lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Modding (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=22)
-   -   48h modding - The first Romanian Custom Ryzen Build (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=17516)

Monstru 20-04-2017 01:45

48h modding - The first Romanian Custom Ryzen Build
 
7 Attachment(s)


Pe data de 21 Aprilie, la ora 18:30, AMD lanseaza oficial Ryzen in Romania in eMAG, impreuna cu LAB501. Oaspetii vor avea parte de overclocking cu azot lichid, concursuri cu premii pe masura si nu in ultimul rand, de primul sistem modat bazat pe Ryzen construit in Romania. Intrarea este libera in limita locurilor disponibile si forumistii LAB501 sunt invitati alaturi de noi, evident.

Premiile cu fost pregatite deja de catre cei de la AMD, iar Crosshair-ul si cu Ryzen 7 1800X asteapta cuminti dulcea adiere a azotului lichid. Dupa cateva saptamani de strans componente, a mai ramas un singur lucru de facut - constructia primului sistem modat cu Ryzen din Romania, in mai putin de 48h. Am inceput cu adunarea componentelor necesare - va las voua placerea sa ghiciti ce anume putem vedea in imaginile de mai jos...

Monstru 20-04-2017 01:53

7 Attachment(s)
Ziua 1 - 19.04.2017 - 18:30 - T-48h

La ora 18:30 ajungeam la consacratul atelier al colegului Papa Jock, cu o carcasa in cutie... Carcasa arata cam ca in prima poza.

InWIn 904 Plus Silver este o carcasa eleganta, construita din aluminiu, dotata cu panouri din sticla securizata. Problema este ca... nu accepta decat un radiator de 120mm, ceva... inacceptabil pentru noi. Geamurile laterale inchise la culoare nu permit admirarea sistemului in toata splendoarea lui, nu este dotata cu posibilitatea de a monta placa video vertical si nu in ultimul rand... arata plictisitor.

Dreeeept urmare, nu ne-a luat mult sa ajungem la poza numarul 2. Mai mult a durat pana am ales pozitia radiatorului de 240mm. Si puteti sa ma credeti pe cuvant, dremel + aluminiu = chin. Asa ca ne-am chinuit sa taiem ce avem de taiat, apoi am degresat carcasa si am spalat-o. Au urmat cateva straturi de vopsea alba pentru interior, si dupa fix 6 ore de munca am ajuns la rezultatul din ultima poza.


Maine vom continua cu suportul placii video, prinderea radiatoarelor pe carcasa, asamblarea si configurarea circuitului de racire cu lichid.

20.04.2017 - 2:00 - T-40h30min...

kobro 20-04-2017 07:39

Mișto!
Credeam ca doar eu sunt atât de ciudat, adică sa folosesc MaFra si pistol cu presiune :).

valente 20-04-2017 19:17

Gata ! M-am abonat la thread! :)

Spor la treaba !

Monstru 21-04-2017 04:36

5 Attachment(s)
Ziua 2 - 20.04.2017 - 17:30 - T-25h

Dupa maratonul de 6 ore desfasurat ieri, ne-am dat seama ca avem nevoie de ajutoare, prin urmare colegul matose s-a alaturat astazi echipei de soc. Din pacate nu prea am avut timp de poze, asa ca nu avem cine stie ce materiale din timpul actiunii, insa va pot spune ca aceasta a fost impartita in doua parti.

Partea I - 4h - Terminarea temelor de modding ramase de ieri - prinderea radiatorului de carcasa, prinderea placii video in pozitie verticala, confectionarea unor distantiere pentru latura din spate a carcasei.

Vedeti voi, InWin 904 arata superb, insa la capitolul functionalitate nu stam chiar atat de bine, placa avand un singur lacas pentru admisia aerului in carcasa (140mm jos) si un singur lacas pentru evacuare (92mm, spate sus). Drept urmare a trebuit sa distantam laterala dreapta a carcasei pentru ca ventilatoarele montate pe radiator sa poata evacua aerul cald in exteriorul acesteia.

Astfel, in 4h, am demontat cele doua circuite de tip AIO (cel al placii video si Predator 240), am montat radiatorul pe carcasa, am fixat placa video si am confectionat respectivele distantiere. Eram gata pentru a doua faza...

Partea a II-a - drum + pauza de shaorma - 1h

Partea a III-a - 6h - Asamblare. Am ajuns in laborator si am inceput asamblarea anevoioasa (datorita dimensiunilor interioare liliputane). Am tras cablurile (cu greu) si am construit circuitul de racire cu lichid. Ne-am adus aminte de aceasta data de batranul soft tubbing pe care l-am folosit cu succes.

