View Single Post
Old 18-05-2016, 01:31   #1
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default LAB501 modON 2016 - Tu creezi, noi te rasplatim!



Anul era 1987...sau 1988... eram pustan..desi eram deja la scoala. Tatal meu, inginer la institutul de fizica atomica, facuse efortul de a ma lua cu el la servici. Magurele, militari, chestii complicate. Nu o sa uit niciodata "camera"...acel loc magic unde doua calculatoare (inca nu puteau fi numite PC-uri) stateau la dispozitia genialilor proiectanti. Bine... cand am intrat acolo mi s-a spus clar sa imi tin gura daca apare seful... si sa ma joc in liniste. Pentru ca pe vremea aia, nimic nu era chiar la "dispozitia" cuiva. Dar eu eram prea mic ca sa stiu asta. Eu ma bucuram de lumea care se desfasura in fata ochilor mei. Sincer va spun, nu mai stiu daca primul joc pe care l-am incercat pe un PC (XT) a fost Supaplex, Voley sau Prince of Persia. Chiar nu mai imi aduc aminte... Stiu sigur ca pe HC a fost Boulder Dash...dar pe PC... am uitat. Cert este ca era ceva magic... ceva care m-a atras irezistibil in acea lume...

Am crescut cu romanele lui Jules Verne, am crescut in mijlocul naturii, facand sport. Si cu toate acestea, viata mea a fost profund schimbata de acel ecran pe care delicii ludice nemaivazute se desfasurau in fata ochilor mei. Iar in momentul in care am dat de DOOM si Mortal Komabt va spun sincer ca pentru mine a fost destul de clar ce vreau sa fac in viata...ceva legat de calculatoare.

Anii au trecut, iar in 1995 urmam primele cursuri de "Operare PC si programare". Pasiunea mea crestea de la o zi la alta, prin urmare prin 1998 primeam un Pentium I... calculatorul suprem la acea vreme. L-am exploatat la maxim...va rog sa ma credeti... Am incercat tot ce puteam pe el...dar apoi...stiti cum e...vine o varsta cand esti mult mai fascinat de alte aspecte...in general cele care tin de sexul opus. Si nu o sa mint... m-am cufundat pe deplin in aceasta noua pasiune si am uitat de PC-uri. Nu am renuntat niciodata la pasiunea mea...doar ca intre timp isi facuse loc in viata mea ceva mult mai captivant.

Evident, orice nebunie dureaza o vreme pana intelegi cum functioneaza cu adevarat... asa si eu, ca orice tanar normal, am avut o anumita preocupare pana la un punct. Nu ma intelegeti gresit...suntem barbati, prin urmare respectiva preocupare ne va urmari pana nu ne vom mai aduce aminte unde am ascuns berea. Totusi, pe masura ce ne maturizam, nu mai reprezinta chiar singura noastra preocupare.

Si uite asa ma trezeam la inceputul anilor 2000, pasionat de PC-uri, dornic sa invat mai multe. Asa i-am cunoscut pe Micutu, Sang si xwodoo, greii greilor in acel moment. Asa l-am cunoscut pe matose, omul alaturi de care am doborat recorduri mondiale, am castigat campionate mondiale de overclocking si in principiu omul alaturi de care lucrez acum si va prezint voua toate noutatile. Datorita lor am inceput sa fiu interesat de overclocking.

Iar din acel moment...viata mea s-a schimbat. Imi aduc aminte de primele concursuri de overclocking organizate in Romania de Micutu. Fineturi pentru cunoscatori...eu unul nu am avut parte de asa ceva cand am crescut. Eu m-am calificat la primul meu concurs la o finala locala, pe care am castigat-o (in fata lui Micutu si matose), apoi la o finala Europeana, unde am pierdut magistral (alaturi de Micutu si matose), datorita lipsei de experienta (MOA 2008).

Anii au trecut, si din participanti ne-am transformat in organizatori, la nivel local si in campioni, la nivel mondial. Din 2008 si pana acum am organizat peste 100 de concursuri, majoritatea de overclocking, la inceput. Apoi am organizat concursuri de fotografie, de proza, concursuri in care am rasplatit gamerii, overclockerii, fotografii, scriitorii. Am dat premii de zeci de mii de Euro.

Da...am organizat "cateva" concursuri pana acum... Si premiile au fost pe masura. Totusi...niciodata nu am organizat un concurs pentru modderi. Si nu pentru ca am avea ceva impotriva lor. Nici vorba...doar ca personal mi s-a parut foarte greu sa fac rost de premii pentru niste oameni care investesc mii de Euro in PC-ul lor. Apoi, mi s-a parut la fel de greu sa punct la punct o metodologie prin care oamenii pot fi judecati pentru ceva care pana la urma se adreseaza simtului estetic.

Ei bine...astazi acest lucru se schimba... Astazi ne-am hotarat sa rasplatim pur si simplu modderii de pe forumul nostru. Ne-am hotarat sa ii rasplatim pur si simplu, fara cine stie ce conditii. Si ne-am hotarat sa ii rasplatim cat putem noi de bine. Daca ideea va suna bine... stati aproape. In curand vom anunta regulile si premiile. Si va promit...o sa merite! Punem la dispozitie premii in valoare de peste 6000 RON. Si incercam sa gandim un set de reguli complet iesit din comun. Da...pentru voi...pentru cei care nu am organizat nimic pana acum...

O sa fie frumos
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ProjectFinalxxx.jpg
Views:	3540
Size:	425.2 KB
ID:	53894  
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 18-05-2016 at 01:38.
Monstru is offline   Reply With Quote