View Single Post
Old 03-05-2019, 12:08   #36359
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 263 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
Am programat pentru saptamana viitoare un test drive, si o vizionare de Mazda3 . Insa ... ma gandesc ca fiind compacta va fi cam mica pentru o masina de familie . arata superb - zici ca e Alfa Romeo .
Am primit de la o reprezentanta din Oradea CX5 cu 23000 2.0 benzina . Culmea e ca nici un dealer din Bucuresti nu-mi poate oferi nimic sub 27000 . ))

Am incercat sa testez si eu un KUGA 1.5 Ecoboost , dar peste tot la testdrive nu exista decat 2.0 TDCi si automata . Bai cum sa vinzi ceva ce nu se cunoaste .

Oricum stand sa ma gandesc nu am banii aia .

Ca design imi plac SUV-urile medii
Ca utilitate (fiind similare cu break-urile) imi plac SUV-urile
tractiune si motor dar si dotari intotdeauna pe masinile din clasa imediat superioara vor fi mai bune si mai cuprinzatoare cele de pe o clasa mai mare.

Adica un Octavia de baza e mai dotat decat Fabia de baza , Superb de baza mai dotat decat Octavia si tot asa .

Daca vreau ieftina , o sa iau noul Ceed . Daca nu, o sa merg mai sus .... vedem ce gasesc .
Am stat intr-o mazda 3 sedan si pot spune ca e cam cat loganul in interior la picioare, mai scunda ce-i drept, dar nimic problematic. Eu cred ca e suficienta pentru o familie normala. Are portbagajul mai mic, iar, cred ca e suficient, dar cel mai bine te duci si o vezi, eventual iei si 3 valize dupa tine.
In schimb, interiorul la kuga de exemplu, ca s-a tot discutat, mi s-a parut foarte inghesuit, as putea spune chiar claustrofobic(nu am probleme, dar asta a fost senzatia). O fi fost si din cauza tapiteriei negre, dar nu mi-a placut deloc. Bordul mi se pare foarte haotic, inghesuit, ca si cum nu mai stiau unde sa puna butoane si forme. Plus ca eu nu vad jumatatea de sus din bord, trebuie sa ma aplec sa vad pe sub volan. Intr-adevar, are finisaje ok, nu scartaie, n'are ,,greierasi", dar nu mi se pare ca merita mai mult de 25000 de euro, hai 30000 pentru un motor de aprox. 180cai si 4x4. Plus ca fiabilitatea ford e cam subreda, mai ales la modele low/middle end.
Testeaza un ceed break, cred ca ar fi fix ce-ti trebuie tie.