lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Carcase si surse (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=7)
-   -   Consum Curent PC - Surse Supradimensionate (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=5775)

CyberCSX 13-11-2011 14:26

Consum Curent PC - Surse Supradimensionate
 
Cu o anumita ocazie am reusit sa iau cu împrumut un aparat de masura si control consum curent de la furnizorul local de energie.
Este vorba de un tester omologat CLM 1000 H,
(pretul de achizitionare e pe undeva la 185 EURO).

Printr-e altele am luat la purechiat din simpla curiozitate un PC vechi din 2007, un Office simplu (folosit de fica-mea) cu dotarea:

- Mainboard Asrock K8NF6G - Vista (Nvidia Grafik On Board)
- CPU AMD Sempron 3000+
- 512 MB RAM
- 2,5" cu 7200 rpm
- DVD - Burner LG
- Sursa 400 Wati -CMP

Configuratia este aproape identica cu modding-ul "Hummer AMD - PC"

Rezultatele:
În idle mers în gol fara activitate = consum 44 Wati / h (Vezi Imaginea BILD 1)
În load satcina maxima, solicitare CPU cu 100% utilizînd Prime95 = consum 71,1 Wati / h (Vezi imaginea BILD 2)
În Stand By ( PC SHUT DOWN - Stins) = consum 5 wati / h (vezi imaginea BILD 3)

Morala:

Pt. ce naiba dam bani pe surse utopice cu peste 400 wati daca "cutia cu maimute" nu consuma nici 20% din capacitate într-o sarcina maxima de 100% ?
De ce credem toate aberatiile ce încearca unii sa ne vînda numai pt. a le cumpara produsele?

De ce dam bani pe capacitati de care n-avem nevoie în veci?

PC-ul testat este cumparat în stare montata dintr-un magazin de profil asemanator cu MEDIA GALAXY din România unde se face reclama cu........SUPER SURSA de 400 Wati numai pt. a umfla pretul în mod inutil.

Nici daca agat de el toate periferiile posibile si imposibile ce se pot alimenta cu curent via USB, nici daca-i pun o colectie de 50 de venturi, nu ajunge nici la 100 Wati consum :D

PC-ul asta Office, ar functiona lejer si fara si cu o sursa PICO PSU externa de Notebook ce are 90 wati limita printr-un adaptor ATX sau cu o sursa interne de HTPC cu limita de 120 wati ce o capeti în stare noua sigilata pt. 15 EURO pe ebay si n-are nevoie de o sursa de 400 wati ce costa într-e 50 si 80 EURO sau chiar mai mult.

De ce va scriu toate astea?
Simplu !
Pt. a vedea pe ce va dati banii.

Monstru 13-11-2011 14:44

Nu este nimic nou ce ne spui tu aici, doar ca acum ai vazut si tu lucrul asta in practica :)

Oricum, un sistem ca ala pe care l-ai folosit tu pentru test numai bun exemplu nu e. Si o sa vina cu o chinezarie pe care scrie 400W pentru ca de fapt ea poate scoate 200W :)

Ai cateva greseli acolo totusi... Load maxim nu inseamna Prime, inseamna Prime + Fur + HDTune scan de artifacte + etc. Chiar si cotetul ala de PC consuma mai mult daca incarci si grafica nu doar procul :)

Am vazut cu ochii mei sistem cu i2400S fara grafica discreta, care in load nu consuma in realitate mai mult de 100-130W, tot sistemul. La fel de bine am vazut si configuratii care pot trage 1400W din priza. Ideal este sa alegi sursa potrivita pentru tine, desigur, asa a fost dintotdeuna :)

CyberCSX 13-11-2011 14:47

Am sa reiau testul cum spui tu cu proxima ocazie sa vedem ce-mi da.
Eu cel putin banuiam de mult ca în cele mai simple PC-uri se baga aberatii dar acum cel putin am cît de cît siguranta ca asa e.
Cred ca daca testez "gioasa asta" asa cum spui tu, nici atunci nu cred ca va urca peste 200.

Monstru 13-11-2011 14:49

Nu cu mult in plus in cazul tau, dar mult in plus cand vorbesti de un PC normal cu placa video decenta :)

CyberCSX 13-11-2011 14:55

Mda. Merg însa pe considerentul de "medie" într-e min si max ca consum daily.

Daca în simplul test ia 71 max si 44 min, în daily cred ca ia ceva într-e 55 si 60 si în situatia asta îi ajunge un PSU de 100 si nicidecum 400.

PC-ul pe care l-ai vazut în test si ia 1400 în max, cred ca în daily nu-si trage mai mult de 500 (exagerat vorbind), sau ?

