View Single Post
Old 10-10-2017, 22:13   #24
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intr-un fel imi pare rau ca am avut experienta proasta cu Ultracell-urile mele. Si spun asta pentru ca imi era mai comod desigur sa iau 2x18Ah care sa intre direct in UPS, si sa nu mai construiesc unitatea externa de baterii.

Am fost insa tare dezamagit de alea 2 minute, si in capul meu mi-am imaginat ca in cel mai bun caz, niste baterii bune vor tine cu ~50% mai mult (max 3 minute). Ceea ce a fost insuficient pentru mine pentru ca planuiesc sa conectez pe UPS PC-ul si imprimanta 3D.

Alea 14min @ 800W cu BB-uri ar fi fost arhisuficiente insa. Teoretic, ale mele ar trebui sa tina vreo 35min @ 800W daca chiar au 40Ah.

Oh well, macar capata forma si a mea. I-am printat faceplate-ul, toate se potrivesc in el(voltmetre, hi-temp alarm buzzer, butoane, etc). Trebuie doar sa tai varfurile de la suruburi (nasol de insurubat chestii in OSB de 10mm, am preferat sa-mi iasa pe partea cealalta dar sa prinda bine), chituita, revopsita, conectate firele si gata. Cam asa arata(nu radeti de InfiniPower-ul meu, asa mi-a venit pe moment) ):

SPOILER:
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote