View Single Post
Old 02-05-2013, 23:37   #1
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default The evolution of the Ryne PC

Seara bună şi bine v-am găsit.

Povestea a început cândva prin vara anului 2000 cu un Pentium la 75 MHz (asta după ce la ora de "Informatică" din gimnaziu aveam ceva 286), a trecut prin Duron 700, AthlonXP Palomino 1700+ (cât am mai căutat un T-Bred B0...), după care în perioada 2005-2008 au urmat zeci de configuraţii. M-am liniştit cu un C2D E6700, urmând ca în urmă cu un an şi jumătate să trec la actualul i7 2600k. O să notez şi configuraţia actuală, încât mai apar mici modificări. Rar.

Quote:
Intel Core i7 2600k - 4702.06MHz - 1.336V
Scythe Mugen (ex-Infinity)
ASRock P67 Extreme4 B3
4 * Corsair CMX8GX3M2A1600C9 - DDR-1600 /w 9-9-9-24-2T - 1,515v
Gigabyte GV-N56GOC-1GI - stock
Antec P183 | Seasonic M12II-620 Bronze
Samsung HD103SJ (F3) | LG GH22NS70
Asus Xonar DX
Dell U2311H
Microsoft Wired 600 & A4Tech X-710MK
Deocamdată n-am prea multe de spus. Poze vor urma, momentan aş putea să pun doar fostul sistem din jurul lu' 'nea E6700, care acum aproape că zace pe sistemul nevestei, înfipt pe o placă ASRock G31M-S ce nu prea are idee ce-i aia overclock. Procesorul ăsta era capabil de 3500 MHz la voltaj standard pe DFI P965, însă pe mATX-ul ăsta de-abia creşte undeva pe la 2800 MHz. Mai ruşinos e cooler-ul, un amărât de Scythe Ninja Mini.

Între timp mi-a venit o comandă de la TME. Am luat grilaje de 12cm (2.05 lei bucata), filtre de 12cm (5.60 lei bucata), şaibe din plastic M2.5 (5.91 lei / 100 de bucăţi) şi M4 (4.05 lei / 100 de bucăţi), cabluri SATA de 75cm (4.10 lei bucata - am căutat lungimea asta ca să-mi fie mai uşor să le trag pe sub placa de bază) şi un splitter de la Molex 4-pin la Molex 4-pin + mufă Berg (pt. Xonar şi placa de bază). Am luat şi două tipuri de mufe C14, vroiam să schimb mufa sursei Corsair HX520 care alimentează sistemul secundar, dar nu-s bune, au pinii nepotriviţi, după cum se vede în poză sunt pe orizontală şi în sursă se potrivesc numai dacă-s verticali. Nici o problemă, mai căutăm.

Partea cea mai surprinzătoare au fost conectorii pt. ventilatoare: FMM-1 şi FMB-2. Sunt excelente, contrar descrierii, nu-s din plastic, ci dintr-un cauciuc foarte moale, incomparabil mai bun pt. ce o să fie folosite decât vechiile FSP-1 şi FSP-2. Am luat şi câteva FM-1, dar nu cred că o să le găsesc utilitate, trebuie întinse destul de tare ca să intre pe un ventilator şi apoi se rup prea uşor când se dau jos. Am găsit şi tub spiralat (bandă matisantă?) la Baumax. 5m, diametru de 8mm şi de 12mm. 12,79 lei, respectiv 16,49 lei (culoarea neagră).

Mâine o să purced la montat "noul" NH-D14, o să pun filtre la intrare, grilaje la toate ventilatoarele şi o să "căptuşesc" masca frontală cu burete/spumă. Păcat că nenea de la atelierul de lângă bloc nu o să fie mâine la lucru, n-o să pot să scap de grilele carcasei. Deocamdată. Mai rămâne să primesc un Scythe GT, să văd cu urechiometru' dacă merită investiţia în aşa ceva. Oricum, cel puţin o bucată mă gândesc să iau pt. locaşul orizontal de pe tavanul carcasei. Actualul Scythe Infinity (are lapping făcut cânva odată, parcă prin 2006) o să treacă înapoi pe E6700 unde sper că o să facă treabă bună, cum a făcut aproape 4 ani până să facă cunoştinţă cu i7.

Deocamdată nu mă mai ocup de overclock sportiv, însă am de gând să mai încerc una-alta. Dar numai după ce-mi ajung câteva bucăţi de Sunon PMD1212PMB1A.

Înainte de upgrade-ul la sistemul actual am avut ceva aventuri şi cu Horizon 2206SW + BBA ATi X1900 XT(X). Când fosta eVGA GTX260 a dat colţu', am scot ATi-ul de la naftalină, doar că s-a încăpăţânat să afişeze orice după "Welcome" dacă era conectat pe DVI, în timp ce pe VGA rezoluţiile erau total anapoda. Am bănuit atât placa, dar mai ales monitorul, căruia am fost nevoit să-i schimb şi câţiva condensatori dacă tot l-am desfăcut. Monitorul a funcţionat corect după ce a ajuns noua placă, astfel încât am bănuit în totalitate ATi-ul. Asta până zilele trecute, când am făcut rost de un ATi x1300 pt. sistemul secundar. Aceeaşi problemă. OK, fair enough. Am încercat placa x1300 pe sistemul meu, a mers fără probleme pe DVI, ba chiar am obţinut şi 5 FPS în World of Warcraft. Cu x1900 nici n-am încercat, oricum am primit răspunsul căutat şi oricum nu încăpea din cauza TR-ului HR-05 IFX de pe chipset. Totuşi, am încercat din nou Horizon-u' pe 560: nothing. Niet. Zilch. OK... pus Dell-u' şi conectat Horizon-u' ca şi al doilea monitor. Tot nimic. Acu' două zile a mers. Well, FFFFFUUUUUUUUUU too. Şi pe placa integrată de pe ASRock G31M-S merge fără probleme. Bănuiesc că nu-mi rămâne decât să desfac monitorul şi să-l mai inspectez odată, data trecută am dat atenţie numai condensatorilor.

Nimic impresionant deocamdată, dar pun totuşi şi un teaser. O să revin cu povestea plănuită pe mâine, sunt convins că o să fie cel puţin interesant. Mai ales pt. că ultima mea întâlnire cu Noctua nu a fost plăcută.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!

Last edited by korby; 22-12-2021 at 22:34.
korby is offline   Reply With Quote