lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi de baza (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=4)
-   -   PRoblema pin socket 1155 (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=5271)

sportspr22 22-08-2011 16:55

PRoblema pin socket 1155
 
Salut,am o problema,am cumparat de EMAG placa de baza P8Z68-V PRO socket 1155 cu un pin lipsa la
socketul de la procesor.
EMAG mi-a spus ca nu face obiectul garantiei pentru ca au trecut mai mult de
48 de ore neobservat defectul.
Placa a venit asa din fabrica !(fara 1 pin de la socket,restul fiind
perfecti )
Cum se procedeaza pentru schimbare ?(garantie)

Cat ma costa o reparatie ?(fara garantie)

Stiti pe cineva sa imi lipeasca pin ul acela ?

Sa incerc procesorul fara acel pin ?

numele pinului este peg_tx2# si are legatura cu pci-e express

se poate sa mearga si fara el ?

poza:http://img851.imageshack.us/img851/8...2164656jpg.jpg

Multumesc,

aFter 22-08-2011 17:48

Ai acel pin ?

Reparatia (fara garantie) nu ii sigura.

sportspr22 22-08-2011 17:50

Quote:

Originally Posted by JAFF (Post 132570)
Ai acel pin ?

Reparatia (fara garantie) nu ii sigura.

nu il am,a venit fara el.

-=VeNoM=- 22-08-2011 17:54

Quote:

Originally Posted by sportspr22 (Post 132563)
1.Cum se procedeaza pentru schimbare ?(garantie)

2.Cat ma costa o reparatie ?(fara garantie)

3.Stiti pe cineva sa imi lipeasca pin ul acela ?

4.Sa incerc procesorul fara acel pin ?

numele pinului este peg_tx2# si are legatura cu pci-e express

se poate sa mearga si fara el ?

poza:http://img851.imageshack.us/img851/8...2164656jpg.jpg
Multumesc,

1. La schimbare , vine curierul cu masina iti ia pachetul , semnez nu stiu ce si pleaca . Ajunge la emag , daca cei de acolo nu gasesc nici o problema cu toate ca tu completezi pe site un formular unde spui problema , atunci platesti transportul . daca iti gasesc si eu problema ori iti dau acelasi produs dar nou (altul) ori til schimba , si te vor cauta/sau ii cauti tu pe ei sa le precizezi .

2. Reparatia , ca la 1 , daca cei de la emag iti gasesc o problema , o repara gratuir , daca pot , daca nu ori iti dau alta placa de baza noua (aceai firma/model/etc) ori vb tu cu ei sa ti-o schimbie .

3. Ai pinul ?

4. Eu zic sa incerci , nu are ce sa mearga rau .

Eu cred ca merge fara el dar cred ca vor aparea mici probleme , merita sa incerci sa o schimbi sau garantie .

GENiEBEN 22-08-2011 17:58

Daca zici ca tine de PCI-ex pinul atunci iti va merge, pe AMD am folosit procesoare fara 5-6 pini. Resocketarea e ~200ron, vezi GIGABYTE in Buc, de lipit vezi serviceuri GSM.

xdan 22-08-2011 17:59

Cred ca era bine daca returnai tu produsul fara sa mai zici nimic, pas si poate nu mai observa nici dracu' pinu' lipsa.
Se poate sa mearga, insa depinde de cat de important e pinul s-ar putea sa nu-ti mearga cum trebuie placa video in jocuri.
Ai putea sa trimiti un mail la Asus(cauti la ei pe site) si sa le spui treaba,sa le spui cum smecheru' de retailer nu schimba placa ca parca-i de la el din bunzunar sa trimita placa la Asus inapoi cu mesajul : "missing socket pin from factory".

sportspr22 22-08-2011 17:59

Quote:

Originally Posted by -=VeNoM=- (Post 132572)
1. La schimbare , vine curierul cu masina iti ia pachetul , semnez nu stiu ce si pleaca . Ajunge la emag , daca cei de acolo nu gasesc nici o problema cu toate ca tu completezi pe site un formular unde spui problema , atunci platesti transportul . daca iti gasesc si eu problema ori iti dau acelasi produs dar nou (altul) ori til schimba , si te vor cauta/sau ii cauti tu pe ei sa le precizezi .

2. Reparatia , ca la 1 , daca cei de la emag iti gasesc o problema , o repara gratuir , daca pot , daca nu ori iti dau alta placa de baza noua (aceai firma/model/etc) ori vb tu cu ei sa ti-o schimbie .

3. Ai pinul ?

4. Eu zic sa incerci , nu are ce sa mearga rau .

Eu cred ca merge fara el dar cred ca vor aparea mici probleme , merita sa incerci sa o schimbi sau garantie .

multumesc,asa voi face,a venit fara pin..

sportspr22 22-08-2011 18:02

Quote:

Originally Posted by GENiEBEN (Post 132575)
Daca zici ca tine de PCI-ex pinul atunci iti va merge, pe AMD am folosit procesoare fara 5-6 pini. Resocketarea e ~200ron, vezi GIGABYTE in Buc, de lipit vezi serviceuri GSM.

