View Single Post
Old 09-01-2018, 20:01   #92
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Pentru că acum totul a fost dat pe față, deci toți hecării de duminică or să se spargă-n figuri şi nu vrei să ajungi chiar tu să fii afectat de asta.

Oricum pute oribil faptul că Ón decembrie un inginer de la AMD a publicat un fix pentru Linux care avea documentate problemele - de unde a şi plecat de fapt nebunia cu investigațiile independente care au dus la expunerea bugurilor Ónainte că fixurile să fie gata.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Treaba pute oricum si nu-mi pasa cine ce si cum.
My point e ca daca ai o securitate decenta acasa te doare la banana ca ai sau nu patch pe OS si bios, acum depinde daca vrei sa pierzi performanta sau nu.

Nu am stat sa investighez in ce consta FLAW_ul exact dar probabil are legatura cu faptul ca procesorul poate accesa memoria direct si se pot extrage informatii indiferent de state-ul pc-ului, chiar si daca e oprit.

Faptul ca apare cu verde dupa patch nu ma incalzeste cu nimic, decat cu faptul ca ma doare pierderea de performanta.

Daca administrezi routerul cum trebuie si la randul lui routerul e profi nu vad cum pot iesi acele informatii din pc-ul tau. Ca exista metode third party aia e altceva dar eu pur si simplu nu inteleg cum se poate acest lucru, poate ma lamureste cineva.

Last edited by agarici cu pedale; 09-01-2018 at 20:06.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote