-o pe jde threaduri. Am fucking M6600 și tot mi se pare lent VS desktop de multe ori.

Ultrabook pentru prelucrare foto? <- oximoron. Means you're an ox and a moron for even thinking about it :D

Acum serios, am avut "disputa" asta și cu Tudor. Da, să faci o prelucrare relaxată este ok, când ești în vacanță, etc. Când ai de făcut asta ca job, ai nevoie de ceva foarte solid, rezistent și nu în ultimul rând rapid. De ce naiba crezi că-s anumite Macs așa scumpe și laptops care dispun de putere sunt și alea pipărate ca naiba?

Imo discută cu ai tăi și explică-le ce și cum cu jobul a.î. să ai mașina mereu când te duci la lucru - din câte-mi dau seama nu este chiar în fiecare zi - sau măcar să vină să te ia sau ceva de genul. Muncești de spargi și-ți iei un laptop pe lângă desktop. Păstrează un backup, că aia este munca ta. If you go full retard și crapă ceva la lappie, magazinul ți-l schimbă, nu-i problemă, dar până se rezolvă tu ești concediat.

Privatul 05-02-2013 01:30

+1 Neo. Mai ales ca daca tot vrei sa faci o prelucrare calumea si rapida ai nevoie de procesor beton si ssd. Nu mizeriile care le gasesti pe ultrabook-uri. Presupunand ca nu o sa cari laptopul in spate ceea ce ti-am recomandat eu e cel mai ieftin si bun laptop in segmentul lui de pret.

Insa cu apple neo nu are dreptate. de banii de orice macbook/imac/etc iti iei de doua ori configuratia respectiva cu windows.

LE: Procesorul nu face 300. Din moment ce un black edition nou e 400 http://www.evomag.ro/COMPONENTE-PC-P...25W-44621.html iar unul sh e 300 955 face mai putin. Insa si eu te sfatuiesc sa pastrezi atat desktop-ul cat si sa iti achizitionezi un laptop bun.

madalin 05-02-2013 01:35

Pe langa un X4 tot ar trebui sa fie avion. Nu stiu ce sa zic.. E o idee. Nu am stabilit nimic inca.

Dar tot mi-ar trece prin cap sa ma mut pe ceva portabil. Iar de Macbuci si prostii nu am $$.. :|

Monstru 05-02-2013 01:56

Quote:

Originally Posted by Neo (Post 252090)
Am mai spus-o pe jde threaduri. Am fucking M6600 și tot mi se pare lent VS desktop de multe ori.

Ultrabook pentru prelucrare foto? <- oximoron. Means you're an ox and a moron for even thinking about it :D

Acum serios, am avut "disputa" asta și cu Tudor. Da, să faci o prelucrare relaxată este ok, când ești în vacanță, etc. Când ai de făcut asta ca job, ai nevoie de ceva foarte solid, rezistent și nu în ultimul rând rapid. De ce naiba crezi că-s anumite Macs așa scumpe și laptops care dispun de putere sunt și alea pipărate ca naiba?

Imo discută cu ai tăi și explică-le ce și cum cu jobul a.î. să ai mașina mereu când te duci la lucru - din câte-mi dau seama nu este chiar în fiecare zi - sau măcar să vină să te ia sau ceva de genul. Muncești de spargi și-ți iei un laptop pe lângă desktop. Păstrează un backup, că aia este munca ta. If you go full retard și crapă ceva la lappie, magazinul ți-l schimbă, nu-i problemă, dar până se rezolvă tu ești concediat.

Coae...Macele sunt mai scumpe pentru ca sunt cumparate de idioti...Nu se misca mai bine Mac-ul cu aceeasi configuratie cu Ultrabook-ul. A...ala care are o statie grafica in el da, se misca. La fel ca orice laptop de 5 Kg care are statie grafica in el.

Ai si tu un fix...domne...imi trebuie the shizznit de laptop...hai sa ti-o zic pe aia oabla. Laptopul tau nu se va misca in viata lui precum un 3970X cu un RAID de SSD-uri calumea si 32GB RAM tactati sus. Never. In veci. Asa ca intelege nevoia de compromis (editare+mobilitate) si faptul ca orice profesionist lucreaza pe statia de lucru ( a se citi desktop) nu pe rahaturi cu ecran rabatabil oricat ar fi ele de puternice. Nu de alta, dar n-ai tu 30" pe laptop cum n-am eu Ferrari si daca tot lucrezi profi ar cam trebui sa stii cat de mult conteaza un IPS de 30" (asta ca tot nu discutam de editari de vacanta), sau 2 sau 3. Este?

DeDeRa 05-02-2013 02:04

Si cand de mult (MULT!!!!) costa un IPS profesional de asemenea, mai ales de dimensiunea aia.

kpy_here 05-02-2013 02:15

Omu face poze in club la tipe sparte si baieti frumosi cu inel de aur. Ce putere fantastica de procesare ai nevoie ca sa pui un watermark si sa umblii putin la poze ?

