lab501 forum

lab501 forum (http://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (http://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video ATI/AMD (http://forum.lab501.ro//showthread.php?t=30)

cristi_io 06-12-2016 22:47

Is Intel about to start using Radeon tech for future iGPUs?

Firefox 06-12-2016 23:04

AMD Radeon Pro WX 4100 And WX 5100 Workstation Graphics: Polaris Goes Pro Review - Hothardware

Jocker 08-12-2016 07:55

4 Attachment(s)
Cum astazi la 09.00 se lanseaza Crimson Relive am selectat cele mai importante slide-uri care ar prezenta interes fata de versiunile anterioare de driver. Sporul de performanta este prezentat in cinci jocuri pe un sistem bazat pe i7 5960X la 3GHz cu 16 GB memorie si RX 480, daca faci captura video ai o penalizare de 3-4% de performanta pe un sistem bazat pe i7 6700K la 4GHz, dar cu doar 8 GB de memorie. La final avem nr. 1 in utilizarea de chipuri grafice intr-un total care cuprinde console, notebook-uri si desktop-uri, mai putin tabletele grafice.
Totusi upgrade-ul major cred ca se refera mai mult la multitudinea de asa zise gadget-uri incluse in noul driver decat la performanta.

Jocker 08-12-2016 08:31

AMD Cripples Async-Compute on Older GCN GPUs?

Pe scurt placile cu GCN 1.0 nu vor avea suport pentru Async-Compute, doar de la GCN 1.1 in sus.

war4peace 08-12-2016 12:19

Primul grafic e mişto rău... arată o creştere de performanţă de 8% ca şi cum ar fi dublă. Talk about cheating visually...

rage fuury 08-12-2016 15:19

1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by war4peace (Post 511591)
Primul grafic e mişto rău... arată o creştere de performanţă de 8% ca şi cum ar fi dublă. Talk about cheating visually...

Acum ai tu vazut prima oara genul asta de grafice? Lol!
In cazul asta cred ca locuiesti "pe o planeta foarte indepartata, cu mult timp in urma"... ;)

Attachment 56717

E o maniera devenita standard in toate slide-urile de marketing. N-au inventat AMD gaura la macaroana (nici NVidia) in domeniul asta ...

R2Strike 08-12-2016 16:55

Quote:

Originally Posted by Jocker (Post 511563)
AMD Cripples Async-Compute on Older GCN GPUs?

Pe scurt placile cu GCN 1.0 nu vor avea suport pentru Async-Compute, doar de la GCN 1.1 in sus.

Urata lovitura pentru toti cei care inca mai folosesc placi din seria HD 7000(HD 7770, 7850, 7850, 7950, 7970, 7990) sau chiar si R9 280/280X, R9 270/270X, R7 260/260X... si alte placi rebrenduite din seira HD in Rx xxx.

La Nvidia macar nu a mers async-ul pe Kepler si s-a trecut mai usor peste. Dar la AMD vad ca supportul asta se opreste intr-un mod fortat si intentionat, obligand lumea sa cumpere placi video noi din seria Polaris. E de condamnat AMD-ul la faza asta, chiar o crima, e ca si cand ai fura unor useri, care au plati niste bani pe placile alea, o tehnologie care i-ar fi ajutat mai tarziu in jocurile DX12/Vulkna. De ce ? Ca sa-i obligi sa cumpere placi video noi. Bataie de joc sincer. Eu daca avea una din placile alea ma dadeam pe Nvidia direct la faza asta, doar sa le dau peste nas cum ei mi-au dat mie. Chiar isi merita soarta AMD-ul...

WildCat 08-12-2016 17:04

Radeon Software Crimson ReLive Edition 16.12.1

https://support.amd.com/en-us/kb-art...ase-Notes.aspx

Firefox 08-12-2016 17:05

Overview: AMD Radeon Crimson ReLive Edition Driver - Guru3d

AMD Radeon Crimson ReLive Drivers - TPU

R2Strike 08-12-2016 17:27

Astia nu sunt aia de la KitGuruTech care arunca cu noroi in AMD mai in urma cu cativa ani da`se suparase AMD pe ei si nu le mai trimitea placi video pt. teste ??!? :)
Ce s-a intamplat cu ei, au inceput sa pupe AMD-ul in fund din nou ?

