Thread: Offtopic
View Single Post
Old 30-01-2019, 12:00   #57850
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 265 Post(s)

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Ba e chiar așa de simplu. Există concurență pe piață. Dacă la concurență se poate și la ei nu, atunci e o chestie specifică lor și nu am niciun fel de milă pentru firmă. A, „săracul curier”, toată mila pentru persoana respectivă... până la momentul în care mă pomenesc că nu mă sună, nu mă caută, dar scrie în tracking că m-a căutat și nu eram acasă, eu fiind acasă. Dacă mă fwte pe mine ca să-i iasă lui bine, îmi pare rău, dar „săracul curier” nu se mai aplică.
Mai prost este când piața devine monopolizată "soft" (cumperi de la un magazin online care lucrează cu firma lor de curierat - e.g. Amazon - dar și cu un alt singur curier). Mi-am făcut nervii de pe lume când am comandat ulei de motor și măgarul ăla a venit și a sărit din mașină și a lăsat în cutia poștală avizul și-a tulit-o instant. Eu uitându-mă pe geam la el.

Am sunat la Amazon, prinde orbul, scoate-i ochii. Am făcut o plângere mai mult sau mai puțin oficială, a venit a doua zi cu un singur bidon pentru că celălalt era spart (???). Probabil l-a trântit de nervi și a crăpat plasticul - o adevărată performanță având în vedere ambalajul, dar probabil curierii sunt clasificați în inteligenți sau puternici. I-am mai făcut o plângere. PLM.

Nu am pic de simpatie pentru curierii nesimțiți, dar am toată simpatia pentru cei care își dau silința. Mi-au venit pachete la 21:30 seara, după "închiderea programului" pentru că omul venise ziua și eram la muncă și nu a vrut să lase pachetul la vecini. Tot respectul.