lab501 forum

lab501 forum (http://forum.lab501.ro//index.php)
-   Zona libera (http://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=28)
-   -   Vacante - pe unde mai umblam... (http://forum.lab501.ro//showthread.php?t=17293)

sammurai 16-02-2017 20:45

Vacante - pe unde mai umblam...

Am vazuit ca nu este un topic de genul asta si chiar sunt in cautarea unor pareri.

Incerc sa-mi aleg o destinatie de vacanta pentru perioada Iulie-August in Austria zona montana si m-ar ajuta niste sfaturi, recomandari etc.
Ma intereseaza ceva cat mai pitoresc, la o altitudine peste 800-1.000 m. Ideal cu munte si ceva apa.
Doi omusteni (eu si sotia) cu masina, deci avem mobilitate. ~6 nopti.

Pana acum ce am gasit si placut este Hallstatt insa e cam scumpel si mai departe de zona cu piscuri inalte.

Daca ati fost prin zona si aveti ceva impresii bune/rele lasati un feedback.

P.S. nu merg in concedii cu agentii. Nu am mers niciodata.

mirciusx 22-02-2017 21:47

I follow :)

(sunt nitel pe fuga)

nooxy 23-02-2017 09:25

[QUOTE=sammurai;522248]

Incerc sa-mi aleg o destinatie de vacanta pentru perioada Iulie-August in Austria zona montana si m-ar ajuta niste sfaturi, recomandari etc.

http://www.motociclism.ro/forum/inde...pii-austrieci/

Poti incerca sa iei legatura si poate te aranjeaza ce are el.

GRIP 23-02-2017 09:32

Recomand aici: https://www.google.com/maps/place/54...35!4d13.466363

Am fost acum cativa ani cu mujerea, in Septembrie si a fost foarte ok. Cazarea e mai mult decat ok la bani (a fost ceva de genul 35 de euro camera dubla). Si este foarte aproape de mai toate punctele de interes.
Suplimentar exista in localitate un strand cu apa termala. Intrarea e vreo 5 euro parca.

Boggy 23-02-2017 13:35

A fost cineva de-aici in Malta? E recomandata ca destinatie? Scump, ieftin? Din cate inteleg peisajele sunt bomba, zonele cam sarace, si implicit destul de ieftine.

mirciusx 28-02-2017 00:47

Vorbeste cu Teo, el ar trebui sa stie mai multe. Daca ai timp @suzuki as fi si eu interesant :)

suzuki 28-02-2017 00:52

Nu prea am idee,eu sunt in Cipru.
Am un amic acolo,daca vreti ma pot interesa.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

AlexD 04-05-2017 16:31

@Boggy Malta e frumoasa dar cazarile sunt sub orice critica, daca vrei ceva mai de doamne ajuta scoti $$$$$. Mancare ok si oameni ok. Daca mergi acolo merita sa faci o excursie de 1 zi in Catania, e vreo 20 euro dus-intors cu bacul.

Cine vrea munte + mare recomand cu toata caldura coasta Amalfitana. Recomand cazare in Pompeii din cateva considerente: preturi mai decente, pizza buna in Torre Annunziata, esti la 30 min cu trenul de Napoli, esti la 30 min cu trenul de Sorrento si la 30 minute de mers cu busul de Vesuvius. Daca ajungeti pe coasta merita un efort financiar pentru excursii in Capri si Ischia. Tot pe coasta se gaseste si Path of the Gods ( Sentiero Degli Dei) un traseu montan superb, top 3 in lume si pe langa Sorrento o mica oaza de liniste si natura salbatica Bagni della Regina Giovanna(loc pentru plaja si balacit nu foarte cunoscut de turisti). Luna viitoare trag o excursie in Valencia si sper sa va pot da feedback pozitiv.

i860 04-05-2017 16:50

Quote:

Originally Posted by Boggy (Post 523400)
A fost cineva de-aici in Malta? E recomandata ca destinatie? Scump, ieftin? Din cate inteleg peisajele sunt bomba, zonele cam sarace, si implicit destul de ieftine.

Cand am fost eu se filma Troy, peiseaje superbe insa o scumpete ...

kretzu77 05-05-2017 12:46

In toamna am rezervat pentru DisneyLand.
400EUR doar intrarea la parcurile Disney :(
O sa vreau sa o si ft pe Mini in banii astia :D

i860 05-05-2017 12:48

Sper ca ala mic sa nu citeasca ce aberezi pe aici.

suzuki 05-05-2017 13:40

@AlexD - uita de Valencia ,mergi mai sus in satul de vacanta Salou apoi in Tarragona si Portaventura .
Ai ce sa vezi/faci in aceste locuri.
Am fost prin Franta cu masina ,am vazut doar Paris-ul ,in Belgia doar Brussels si cateva orase pe langa,in Olanda doar Rotterdam ,in Italia doar Milano si cateva orase micute de pe langa,in Spania locatiile enumerate mai sus plus Barcelona si Valencia .
Cipru il stiu tot,dintre toate cel mai mult mi-a placut in Spania.

AlexD 05-05-2017 14:14

@suzuki Multam de sfat, am sa incerc sa le bag in itinerariu, nu cred ca imi ajung 7 nopti pentru tot ce vreau sa fac. :( Valencia ma fascineaza de multa vreme(e foarte underrated
vs Barca & Madrid).

suzuki 05-05-2017 14:22

In parcul de distractii Portaventura iti trebuie o zi sa il strabati tot :)).
O sa iti placa Spania,eu am mers si prin mediul rural in munti,in zone in care se vorbea numai catalana,mi-au placut foarte mult peisajele.
Am un frate ce locuieste acolo de 11 ani si stie zonele si ce merita vizitat,daca vrei il rog sa faca o lista,el le are cu drumetiile si gasirea locurilor frumoase ce merita vazute.

AlexD 05-05-2017 14:49

Ar fi perfect daca poate face o lista, as ramane dator. Deocamdata itinerariul e 1 zi Madrid, 1 zi Barca, 1 zi Aquapark, 1 zi Alicante si restul pentru Valencia si plaja. :D

kretzu77 05-05-2017 15:07

Quote:

Originally Posted by i860 (Post 533544)
Sper ca ala mic sa nu citeasca ce aberezi pe aici.

Are 5 ani, deci e safe.

[email protected] 05-05-2017 21:20

Quote:

Originally Posted by suzuki (Post 533555)
In parcul de distractii Portaventura iti trebuie o zi sa il strabati tot :)).
O sa iti placa Spania,eu am mers si prin mediul rural in munti,in zone in care se vorbea numai catalana,mi-au placut foarte mult peisajele.
Am un frate ce locuieste acolo de 11 ani si stie zonele si ce merita vizitat,daca vrei il rog sa faca o lista,el le are cu drumetiile si gasirea locurilor frumoase ce merita vazute.

Vreau și eu...
Please. Mulțumesc.

korby 08-05-2017 11:24

Dacă tot e vorba (și) de Malta, n vreo două zile plec acolo. Haideți cu recomandări... n-afară de "don't go". :D

Boggy 08-05-2017 12:02

Stay home. :))

suzuki 08-05-2017 21:44

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...22f0a3d052.png

Sa imi spuneti de vreti detalii despre ceva de pe lista :).

All times are GMT +3. The time now is 15:54.