Cat despre Radeon Crimson ReLive este foarte mult copiat dupa Nvidia, cu nou installer care are optiunea de clean install cum are si Nvidia de mult timp, si cu ReLive care este similar cu Nvidia ShadowPlay. Asta ce am vazut eu la prima vedere. In orice caz, un update bun si mult asteptat pt. AMD. Cred ca cel mai bun driver update din istoria AMD de pana acum. Mai ales ca acum se alinieaza mai bine cu driverul celor de la Nvidia, chiar daca copiaza anumite chestii de la competitie, e foarte bine, in sfarsit...

rage fuury 08-12-2016 19:43

De ce e de bine pana la urma, nu R2? Cand AMD copiaza lucrurile bune de la NVidia nu cred ca e cazul sa ne enervam. Dam cu basca de pamant cand imprumuta obiceiurile proaste...
N-am mai avut demult o placa AMD in sistemul principal, optiunea de "clean install" fara sa mai treci prin uinstall-reboot- install trebuia introdusa demult! Acum ca au optiunea asta si propriul "Shadow-play" putem spune ca s-a ajuns oarecum la paritate (mai sunt diferente dar alea tin mai degraba de nuante). AMD are in plus optiunea de overclocking direct din driver, un demers curajos...

Sunt curios ce aduce acel "Chill" fiindca se face foarte mult caz de cei 30-40W in plus...

Review: http://www.anandtech.com/show/10894/...-professionals

Un rezumat al noilor Crimson "features" aici:

Radeon ReLive(1): Capture, stream and share your greatest moments and gaming wins on your computer system with Radeon ReLive. Modify settings quickly, conveniently, and play seamlessly with the easily accessible in-game toolbar. Express yourself in bold new ways with custom scene layouts. Upload your latest highlights and let them be a conversation piece. It's never been easier to build and grow your online community at anytime, anywhere.

Radeon Chill(2): A power-saving feature that dynamically regulates frame rate based on your in-game movements. Radeon Chill can improve power efficiency and can lower temperatures for supported products and games when enabled through Radeon Settings.

Radeon WattMan(3): Added support for AMD Radeon R9 Fury series, R9 390 series, R9 380 series, R9 290 series, R9 285, R9 260 series, R7 360, and R7 260 desktop graphics products

Radeon Software Installer(4): New user interface and intuitive Radeon Software Installer that includes options for express install, custom install and clean uninstall. The new installer will also show options for the latest available driver for your system configuration during the install process.

Display Connectivity(5): New advanced display settings and diagnostics page within Radeon Settings with better detection for HDMI® cable issues and fallback for end users experiencing display issues.

AMD FreeSync™ Technology(6): Now supports Borderless Fullscreen Mode for applications and gaming with AMD FreeSync™ technology displays and supported products. Now supports Gradual Refresh Rate Ramp for mobile configurations with AMD FreeSync™ technology displays and supported products.

Upgrade Advisor(7): Provides a system requirement evaluation for Steam® games in your Radeon Settings library.

HDR Gaming Support(8): Experience the benefits of HDR gaming with Radeon Software Crimson ReLive Edition. Support for games with HDR 10 or Dolby Vision™ capabilities.

VP9 Decode Acceleration(9): 4K 60Hz GPU-Accelerated Video Streaming enabled on supported Google™ Chrome web browsers.

Skype Performance Enhancements (10): Lower CPU usage during Skype™ calls for select AMD APU Family products.

User Feedback Page: The User Feedback Page enables a direct link for end users to the Radeon Software Team and allows users to provide feedback and vote on upcoming features for Radeon Software. The User Feedback page can be found here.

PS: ... 500Mb download :eek:/ A massive update, indeed! :)

R2Strike 08-12-2016 20:21

N-am inteles la ce te referi prin intrebarea aia. Nu fac legatura. Stii bine ca n-am nicio afinitate pt. AMD sau Nvidia, eu ii laud in mod egal si ii injur in mod egal, depinde de circumstante si de fapte. Eu am spus ca e bine ca a copiat Nvidia, si au facut-o chiar foarte bine cu ReLive, inca o scuza in minus sa nu alegi AMD in defavoarea Nvidia, ca pana acum era vorba ca Nvidia are shadow play si AMD nu are, se scotea ieftin Nvidia cu scuza asta :

carcozep 08-12-2016 20:25

Quote:

Originally Posted by R2Strike (Post 511664)
Astia nu sunt aia de la KitGuruTech care arunca cu noroi in AMD mai in urma cu cativa ani da`se suparase AMD pe ei si nu le mai trimitea placi video pt. teste ??!? :)
Ce s-a intamplat cu ei, au inceput sa pupe AMD-ul in fund din nou ?

