View Single Post
Old 13-02-2011, 22:41   #8
cryogent
Member
 
cryogent's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Bucuresti
Posts: 40
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Question

Salut din nou si multumesc de raspunsuri, bun ,deci mi-au ajuns HDD iar eu am tinut mortis sa imi fac damblaua asa ca m-am folosit de chipsetul de la Marvell sa fac RAID1 , a mers extrem de repede si usor dar pana la urma am ajuns la aceeasi concluzie la care au ajuns multi '' Marvell este doar marketing , un chipset cu drivere imature , un chipset care nu avea ce sa caute pe placile de baza " sau mai bine zis din punctul meu de vedere un mare FAS DE MARKETING.
Probabil va intrebati cum am ajuns la aceasta concluzie asa ca incerc sa ma fac inteles cu niste ss:
1 -primul ss este o matrice raid 1 pe Marvel -este cel mai bun rezultat pe care l-am obtinut cu HD tune;
2- un ss cu matrice raid facuta din windows 7 care oricum este mai buna decat cea cu Marvell;
3- ss cu viteza obtinuta la un singur HDD pe acelasi chipset.
La punctul 1 va las pe voi sa trageti concluzia , la punctul 2 nu stiu ce sa zic iar la 3 as putea spune ca sunt niste viteze acceptabile raportate la ce am vaut pe net.

Pana aici e ok , dar am zis sa incerc si pe chipsetul de la intel sa vad cum e , am configurat din bios la Integrated Peripherals - PCH SATA Control Mode - am trecut pe RAID(XHD) am configurat matricea RAID 1 lucru de asemenea foarte simplu si usor , am salvat , am restartat si surpriza ........ nu vrea muschiul ei sa mearga ...wtf.... deci trece de POST din bios ajunge la win imi arata iconita aceea de la incarcarea windows-lui si se restarteaza si o poate tine asa la nesfarsit .Dupa fiecare restart windowsul se ofera sa-mi dea STARTUP BOOT REPAIR sau start windows.
Am incercat si cu matrice RAID 0, am trecut SATA Port Native Mode cand pe enable cand pe disable dar nimic , HDD neconfigurate in RAID le vede.
Deci intrebarea mea este unde gresesc , ce sa-i mai fac ca nu mai am nici o idee?

Nu am incercat sa-i dau STARTUP BOOT REPAIR deoarece mi se pare nefondata cerea windowsului ,trebuia sa mearga fara sa fiu nevoit sa repar ceva.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1 HDTune Benchmark MARVELL Raid 1 hardware.png
Views:	564
Size:	59.5 KB
ID:	15913   Click image for larger version

Name:	2 HDTune Benchmark MARVELL Win 7 Raid 1 Software.png
Views:	560
Size:	57.7 KB
ID:	15914   Click image for larger version

Name:	3 HDTune_Benchmark_Marvell SAMSUNG_HD502HJ.png
Views:	560
Size:	39.9 KB
ID:	15915  
cryogent is offline   Reply With Quote