Se baga gigabyte sa schimbe socket de la asus ?

aFter 22-08-2011 18:03

Quote:

Originally Posted by GENiEBEN (Post 132575)
Daca zici ca tine de PCI-ex pinul atunci iti va merge, pe AMD am folosit procesoare fara 5-6 pini. Resocketarea e ~200ron, vezi GIGABYTE in Buc, de lipit vezi serviceuri GSM.

Din cate stiu eu gigabyte resoketeaza doar placi gigabyte in service-ul din Bucuresti.

sportspr22 22-08-2011 18:03

Quote:

Originally Posted by xdan (Post 132576)
Cred ca era bine daca returnai tu produsul fara sa mai zici nimic, pas si poate nu mai observa nici dracu' pinu' lipsa.
Se poate sa mearga, insa depinde de cat de important e pinul s-ar putea sa nu-ti mearga cum trebuie placa video in jocuri.
Ai putea sa trimiti un mail la Asus(cauti la ei pe site) si sa le spui treaba,sa le spui cum smecheru' de retailer nu schimba placa ca parca-i de la el din bunzunar sa trimita placa la Asus inapoi cu mesajul : "missing socket pin from factory".

am trimis mail,astept raspuns...
am trimis si la service si la sesizari...sa vedem.
ei zic ca trebuia sa le spun in maxim 48 de ore,dar cum eu nu am avut procesorul,nici nu m am gandit sa desfac locul in care se baga...

GENiEBEN 22-08-2011 18:04

Quote:

Originally Posted by sportspr22 (Post 132579)
Se baga gigabyte sa schimbe socket de la asus ?

Au schimbat ei si la EVGA, de ce nu ar rade putin de asus? :)

TheDogg 22-08-2011 18:27

Quote:

Originally Posted by GENiEBEN (Post 132582)
Au schimbat ei si la EVGA, de ce nu ar rade putin de asus? :)

Pai poate sa rada de posesor ca placa si soketul n-au nicio vina daca blegul indoaie/rupe pinii.
Sunt locuri speciale de unde se apuca procesorul sa se scoata/puna in/din soket, daca tremura mana de la lipsa alcool.....
Service-ul Gigabyte a resoketat multe Asus.....si de prin Crv...deci nu ar fi o noutate pt ei.

sportspr22 22-08-2011 19:07

alte opinii ? intentionez sa cumpar procesorul i5 2500k,sa imi faca probleme pin ul lipsa ?

TheDogg 22-08-2011 19:28

Quote:

Originally Posted by sportspr22 (Post 132591)
alte opinii ? intentionez sa cumpar procesorul i5 2500k,sa imi faca probleme pin ul lipsa ?

Nu poti sa stii decat printr-o singura metoda. Incearca fara frica ca nu o sa se intample nimic.

sportspr22 22-08-2011 19:47

Inca nu am procesor

ionutzu71 22-08-2011 21:04

Incearca sa faci rost de un procesor si testeaza placa . Eu am avut o placa de baza pe sk 775 cu 2 pini distrusi , nu se aprindea nimic prin ea , cu alte cuvinte nu are ce sa se strice! Vezi cum face dupa ce o probezi , pe urma alegi in functie de rezultat . Apropo dar nu mai este valabila treaba cu cele 10 zile ?

fubu 22-08-2011 21:22

Am patit ceva similar pe socket LGA 775 cu o placa de baza gigabyte... norocul meu e ca am fost curios si am desfacut in magazin cutia placii de baza sa arunc o privire... Evident ca au schimbat-o! Si da, vin placi cu probleme si chiar procesoare AMD cu pini indoiti(pcgarage) :| ... mai rar dar se intampla.

Seatpower 22-08-2011 22:11

sportspr22 ... du placa inapoi si iti da banii pe ea, ai 20 sau 30 zile legale prin lege prin care poti returna produsul fara sa te intrebe nimic, iei banii si iti cumperi alta placa de la alta firma, simplu :)

GENiEBEN 23-08-2011 09:01

Quote:

Originally Posted by Seatpower (Post 132623)
sportspr22 ... du placa inapoi si iti da banii pe ea, ai 20 sau 30 zile legale prin lege prin care poti returna produsul fara sa te intrebe nimic, iei banii si iti cumperi alta placa de la alta firma, simplu :)

Da, dar trebuie sa demonstreze ca produsul asa a venit, altfel nu il primesc inapoi. Chestia cu 48h e nasoala, eu de multe ori desfac produsele dupa cateva zile.

Seatpower 23-08-2011 10:42

@GENiEBEN, eu am din un router wireless la emag dupa 1 saptamana, ambalat cum a venit, am zis ca vreau bani pe el, s-a uitat ala in cutie sa vada daca are toate *****urile alea cu care a venit ... mi-a facut fisa de storno sau nush cum ii spune si m-am dus la casa si am luat banii pe el


All times are GMT +3. The time now is 17:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.