lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Procesoare si chipseturi (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=3)
-   -   Delid 8700k home made (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=18810)

eXecu7or 30-04-2018 00:18

Delid 8700k home made
 
2 Attachment(s)
Pe aproape defunctul cg era un user numit Alexandrus sau ceva care se ocupa cu d-astea. Din pacate, are o personalitate dificila si e greu sa te intelegi cu el.

Asa ca am decis sa fac chestia asta "in regie proprie", dupa ce in prealabil am studiat vreo 1h de ghiduri pe youtube.

Rezultate: -20 celsius in load, fata de temperatura initiala.

Ce am folosit
- 1 x Pasta termoconductoare Thermal Grizzly Conductonaut + 1 aplicator din cele doua incluse in pachet
- lac de unghii transparent
- silicon pentru izolatii temp mari (aici cred ca merge si cel sanitar, transparent, dar am folosit ceva luat de la shop4pc care se gaseste si pe amazon.de
- gelid extreme pentru contact intre cpu si cooler
- o lama de ras imbracata in scotch
- servetele cu alcool
- solutie de sters pasta bazata pe citrice (aici se poate folosi orice altceva aveti la indemana)
- un cleste de plastic de tip menghina luat din dedeman (https://www.dedeman.ro/ro/cleste-de-...0000/p/1021141)

Cost total : aprox 150 lei

Pasii sunt deja pe net, nu e mare filozofie. Procesul a durat aprox 1h, plus alte vreo 4 pentru fixarea initiala a siliconului

Cateve detalii:
- n-am folosit delid kit, ci lama de ras: mare atentie aici la cum puneti scotchul pe ea si cum taiati. Se incepe de la colturi si apoi pe laturi, incercand pe cat posibil sa impingeti de jos in sus pentru a nu zgaria pcb-ul (vedeti pe youtube la derbauer)

- am folosit un varf de pensula de lac de unghii pentru a izola contactele expuse dupa ce am scos ihs-ul, din fericire 8700k nu are smd-uri.

- am pus foarte putin silicon pe marginile ihs-ului, l-am intins atent cu un cuter; am pastrat urma initiala pe pcb pentru a putea pune ihs-ul usor la loc.

- pasta lichida trebuie aplicata foarte putina, o picatura mica si apoi intins foarte bine pe pastila; am aplicat la fel de putin si pe ihs, pe interior)

- dupa ce am incheiat reasamblarea, am invelit procesorul intr-un prosop de sters monitorul si l-am prins in clestele menghina pentru a asigura reliprea corecta a ihs-ului (vedti poze)

Ca si cooler, am un megahalems + doua vent-uri nocuta nf-12sb.

Revin si cu temperaturi concrete dupa cateva zile de test.

suzuki 30-04-2018 00:24

Tipul ala e dificil rau,greu de cap.
Felicitari pt DIY,acum incearca setari stabile pt 24/7.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

unnamed- 30-04-2018 00:27

Salut. Ce temperaturi aveai înainte de delid ? Stiu ca inca nu ai testat dupa delid dar eram curios ce te-a motivat sa faci delid. Erau chiar atat de mari ?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

eXecu7or 30-04-2018 00:35

pe la 4.7 sarea de 90 lejer in occt.

Acum sta pe la 80 la 4.9 in prime95, cu voltaj trantit asa. Procul nu e vreo piesa insa.

Revin cu detalii exacte dupa ce-s multumit. Oricum, e o difierenta clara de temperatura, in jurul a 20 de grade.

Pe langa asta, m-a enervat si ala si a fost si procesul in sine: studiat, identificat ce-mi trebuie, estimat buget, etc.

Daca se intampla ceva, era momentul excelent sa trec la amd :). Intel sunt magari in ultima vreme si zvonurile legate de 8core coffee lake care nu va merge pe z370 nu-i ajuta deloc.

E clar ca puteam fi mai atent pe ici pe colo, dar all in all sunt multumit daca obtin un 4.9 la un voltaj si tempreturi acceptabile.

Voi testa occt normal (2h), prime95 blend (2h) cinebench (10 runs consecutive). Atlfel, daca aveti vreo sugestie de alt test, dar care sa nu dureze mai mult de 2h, astept.

miker2ka 30-04-2018 11:07

Acum ceva ani am facut delid la lama la un 3570k. Din fericire acum sculele de delid sunt mult mai ieftine. Din experienta iti spun ca nu trebuie pusa pasta si pe ihs pe interior. Pe pastila e suficient.