Monstru 13-11-2011 14:58

Nu poti sa mergi pe nici un considerent de genul asta. Daca sursa nu tine acel maxim de consum care apare in 1% din cazuri, se inchide. Deci nu conteaza media atunci cand cumperi o sursa, logic, nu? :)

Revenind la PC-uri de daily, un i990X la 4GHz cu 2 x HD6990 stock trage 850W din priza :)

In realitate, majoritatea sistemelor consuma sub 400W, dar probabil ca tehnic vorbind nu merita sa fie produse platforme mai mici de aceasta valoare, sau hai, 350. Am avut eu o sursa de 150W, foarte misto, costa cat una de 400, deci nici un castig :)

mbc 13-11-2011 15:22

un [email protected] + 1x6950 + 1 hdd + 1 SSD sunt foarte curios cat consuma pentru ca vreau sa imi fac sistemul asta pe sursa mea de 430w reali.

Apocalypse Now 13-11-2011 18:27

Quote:

Originally Posted by mbc (Post 149031)
un [email protected] + 1x6950 + 1 hdd + 1 SSD sunt foarte curios cat consuma pentru ca vreau sa imi fac sistemul asta pe sursa mea de 430w reali.

2500K @ <1.3v ~100W
6950 @ <1.1v ~220W
the rest <40W

^at full load(nu in sintetice, insa nu iti cumperi sursa in functie de cat trage sistemul in situatii imposibil de reprodus in normal use;))

@OP
Unii dintre noi bat toaca pe tema asta de ceva timp aici pe forum;)

CyberCSX 13-11-2011 20:06

Normal.
O sursa cu o toleranta de + 50% ar cam ajunge.
La HTPC (Enzo) am o sursa de 90 W (Pico PSU pasiva) si în "last" nu suge mai mult de 40 W nici daca-l iau la bataie. :D

Daca sistemul suge 200, ajunge una de 400 si nu de 600 sau 800 sau chiar 1000 folosind ulterior numai o infimitate din capacitate. cînd joc..... N.F.S. sau Burnout Paradise.

Multi cumpara "aberatii" din astea numai pt. ca sînt la moda sau arata bine, pt. ca au citit pe undeva ca testerul "X" le recomanda, tester care-si face plinul de la producator pt. ca face reclama.
Necesare însa nu sînt si asta este punctul la care am vrut sa ajung. ;)

Asta e ca si cînd.................. îmi cumpar avion numai pt. ca e cool sau c-am auzit pe undeva ca e recomandabil si-l folosesc pe post de masina sa merg la lucru si la mall :p

mbc 13-11-2011 20:55

Quote:

Originally Posted by Apocalypse Now (Post 149081)
2500K @ <1.3v ~100W
6950 @ <1.1v ~220W
the rest <40W

^at full load(nu in sintetice, insa nu iti cumperi sursa in functie de cat trage sistemul in situatii imposibil de reprodus in normal use;))

eu AM sursa deja (atichitatea aia de Antec NeoPower 430w care am luat-o cu garantie 5 ani). ideea era sa stiu daca ma bag si la placa aia.

Apocalypse Now 13-11-2011 21:05

Quote:

Originally Posted by mbc (Post 149117)
eu AM sursa deja (atichitatea aia de Antec NeoPower 430w care am luat-o cu garantie 5 ani). ideea era sa stiu daca ma bag si la placa aia.

Daca nu i'ai copt condensatorii iti va tine lejer un 2500K + 6950 :)

Bog 13-11-2011 21:22

La mine consumul pentru unul dintre calculatoare este urmatorul:
In idle consum masurat la priza* : 137w;
In load ( folding CPU + GPU ) : 238w.
Calculatorul este compus din: Q9650 @3603.9MHz, 1.288v; ASUS P5E3 PRO; 2 x 2GB RAM; geforce 240 gt evga; 1 x fujitsu mhy2200bh ( 200GB );DVD-RW; seasonic s12II-430; 4 ventilatoare de 120 x 120 si un ventilator de 140 x 140.

* Consumul este dat pentru unitate, un monitor de 23 LED, AVR + UPS si un router 3G.

mbc 13-11-2011 21:23

repet: e in garantie. nu pot sa o desfac sa fac o verificare. sa speram ca nu.

DeDeRa 13-11-2011 21:28

Mania cu surse de sute si sute de watti e data de felul omului, psihologia lui, ce pune o importanta maxima pe "a mea e mai mare, clar?!"