Serios daca inteleg din ce colt intunecat al internetului iti iei stirile :D

Nici KitGuru, nici TechPowerUp nici Techreport si altii nu au primit placi pentru review de la AMD pentru ca nu le-a convenit faptul ca recenziile ar fi urmat sa abordeze raportul pret-performanta:

AMD VP explains Nano exclusion, apologizes

AMD sunt cei care s-au incapatinat sa limiteze recenziile doar la ce le-a convenit lor, nu a fost niciodata vorba ca o publicatie sa fi aruncat cu rahat in ei. De-aia imi repet intrebarea: din ce colt intunecat al internetului ai preluat stirea respectiva? :D

R2Strike 08-12-2016 20:31

Uite de aici ;) http://www.kitguru.net/site-news/ann...ative-content/ Serios daca va inteleg pe unii, va bate google ?!? Eu chiar i-am apareciat ca au avut tupeul sa se ia de AMD pe buna dreptate. Dar se pare ca s-au pus iar pe burta. :) :D

one111 08-12-2016 20:37

Acum pot spune ca s-au apropiat la consum in idle de nvidia,astept niste teste pe tema asta(revieruri competente).
Daca ianinte la orice accesare chrome sau youtube,frecventele la memorii sareau in maxim(2000mhz) acum stau ca la nvidia in idle,temperaturi infime si consum de 7w(hwinfo64).
In filme la fel, cred ca au lucrat mult la eficienta(testat 2-3 filme,nu sare de consum idle 7w).Ma bucur cand vad ca amd ,macar o data, nu-si da cu stangul in dreptul.
R2,ar trebui sa intelegi ca pana si sli e copiat,tessellation copiat de la truform,iar comentezi aiurea.

R2Strike 08-12-2016 20:56

Serios one111 ? Sa spui ca Nvidia a copiat SLI-ul si tessellation e ca si cand ai zice ca Dacia a copiat schimbatorul de viteze si motorul pe benzina. :)

war4peace 08-12-2016 21:26

Quote:

Originally Posted by rage fuury (Post 511643)
Acum ai tu vazut prima oara genul asta de grafice? Lol!
In cazul asta cred ca locuiesti "pe o planeta foarte indepartata, cu mult timp in urma"... ;)

Attachment 56717

E o maniera devenita standard in toate slide-urile de marketing. N-au inventat AMD gaura la macaroana (nici NVidia) in domeniul asta ...

Cine a zis că le-am văzut acum prima oară? Ai visat urāt or something?
Mizerii de genul ăla trebuie denunţate de fiecare dată, nu pentru mine sau pentru tine ci pentru oricine se poate lăsa īnşelat de ele. Şi nu contează cine le emană, trebuie denunţate mereu.

rage fuury 08-12-2016 21:35

@war4peace
Ok, my mistake, nu am intentionat sa te enervez... Totusi, daca aveai putina rabdare ai fi vazut ca e vorba de un efort urias din partea AMD pentru care ar trebui mai degraba felicitati decat injurati, un grafic ce nu pleaca din zero ( practica standard pentru departamentele de marketing ale tuturor companiilor din IT si nu numai) e ceva absolut banal in ziua de azi si nu face sa paleasca deloc ceea ce au realizat cu Crimson Relive. Daca ne enervam de fiecare data cand vedem astfel de grafice inseamna ca o sa stam nervosi tot timpul si nu merita...

PS: Si banuiesc ca n-ai recunoscut parafraza dupa StarWars de aia te-ai suparat (:) ):

rage fuury 08-12-2016 22:02

AMD VEGA secret event

Si acum in speranta ca ne-am lamurit, ceva muult mai interesant- o intalnire conspirativa ( :) ) :

We have just learned that secret editors day is taking place today.

AMD VEGA secret event

Our information comes from multiple sources. This usually means solid grounds to consider it as a fact. However we do not know if the event is a regional thing, or how many editors were invited. More importantly, this event is not public. It’s even less public than Polaris Tech Day, which still somehow leaked onto social media. AMD is quite possibly showcasing first graphics cards equipped with VEGA graphics processor to the media. It might also be a briefing before public ZEN presentation, which is expected on December 13th. AMD could make a short demo of both.

AMD VEGA public event

Now this is where things get interesting. We have also learned that AMD is preparing another event for CES 2017, which might be a public launch of VEGA. In case you don’t remember, Polaris Tech Day took place 28 days before RX 400 series were released. So it makes perfect sense that both events are connected. Did you notice that CES takes place in Las VEGAs? ;)

http://videocardz.com/64637/secret-a...ning-right-now
http://wccftech.com/amd-vega-event/

...Ca doar nu s-or fi scremutat atata cu Crimson Relive doar pentru placi mainstream and oldies (!?)

R2Strike 08-12-2016 22:08

VEGA - VEGAS - SOARE - CALDURA - CHIP - TEMPERATURA - CALDURA - CRIMSON CHILL.... eram doar conspirativ :)

All times are GMT +3. The time now is 13:15.