DeDeRa 30-04-2018 11:10

Nu ai nevoie de Prime95 2 ore, lol. 15-30 minute cu 1344 1344 la e setari e arhisuficient. Daca e sa pice, pica si intr-o secunda cu bsod. :) 1344 1344 la setari.

miker2ka 30-04-2018 11:32

Mai bine o ora pt stabilitate de 24/7. Am luat crash-uri in prime95 si la+- 40 min in testul blend.
Personal merg pe 1344 10 min, apoi adaug 10 mV de lene. Diferentele de temp la daily pt adaugarea 10 mV sunt foarte mici.

eXecu7or 30-04-2018 13:53

30 min custom 1344 si 1h occt.

stabil 5ghz la 1.375 in bios, voltaj intre 1.375 si 1.384 (msi z370 krait gaming)

temp max 85 grade pe un core mai naravas, media pe la 75.

ma declar multumit, daca mai apar modificari revin.

avand in vedere ca cei de la silicon lottery listeaza 5ghz pe 8700k la 1.4v si avx -2, probabil testeaza pe perioade mai lungi ca vand.

cred ca delid pe coffee lake e must daca vrei sa rulezi orice altceva in afara de stock.

droopy_ro 30-04-2018 14:10

Eu nu mai folosesc Prime95, OCCT, IBT sau alte deastea. Nu am folosit vreodata o aplicatie care sa streseze in halul ala procesorul.

Folosesc RealBench v2.54, ai setari intre 15' si 8 ore sau infinite loop la benchmark. Singura chestie care ma enerveaza e ca daca misti mouseul sau apesi o tasta se opreste testul de benchmark, cel de stress test ruleaza si daca folosesti PCul la browsing sau sa vezi un film.

Iubitel 30-04-2018 14:50

150 lei.... Lol, faceam toata afacerea pentru 50 plus transport, sincer lama nu e cea mai stralucita optiune.

Referitor la Alexandrus, omul are unelte dar nu se implica prea mult . Unele procesoare mai au nevoie de retusuri la ihs, nu lapping dar planeitatea bazei la punctele de contact cu pcb-ul este foarte importanta, sa nu mai vorbim ca unele necesita un mini-lapping ihs inauntru acolo unde pastila face contact cu ihs.

A treia chestiune, sunt de acord ca delid-ul este foarte important dar executati asta la un procesor decent, mizeria asta de 5 ghz cu 1.375 merita retur/ars/etc, unul decent la voltajul asta trebuie sa mearga 5200....

eXecu7or 30-04-2018 15:41

Dupa razboi... :))))

cei 150 de lei nu sunt doar pentru aceasta aplicatie, mi-a ramas suficienta pasta metalica, etc.

In fine, consider aceasta discutie inchisa. Tonul pare sa degenereze.

droopy_ro 30-04-2018 20:26

Prima data cand am incercat asa ceva, procesorul a platit cu viata, la un colt am bagat lama in unghi si a trecut prin PCB, era un 3570k RIP.
La 3770k am zis, ca daca tot am dat mai bine de jumatate de salariu sa o fac lata, am folosit menghina si o lovitura de ciocan si a mers de minune.
Dar nu a meritat 4.3 a fost maximul la care l-am dus pentru 24/7, acum zace la 4Ghz racit pasiv cu un Ninja 2.

La 8600k de il am acum nici nu ma gandesc la delid, face 4.8 cu 1.25V asa il si tin pentru 24/7 si 5Ghz la 1.31V, ca sa il duc in 5.2 GHz si sa castig nimic la performanta "nu se merita" delid.

Jim Beam 30-04-2018 23:14

Quote:

Originally Posted by Iubitel (Post 575862)
A treia chestiune, sunt de acord ca delid-ul este foarte important dar executati asta la un procesor decent, mizeria asta de 5 ghz cu 1.375 merita retur/ars/etc, unul decent la voltajul asta trebuie sa mearga 5200....

Tu chiar crezi ca toti oamenii iau 10 procesoare ca sa gaseasca unul de ala? Nu toti au bafta de oc bun, al meu e un jeg cu tot cu delid.

DjLeco 30-04-2018 23:45

Inainte de a "primi" delid, un procesor "spune" daca este "demn" pentru asa ceva sau merita retur.

De ex, am avut un 7600K care abia facea 4,4GHz cu 1,25-1,26Vcore.

Mai sus de 4,5, nu vroia cu niciun voltaj, incercat pina la 1,35, in situatia in care pe placa aia am tinut 7700K la 5GHz cu 1,32Vcore.
Logic ca acel CPU nu merita delid, ci direct retur.
L-am tinut, deoarece sistemul pe care l-am avut, nu necesita OC ci un proc quad core, bunicel.

L-am vindut cuiva care il va folosi default.

unnamed- 01-05-2018 01:55

Quote:

Originally Posted by eXecu7or (Post 575792)

Daca se intampla ceva, era momentul excelent sa trec la amd :). Intel sunt magari in ultima vreme si zvonurile legate de 8core coffee lake care nu va merge pe z370 nu-i ajuta deloc.


Dacă iar fac treaba asta următorul "upgrade" este schimbare completa platforma către amd.

