View Single Post
Old 07-10-2017, 17:24   #1
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1196 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc
Default Test de lunga durata - baterii UPS.

Pentru ca nu am gasit nicaieri informatii clare legate de calitatea bateriilor de UPS disponibile in Romania, am zis sa fac eu un test. Voi cumpara cateva baterii pe care le voi instala in UPS-urile mele care au nevoie de baterii noi si voi reveni asupra acestui thread in momentul in care se vor strica, astfel vom ajunge la o concluzie referitor la calitatea acestora.

Astfel, pentru inceput avem urmatoarele:
1. Baterie APC Originala (aceasta este CSB 12v 7ah. APC foloseste mai multe variante) - a venit cu UPS-ul, UPS-ul este proaspat deschis, bateria e produsa in 2015.
2. Baterie BB 12v 7ah - 75 lei (2 bucati)
3. Baterie Ultracell 12v 7.2ah - 55 lei
4. Baterie Kstar 12v 9ah - 77 lei

Vor urma:
5. Baterie BB 12v 9ah
6. Baterie CSB 12v 9ah

Pentru inceput am facut testele de runtime cu consum de 170w. Astfel, am legat un bec de 140w si unul de 30w intr-un singur corp de iluminat pentru a avea un consum constant. Consumul masurat a fost intre 168 si 173 w, aceasta variatie este, probabil, in functie de temperatura becurilor. UPS-ul folosit este un APC Backup RS 550. Am folosit acelasi UPS pentru toate bateriile pentru a compensa variatia posibila intre exemplare.

Avand in vedere primul test, am ajuns si la prima problema: Acumulatorul Ultracell a venit descarcat de tot si pare a fi defect. Acum as putea continua testul asa sau as putea sa il returnez pentru un altul si sa vad cum se comporta. Testul curent este facut cu el "asa cum e" dupa o incarcare completa.

Asadar, dupa primul test, rezultatele sunt (minute:secunde):

1. Baterie APC Originala - 9:24
2. Baterie BB 12v 7ah - 10:21 / 10:48
3. Baterie Ultracell 12v 7.2ah - 6:20
4. Baterie Kstar 12v 9ah - 8:51

Ce sa va intampla acum?
UPS-ul cu bateria APC originala isi va face serviciul la networking - echipament RDS + router + alimentator POE access point. UPS-ul cu cele 2 baterii BB va fi folosit pentru computerul meu secundar (APC SUA 700), UPS-ul cu bateria Kstar va fi folosit de Microserver Gen8 + switch iar UPS-ul cu bateria Ultracell va fi folosit de serverul secundar, server pe care inca nu l-am configurat si inca nu are o functie dar urmeaza.

Poze (mai putin BB-urile):
SPOILER: