lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Articole (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=10)
-   -   Allview X1 Soul - Review (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=11009)

LAB501 06-11-2013 12:00

Allview X1 Soul - Review
 
Allview X1 Soul   Viata de tester ofera cu siguranta satisfactii, dar parca nemultumirile, discutiile, disputele si stress-ul isi fac simtita prezenta mult mai pregnant. Dupa ani de zile in domeniu ajungi sa cunosti oameni, ba chiar sa legi prietenii si este greu sa ii explici unui amic de ce i-ai distrus produsul in ropotele […]

More...

fubu 06-11-2013 12:08

Super tare! De cateva zile astept review-ul!

kpy_here 06-11-2013 12:22

Era super tare daca avea un pret mai bun...

Bogzilla 06-11-2013 12:23

Monstru, vezi ca la video ai pus de la Prestigio Multiphone clipul. Cel putin asa e in titlul sau.

dev 06-11-2013 12:36

Intreb si eu ca Moromete, fiindca tot l-ai comparat cu Nexus 4, o sa vada minunea asta o versiune de android peste 4.2?

fubu 06-11-2013 12:50

De cate ori apare Dev la orizont si vad semnatura lui, ma bufneste rasul :D

Monstru 06-11-2013 17:33

Intreb si eu ca Moromete - tu ai citit articolul? Nu de alta dar spuneam ceva asa cat se poate de clar:

Quote:

Normal, nici un terminal Android nu se va compara niciodata cu seria Nexus daca discutam despre experienta Android pura si despre update-uri.
.

Vrei update ca ceasul stai pe Nexus....orice fel de Nexus (Galaxy, 4, 5 etc) sau ia iPhone...

Vrei ecran si camera peste Nexus 4 (de 5 nu opinez nimic ca de-abia vine la teste in curand), poti sa te uiti si la X1.

dev 06-11-2013 18:26

Daca nu-l citeam nu comentam. :)

Ecranul 1080p e mai mult o povara decit un beneficiu pe chipsetul asta iar camera daca nu e Nokia 1020 ma lasa rece fiindca e tot un senzor infim cu obiectiv de plastic si artefacte la greu din cauza procesarii agresive. Iar la poze de dimensiuni web toate-s la fel.

Telefonul o fi simpatic dar e scump pentru ce este. Iar faza cu firma romaneasca care rebranduieste chinezarii si le vinde de 3 ori mai scump nu mi se pare ceva de laudat. Nu e ca si cum au romanii linie de productie cu sute de angajati.

Monstru 06-11-2013 18:36

Orice ***** ar face Alllview tie ti se pare ca pute. Am inteles parere ta. Daca nu ai ceva constructiv de adaugat conversatiei nu inteleg de ce simti nevoia sa exprimi aceeasi chestie over and over again.

Vrei sa-ti raspund punctual? Ma pis pe ele de jocuri....am cele mai puternice telefoane din lume pe mana si sa fiu al dracului daca in afara de cateva mizerii m-am jucat vreodata cine stie ce Nova 3 (pe care l-am si cumparat ca prostul de altfel). In schimb, vad in fiecare chestie pe care o fac ecranul ala. Si imu place. Mult.

Camera de pe Nokia 1020? Stiu, marketingul functioneaza si toti prostutii pun botul la testele facute cu super camera care se compara cu DSLR-ul. Am facut 6 ani de facultate pe tema asta, am lucrat inca 6 ani in domeniu si iti spun ca orice basini ar da unii, camera aia nu o sa aibe legatura ever cu DSLR-ul indiferent ce rahat de lentile pun ei acolo. Ma intereseaza insa la un telefon sa pot face poze in anumite situatii. Iar cu asta, cu Note 2, cu FHD6, cu One sau One Mini pot face poze de interior seara. Cu alte minunatii (Nexus 4, iPhone5) sula...

E scump? Comparat cu ce? Firma romaneasca rebranduieste chestii si le vinde de 3 ori mai scump? Bravo lor, de ce sula mea sa dau bani la Samsung sau Apple pentru acelasi lucru. A...aia inoveaza...corect...de aia platesti de 10 ori mai mult pentru un telefon facut in esenta tot in China.


Putem trece peste subiectul penibil "eu nu suport Allview" sau tii neaparat sa ne explici la fiecae post cat de hater esti?

war4peace 06-11-2013 18:52

@dev: 1080 ăla e ca să se uite proşti ca mine la filme de rahat. Deh, chestiune de gust, nu-i aşa, domnu' moderator?

dev 06-11-2013 18:52

Te aprinzi aiurea de parca ti-am dat foc la casa. :)


Nu ti se pare normala intrebarea daca un telefon non-name de 1600 de lei va vedea si alta versiune de android? Nexus 4 e mai ieftin si probabil va prinde si ceva dupa 4.4. Am comparat avioane cu cartofi prajiti?