Apocalypse Now 13-11-2011 21:33

Quote:

Originally Posted by Bog (Post 149128)
La mine consumul pentru unul dintre calculatoare este urmatorul:
In idle consum masurat la priza* : 137w;
In load ( folding CPU + GPU ) : 238w.
Calculatorul este compus din: Q9650 @3603.9MHz, 1.288v; ASUS P5E3 PRO; 2 x 2GB RAM; geforce 240 gt evga; 1 x fujitsu mhy2200bh ( 200GB );DVD-RW; seasonic s12II-430; 4 ventilatoare de 120 x 120 si un ventilator de 140 x 140.

* Consumul este dat pentru unitate, un monitor de 23 LED, AVR + UPS si un router 3G.

In functie de eficienta sursei, esti pe la 50W in idle si 150W(cel mult) in load dupa ce scoti din ecuatie "monitor de 23 LED, AVR + UPS si un router 3G"
Quote:

repet: e in garantie. nu pot sa o desfac sa fac o verificare. sa speram ca nu.
Tine de regimul de utilizare.. intr'un ambiet ridicat, intr'o carcasa prost ventilata si avand in vedere eficienta redusa a sursei, te poti astepta la o oarecare degradare a condensatorilor dupa niste ani de folosire. Totusi, mi'e greu sa cred ca vei avea probleme cu un 6950(chiar deblocat);)

fubu 13-11-2011 21:47

E adevarat ce spui Dedera, si aceasta este un raspuns al marketingului din ultimii ani. Monstru a punctat foarte clar. Sursa o cumperi in functie de nevoi si de preferat cat mai calitativa si eficienta. 80% din cazurile de service sunt din cauza surselor de slaba calitate. Inca multi cumparatori nu stiu ce configuratie pc sa isi cumpere in functie de nevoi si buget. Se merge pe ideea unui pc cat mai ieftin, specificatii bune si bun la toate...

Arise 13-11-2011 22:27

Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 148985)
Rezultatele:
În idle mers în gol fara activitate = consum 44 Wati / h (Vezi Imaginea BILD 1)
În load satcina maxima, solicitare CPU cu 100% utilizînd Prime95 = consum 71,1 Wati / h (Vezi imaginea BILD 2)
În Stand By ( PC SHUT DOWN - Stins) = consum 5 wati / h (vezi imaginea BILD 3)

Mie mi se pare cam puțin consumul.
Drept contraexemplu, un Barton 2500+ cu un video leșinat îmi ia în idle 95W.
Un P4 cu hyperthreading (chiar nu mai știu modelul) îmi ia in idle 110W.

Oricum, din moment ce ai și sursa Pico poți testa să vezi eficiența comparativ cu sursa normală ATX.

Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 148985)
PC-ul asta Office, ar functiona lejer si fara si cu o sursa PICO PSU externa de Notebook ce are 90 wati limita printr-un adaptor ATX sau cu o sursa interne de HTPC cu limita de 120 wati ce o capeti în stare noua sigilata pt. 15 EURO pe ebay si n-are nevoie de o sursa de 400 wati ce costa într-e 50 si 80 EURO sau chiar mai mult.

Chiar nu am înțeles ce ai vrut să spui aici, dar cumva mi-a trecut prin minte că ai putea cumpara o sursă mică cu 15 euro de pe ebay. Aici nu prea te cred, am văzut surse Pico care s-au dat cu mai mult de 30 euro, aproape de prețurile de noi. Am urmărit mai multe surse din astea, că am vrut una.

Quote:

Originally Posted by mbc (Post 149031)
un [email protected] + 1x6950 + 1 hdd + 1 SSD sunt foarte curios cat consuma pentru ca vreau sa imi fac sistemul asta pe sursa mea de 430w reali.

Revin cu o chestie.

Orice sursă e ok aș zice pentru un sistem fără placă video. Dacă pui o placă video flămândă se duce naigba tot.
Eu am o sursă Enermax de 485W (mai mult de cât ai tu) și la un moment dat cochetam cu ideea să pun pe ea un GFX 570 sau un 560 Ti. Culmea e că la consum cu 560Ti stăteam ok, dar la 570 nu mă încadram.
Problema în principal era din consumul plăcii în full load, faza este că sursele astea mai vechi, au doua sau mai multe rail-uri. Dacă rail-urile le ai "debalansate" adică ai procesorul și placa de bază pe același rail nu cred că îți va ajunge celălalt rail să îți țină HDD-urile și placa video.
Chiar erau pe net niște grafice cu consumurile, destul de elocvente. Era ușor să îți dai seama pe cifrele din graficele ălora că trebuia să calculezi bine de tot consumul ca să poți da plăcii video amperajul necesar (majoritatea era tras prin cele 2 alimentări cu 6 sau 8 pini, iar prin portul PCI-express abia sugea puțin).