Be chillax ca nu o sa le scoata la pitzi cosurile, nu o sa le faca mau skinny si nu o sa le faca mai ne-curve :D

Io zic sa ia un ultrabook cu un config decent si ssd mare (sau adauga ssd mai incolo) ori ceva macbook pro SH

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Iubitel 05-02-2013 02:20

Neo uita ca traim in Rro,tot timpu face niste recomandari de trebe sa muncesti 3 luni pe branci sa iti cumperi ce zice el :D

Sent from my S500 using Tapatalk 2

dev 05-02-2013 09:51

Cit timp nu ia ceva procesor cu U in coada ar trebui sa fie ok. Ieftin si bun pentru ce vrei tu nu prea exista. Uite ceva optiuni:

Mare:
http://www.pcgarage.ro/notebook-lapt...1gb-linux-red/

Mic:
http://www.pcgarage.ro/notebook-lapt...t-630m-silver/

fubu 05-02-2013 10:27

Iubitel, eu zic ca da sfaturi bune! Indeamna lumea la munca, mai prind pensionarii o pensie :P

Neo 05-02-2013 13:39

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 252104)
Coae...Macele sunt mai scumpe pentru ca sunt cumparate de idioti...Nu se misca mai bine Mac-ul cu aceeasi configuratie cu Ultrabook-ul. A...ala care are o statie grafica in el da, se misca. La fel ca orice laptop de 5 Kg care are statie grafica in el.

Ai si tu un fix...domne...imi trebuie the shizznit de laptop...hai sa ti-o zic pe aia oabla. Laptopul tau nu se va misca in viata lui precum un 3970X cu un RAID de SSD-uri calumea si 32GB RAM tactati sus. Never. In veci. Asa ca intelege nevoia de compromis (editare+mobilitate) si faptul ca orice profesionist lucreaza pe statia de lucru ( a se citi desktop) nu pe rahaturi cu ecran rabatabil oricat ar fi ele de puternice. Nu de alta, dar n-ai tu 30" pe laptop cum n-am eu Ferrari si daca tot lucrezi profi ar cam trebui sa stii cat de mult conteaza un IPS de 30" (asta ca tot nu discutam de editari de vacanta), sau 2 sau 3. Este?

Macele sunt scumpe și se mișcă prost în general, dar știi prea bine de care vorbesc :D

Nu zic că trebe shizznit de laptop, tocmai aia spun, că și atunci când plătești pe nas pentru el și iei configurații foarte puternice (i.e. M6600 când l-am luat, acum au scos M6700), tot prost se mișcă VS desktop serios.

Deci pân' aici suntem de acord :D

Și DA, contează imens un IPS de 30''. Din păcate, nu-l am și-o ard cu 2 IPSuri de 23 și un TN penal de 23, pentru că spațiul de lucru este cel puțin la fel de important :D

Hai să nu ne certăm, că ideea din spate este aceeași. Desktop > Laptop oricând și din orice poziție.

Ideea mea era ca omul să strângă separat de laptop și să păstreze desktopul. Că-și ia mecbuc pro sau ultrabook, treaba lui, dar la mare lucru n-ar trebui să se aștepte de la viteza efectivă :D


Quote:

Originally Posted by kpy_here (Post 252109)
Omu face poze in club la tipe sparte si baieti frumosi cu inel de aur. Ce putere fantastica de procesare ai nevoie ca sa pui un watermark si sa umblii putin la poze ?

Be chillax ca nu o sa le scoata la pitzi cosurile, nu o sa le faca mau skinny si nu o sa le faca mai ne-curve :D

Io zic sa ia un ultrabook cu un config decent si ssd mare (sau adauga ssd mai incolo) ori ceva macbook pro SH

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Da, dar dacă le scoate coșurile are puncte-n plus imo. La fel și cu mai skinny, pentru că da, se poate :D Restul logic nu poate fi schimbat :D

Quote:

Originally Posted by Iubitel (Post 252112)
Neo uita ca traim in Rro,tot timpu face niste recomandari de trebe sa muncesti 3 luni pe branci sa iti cumperi ce zice el :D

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Tu uiți cam ce scule au fotografii din .ro în general :D Recomandările mele sunt oarecum logice dacă scoate ceva bani din asta. Acum depinde și cât scoate, dar asta n-a mai spus, deci presupun și eu :)

madalin 05-02-2013 16:38

Quote:

Originally Posted by kpy_here (Post 252109)
Omu face poze in club la tipe sparte si baieti frumosi cu inel de aur. Ce putere fantastica de procesare ai nevoie ca sa pui un watermark si sa umblii putin la poze ?

Be chillax ca nu o sa le scoata la pitzi cosurile, nu o sa le faca mai skinny si nu o sa le faca mai ne-curve :D

Io zic sa ia un ultrabook cu un config decent si ssd mare (sau adauga ssd mai incolo) ori ceva macbook pro SH

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

This says it all.. Nu, nu are rost sa ma apuc sa fac chestiile alea. Mi-ar lua prea mult timp si nu merita la banii pe care ii primesc. :D

Quote:

Originally Posted by dev (Post 252126)
Cit timp nu ia ceva procesor cu U in coada ar trebui sa fie ok. Ieftin si bun pentru ce vrei tu nu prea exista. Uite ceva optiuni:

Mare:
http://www.pcgarage.ro/notebook-lapt...1gb-linux-red/

Mic:
http://www.pcgarage.ro/notebook-lapt...t-630m-silver/

Suna foarte bine Vostro.. :D FHD/i7 QM, 4GB, 7670M.. :D


All times are GMT +3. The time now is 14:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.