Toată lumea știe că 1151 v2 e dead end dar daca lanseaza 8 core pe 1151 v3, ma ... pe ei.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

kvarq 01-05-2018 02:07

la al meu 8700K eram multumit prin februarie cand l-am achizitionat (stoc, 4.7GHz/4.5cache 1.21 V, 80C in prime 95, 65C in AC origins) si eram hotarât sa nu mai fac delid, dar dupa ce am schimbat ramii am pierdut 0.08V care s-au tradus in 100C in prime 95 si 75C in AC Origins, am scris mai pe larg in thread-ul dedicat

in prime 95 foloseam si eu la inceput custom min/max 1344 (run FFT si timp la 15 min), dar apoi dupa ce m-am consultat cu un coleg de aici am folosit si
custom / min fft 8/ max fft 4096 / run fft's in-place / time 5 min
pe KabyLake parea sa "crape" mai repede in primele 10-20 minute decât cu 1344

oricum cred ca pe blend rupe cel mai tare daca e ceva rabdare
sunt vreo doua momente critice, pe la min 40 +/- si apoi la 1h20/30min
daca trece de min 40, mai pun de la mine 0.02V, am observat de-a lungul timpului ca mai e un moment critic la 1h 20/30min si pica :)

OCCT 4.5.1 (are si AVX si FMA3) daca este selectat testul de 1h, sunt cateva momente critice chiar inainte de final, pe la min 54-57... daca trece de acelea, trece si testele de blend sau custom din prime, pare sa acopere prime

ultimul real bench (2.56) are nevoie cu 0.06-0.08V mai putin decat prime95 29.4 / occt 4.5.1

am mai scris acum cateva luni intr-un post despre stabilitate, oricum peste ce îmi cere prime sau OCCT dupa 1h bag oricum cele 0.02V sa fie piticii multumiti, Assassin's Creed (mai ales dupa Unity) rupe proacele :P
asta am observat ca si daca imi trecea de OCCT si prime95 luam crash-uri in AC sau GTA V dupa un timp :D
dupa suplimentarea cu 0.02V nu am mai avut crash : )
a confirmat si Monstru la un moment dat ca stabilitatea in general nu e definita doar daca trece de prime/OCCT etc. :)

BTW, pe Z370 pare sa conteze mult mobo-ul... Apex-ul cere mai putin voltaj fata de alte placi de baza...

OFF: deja a aparut Intel MEI 12, care nu e bun pentru Z370, doar cu H310, B360, H370, Q370, si cu Z390
cu Intel RST 16 discutabil, [edit:] vad ca in pdf oficial din Aprilie au inclus si Z370
de vazut în câteva luni daca (9700K?) cu 8 core va merge pe Z370, dar la cum sunt Intel n-ar fi o surpriza sa nu mearga :)

eXecu7or 01-05-2018 09:26

legat de intel rst 16, ultimul update de bios de la z370 krait gaming specifica exact asta: update de la 15.9 la 16.

pana acum, niciun bsod.

Gogu 02-05-2018 05:21

Quote:

Originally Posted by Iubitel (Post 575862)
Referitor la Alexandrus, omul are unelte dar nu se implica prea mult . Unele procesoare mai au nevoie de retusuri la ihs, nu lapping dar planeitatea bazei la punctele de contact cu pcb-ul este foarte importanta, sa nu mai vorbim ca unele necesita un mini-lapping ihs inauntru acolo unde pastila face contact cu ihs.

Nu te supara ca te intreb, dar tu de stii aceste detalii (false de altfel), pe care le afirmi cu atita incredere ?
Nu te-am vazut in viata mea, nu m-ai vazut in viata ta, vorbesti total aiurea, mai ceva decat baietii care scuipa seminte pe bordura si vorbesc despre politica.

De fapt, nu cred ca ai vazut macar vreun delid facut de mine, macar la poze daca te uitai vedeai multe si nu mai debitai prostioare pe aici.

In mai multa cunostiinta de cauza as putea sa descriu eu modul in care faci tu delid, sau faceai, ca macar am vazut si desfacut un processor vandut de tine cu delid si lipit cu superglue, mai multe nu spun.
Asta se intampla acum mai bine de un an si nu mi-am exprimat nicio parere despre modul tau de lucru, ai putea face la fel.


Referitor la OP, lol, sure, eu am personalitate dificila, asa sa fie.
Prefer sa nu dezvolt.

PS. Da, am alt nickname aici, culmea.

crabu 02-05-2018 09:25

@eXecu7or - poti sa dai un link la siliconul folosit pls?

eXecu7or 02-05-2018 10:08

@crabu: https://www.amazon.co.uk/UHU-46735-H.../dp/B008YE3ABA
Poti oricum sa folosesti orice alt silicon pentru piese auto (chiulasa): https://www.norauto.ro/adezivi-etans...mannol85g.html
Eu l-am luat pe primul pentru ca eram la shop4pc si era acolo expus, n-am vrut sa mai astept (tubul e foarte mare, ajuge pentru toate delid-urile din univers). Altfel, luam pe al doilea, mai scuteam niste bani.

@Gogu: "Admission is the first step to recovery"; sunt mai multe persoane p-aici care au incercat sa se inteleaga cu tine si au acelasi feedback :). Tu decizi mai departe cum stau lucrurile.


All times are GMT +3. The time now is 19:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.