Chiar dacă poți da cu un rail încărcat la maxim curentul necesar, gândește-te că e poate la maxim și soliciți rail-ul ăla din plin, deci presupun că sursa nu va fi prea fericită.

De asta dacă nu te interesează consumul efectiv parcă e bine să îți supradimensionezi puțin sursa. Că dacă nu ai avea consum, all the way pe Pico PSU. :D

Apropo, dacă ai rail-uri multiple, poți spune ce amperaj de 12V ai pe fiecare în parte?

Apocalypse Now 13-11-2011 22:58

Quote:

Originally Posted by Arise (Post 149158)
Revin cu o chestie.

Orice sursă e ok aș zice pentru un sistem fără placă video. Dacă pui o placă video flămândă se duce naigba tot.
Eu am o sursă Enermax de 485W (mai mult de cât ai tu) și la un moment dat cochetam cu ideea să pun pe ea un GFX 570 sau un 560 Ti. Culmea e că la consum cu 560Ti stăteam ok, dar la 570 nu mă încadram.
Problema în principal era din consumul plăcii în full load, faza este că sursele astea mai vechi, au doua sau mai multe rail-uri. Dacă rail-urile le ai "debalansate" adică ai procesorul și placa de bază pe același rail nu cred că îți va ajunge celălalt rail să îți țină HDD-urile și placa video.
Chiar erau pe net niște grafice cu consumurile, destul de elocvente. Era ușor să îți dai seama pe cifrele din graficele ălora că trebuia să calculezi bine de tot consumul ca să poți da plăcii video amperajul necesar (majoritatea era tras prin cele 2 alimentări cu 6 sau 8 pini, iar prin portul PCI-express abia sugea puțin).

Bati campii.. scuza'mi franchetea.

Quote:

Originally Posted by Arise (Post 149158)
Chiar dacă poți da cu un rail încărcat la maxim curentul necesar, gândește-te că e poate la maxim și soliciți rail-ul ăla din plin, deci presupun că sursa nu va fi prea fericită.

Ce anume va 'deprima' sursa?

Quote:

Originally Posted by Arise (Post 149158)
De asta dacă nu te interesează consumul efectiv parcă e bine să îți supradimensionezi puțin sursa.

Regimul de folosire dicteaza asta, daca ti sistemul in full load 24/7(folding, mining,etc) sau esti bencher maniac atunci evident vrei o sursa oarecum supradimensionata.. in alte circumstante supradimensionarea sursei face proba ignorantei.
Quote:

Originally Posted by Arise (Post 149158)
Apropo, dacă ai rail-uri multiple, poți spune ce amperaj de 12V ai pe fiecare în parte?

E un Seasonic S12 de prima generatie(2005), figureaza ca triple rail insa in realitate e single rail.

mbc 13-11-2011 23:00

Quote:

Originally Posted by Apocalypse Now (Post 149138)
Tine de regimul de utilizare.. intr'un ambiet ridicat, intr'o carcasa prost ventilata si avand in vedere eficienta redusa a sursei, te poti astepta la o oarecare degradare a condensatorilor dupa niste ani de folosire. Totusi, mi'e greu sa cred ca vei avea probleme cu un 6950(chiar deblocat);)

Atunci sunt safe. Intotdeauna am avut carcase bine ventilate (Antec 200 in ultimii ani, Antec 4400 inainte) si imi curat computerul cel putin o data pe luna. O sa revin cu impresii dupa ce o sa am deja componentele.
merci

kretzu77 14-11-2011 01:21

Quote:

Originally Posted by Apocalypse Now (Post 149166)
Regimul de folosire dicteaza asta, daca ti sistemul in full load 24/7(folding, mining,etc) sau esti bencher maniac atunci evident vrei o sursa oarecum supradimensionata.. in alte circumstante supradimensionarea sursei face proba ignorantei.

Nici, nici, nici.
Mi-am luat sursa de pe vremea sk775+Q9550+7600GS, cu gandul la X58.
Intre timp au aparut zvonuri despre 1155/2011 si am stat pe ciuci, la panda.
Si cum stateam eu asa la panda, ramane nevasta insarcinata (de aici concluzia ca nu e bine sa stai la panda cu p@l@ sculata) si se schimba prioritatile: silent PC
Si uite asa m-am ales cu o sursa de 550W pentru un i72600K+grafica integrata.

Sunt ignorant? :D


All times are GMT +3. The time now is 16:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.