View Single Post
Old 05-09-2010, 14:19   #13
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Some scary numbers

Precizez ca aceste "calcule" sunt empirice si doresc sa arate in mare cum se prezinta situatia termica si de putere in cazul lui fermi si overvolting.

Fermi/1.186v

consum sistem idle - 260watt
consum start fur max - 739watt - 39c temp
consum final fur max - 870watt - temp la oprirea fur de catre mine - 91c

Observam ca odata cu cresterea temperaturii creste foarte mult si consumul, lucru datorat si leackage-ului enorm in acele conditii. Avem o crestere de ~ 2.5w pe grad (cresterea nu e liniara, am avut si o crestere de 10watt/sec).

Se observa deasemenea ca fur la setarile folosite de mine duce la un consum enorm al gpu-ului.

La diferenta de consum dintre idle si load adaugam ~ 100watt (consumul gpu-ului in idle), deci rezulta un consum al placii de 710 watt. De aici putem taia ~50 watt consumul celorlalte componente de pe placa si rezulta 660watt consumul gpu-ului la ~1.2v si 91c.

O mare parte din caldura se transfera in pcb (sa zicem ~ 30% in cazul lui GF100). Ramanem cu ~510watt, valoare care bineinteles ca nu se transfera in intregime la heatsink. Putem spune ca ramane ca heatsink-ul sa disipe 350-400watt, ceea ce e evident prea mult pentru el, temperatura crescand de la 39c la 91c (cand am oprit testul) in sub un minut.
400watt reprezinta limita pentru cele mai bune coolere pe aer, mult mai masive si cu mai multe heatpipe-uri decat Spitfire.

L.E

Am scimbat fermi cu o placa ce consuma foarte putin in idle (~25 watt), consumul total la sistemului fiind de 187watt, deci aproximarea de 100watt pentru fermi in idle nu e exagerata, doar putin mai mare.

Last edited by poparamiro; 05-09-2010 at 14:41.
poparamiro is offline   Reply With Quote