Am zis de camera de pe 1020 fiindca are un algoritm de resize la 5mp al naibii de bun.

Monstru 06-11-2013 18:57

Nu ma aprind, doar ca m-am saturat de aceeasi placa de rahat over and over again.

HTC erau cel mai penibil no-name in 2007 (erau ODM pentru Sony Ericsson) si asta nu i-a oprit sa faca telefoane bestiale. Samsung erau pielea sulii pe vremea cand faceau telefoane cu clapeta el cheapo crapo. Si? Unde sunt Nokia, Motorola si Ericsson acum, adica adevaratii producatori de telefoane? Piata evolueaza, eu nu vad o problema sa tintesti la mai sus daca faci treaba buna (produse bune si servicii post achizitie pe masura).

Plm, eu nu sunt ipocrit, de cand mi-a crapat Acer-ul folosesc V1 Viper pe post de telefon principal (Note 2 e ala secundar, de Vodafone). Si nu mi-e rusine deloc cu el.

dev 06-11-2013 19:13

Tudor ce treaba are allview cu htc si ailalti?

Corecteaza-ma daca gresesc: visual fan srl, adica firma ce are brandul allview, comanda la gionee sau altii un telefon gata construit. Telefonul in cauza ajunge in romanica unde angajatii allview scot toata chinezareala din el si o inlocuiesc cu bloat romanesc. Am I right ori ba?

Tu zici de servicii post achizitie dar vezi ca e plin internetul de posesorii de allview care pling dupa update la soft sau macar rezolvarea unor buguri.

Si ca sa nu zici ca-s bulangiu in aceeasi oala intra si eboda, vonino etc.

Monstru 06-11-2013 19:22

Visual Fan, adica firma, spune ce camera vrea (ia vezi tu unele implementari pe aceeasi platforma Gionee de la altii ca nu au omnivision de exemplu), ce ecran vrea (ia vezi tu Utok 500Q ce ecran are si ce greutate are fata de asta s.a.m.d). Apple ce face in plus? Deseneaza telefonul si apoi le zice chinezilor " sa arate asa"? Plm... Da, stiu, modifica procesorul si apoi le zic chinezilor cum sa il faca...ca deh...ei nu au fab-uri...

Eu tocmai de aia zic de servicii post-achizitie. Telefoanele incep sa fie foarte misto. Daca vor sa se ridice deasupra nivelului de rebrand al dual sim-urilor ieftine, trebuie sa ajunga si serviciul post achizitie la acelais nivel. Daca se intampla asta nu cred ca te deranjeaza sa platesti profit la romani decat la coreeni sau americani. Daca nu se intampla asta, nu vor fi niciodata mai mult de atat. Deci...asteptam si vedem, nu?

a.cristian 14-11-2013 15:34

de curiozitate , isi cumpara cineva telefonul acesta ? am un voucher de 200 ron ptr el

Snowbawls 14-11-2013 15:52

Toti cei care au participat la concursul lor au primit voucherul, e marketing... pe mine chiar m-au spamat, de 3 ori acelasi cod :)

a.cristian 14-11-2013 20:11

pai da si pe mn la fel , mare mirare de nu a dat acelasi cod la toti

maximus 15-11-2013 10:08

Foarte interesant noul telefon si review-ul excelent ca de obicei.
Eu am acordat o sansa produsului romanesc si sunt foarte dezamagit (achizitionat P4 Duo sigilat, cu probleme de sunet in casca si microfon, trimis in service la Brasov, s-a intors la fel cum l-am trimis )

Arise 15-11-2013 10:33

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 324907)
Vrei update ca ceasul stai pe Nexus....orice fel de Nexus (Galaxy, 4, 5 etc) sau ia iPhone...

O scurtă mențiune. Update-urile "ceas" la Nexus-uri sunt valabile cam fix 18 luni.
Adică, Nexus Galaxy nu va primi update-ul la KitKat 4.4, va rămâne la 4.3.

dev 15-11-2013 11:18

Galaxy Nexus e faultat de chipset, fiind mai mult vina Samsung + TI. Oricum asta n-o sa impiedice comunitatea sa dezvolte 4.4 neoficial.


All times are GMT +3. The time now is 17:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.