Povestea este amuzanta... vedeti voi, George are in plan ceva similar...adica un proiect cu Ryzen... folosim carcase asemanatoare, ba chiar avem cateva componente identice. Dar daca el va construi sistemul in thina, cu hard-tubing, cum se cuvine, eu intentionam initial sa utilizez AIO-urile asa cum vin din fabrica. Apoi ne-am dat seama ca un singur ansamblu radiator/pompa este suficient, asa ca am construit un circuit pentru procesor si placa video utilizand radiatorul si pompa lui Predator 240. Evident, a trebuit sa schimbam furtunele si asa ne-am adus aminte cat de amuzant este sa lucrezi cu soft-tubbing. Vorba aceea... 6 adaptoare de 90 si gata circuitul.

A durat ceva pana l-am umplut si am scos aerul din instalatie, iar aranjarea cablurilor nu a fost chiar usoara, dar la finalul zilei terminasem de instalat Windows 10.

Mai avem de pus la punct cateva detalii maine, dar va voi lasa placerea sa admirati sistemul pe viu in cadrul evenimentului din eMAG. Pana atunci, meritam si noi niste somn...



21.04.2017 - 4:30 - T-14h...

Monstru 21-04-2017 04:59

1 Attachment(s)
Si pentru ca am instalat programele de rigoare si nu pot sa ma abtin... una mai apropiata de ce veti vedea maine...

valente 21-04-2017 05:02

Lasand la o parte , ceea ce stim (cred toti) , referitor la acea carcasa ,ca provocare de proiect de modding.
Voi deja incepeti sa va bateti cu limitele voastre !
Am tot respectul in primul rand pentru asta si abia apoi pentru ce reusiti (Tudor , George si Matei ) , dar macar , imi place ca imbinati utilul cu placutul : pauza de drum si shaorma ! :)

L.E. Se pare ca inca soft tubing poate arata excelent , facut asa cum trebuie !

Monstru 21-04-2017 05:05

Bai...sa stii ca eu nu stiam. Am surubarit 303, 805, etc... si mi-am zis... cat de rea poate sa fie... e... cam e de lucru la ea. Dar arata tare bine alba in interior zic eu, deci merita :D

valente 21-04-2017 05:12

Singura carcasa IN WIN care mi-a atras atentia a fost Z-frame (cred ca asa se numeste ) pentru ca sunt prea acri strugurii , dar p-asta chiar o stiam si ce ati reusit pana acum , e de trimis la ei ! Poate le da vreo idee!

Monstru 21-04-2017 05:17

Man, ador X-Frame (prima versiune, editie limitata 7 exemplare, am una), D-Frame Mini, 303, etc. Dar 904 e gandita cu... ma rog... altceva decat capul. Dupa umila mea parere. Dar...vorba lui George... ne plac provocarile :))))

valente 21-04-2017 05:21

Am cautat si am gasit ! La S-Frame , ma refeream , dar revenind on topic la cea pe care ati facut-o sa arate mai bine decat prevede legea , daca nici voua nu v-ar placea provocarile .....atunci cui?

Monstru 21-04-2017 05:24

S-Frame este superba, dar face parte din aceeasi categorie ca si H-Tower - costa carcasa mai mult decat toate componentele la un loc. Motiv pentru care am ales sa nu lucram in asa ceva, desi am putea.

Una peste alta, am muncit la sistemul asta fix 16 ore pana acum. Mai aloc ~4 ore maine pentru finisaje, instalat jocuri si programe....si cam asta a fost. La ora 18:30 este expus publicului, iar intre 5 si 7 Mai va putea fi admirat la ComiCon, alaturi de alte bestii cum ar fi TI-tan, Snake & Dragon si altele....

Singurul regret este ca nu am apucat sa facem o masca alba pentru sursa/cabluri, riser...ar fi aratat altfel.

valente 21-04-2017 05:30

Asa cum George stie , fiindca am mai spus-o , incep sa ma oftic ca nu locuiesc in Bucuresti!

Macar voi urmari absolut tot de la distanta !

war4peace 21-04-2017 18:57

Eu și @georgesil suntem prezenți. Mai e cineva in zonă?

Ncmihai 21-04-2017 20:59

Foarte frumos! Nice work, done great, cum a fost prezentare? Ceva recorduri ca si anul trecut? :))

war4peace 21-04-2017 23:04

#9 mondial la OC Ryzen pe LN.
5.31 GHz dacă nu mă înşel.

Şi crenvurşti congelaţi.

Monstru 22-04-2017 04:39

Nu te inseli ,:)

war4peace 22-04-2017 12:23

...ideea e că asta a fost o chestie făcută live, la înghesuială, cu spectatori şi în 45 de minute tops. Cred că în 2.-3 ore, în linişte se putea bătea un record-două.

Monstru 22-04-2017 12:43

Ratonu promite sa lucreze peste week-end...hehehe

Monstru 26-04-2017 14:27

Povestea completa aici.


All times are GMT +3. The time now is 14:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.