View Single Post
Old 28-07-2009, 00:21   #11
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Teste, in adevaratul sens al cuvantului, nu prea ai ce sa-i faci. Asta e o problema cu tastaturile si mousii... Poti sa faci poze, sa prezinti mausul, softul si impresii despre el (cum se misca, cum raspunde, cum iti sta in mana etc).

Astazi m-am reintalnit cu vechea mea dragoste, Razer Diamondback. Mi-l adusese un prieten sa-i schimb cablul USB ca i se rupse. Numai bine, am chinuit saracul mouse o zi intreaga.

Mi-a placut enorm de mult forma lui si duritatea (medie) a click-urilor. DeathAdder nu ma incanta ca forma, iar click-urile sunt exagerat de sensibile: dau click cand il iau in mana, numai din greutatea degetelor Si nu, nu is Bighand Sasquatch.

In schimb, senzorul de pe Diamondback este mult inferior senzorului 3G cu care este dotat DeathAdder. Diferenta cea mai mare se observa la lift-off distance: la DeathAdder, lift-off distance este de aprox. 1.2mm. La Diamondback, undeva la 5-6mm! E extrem de frustrant, daca ai un mousepad mic si trebuie sa tot ridici si sa repozitionezi mausul. Daca la Adder, cursorul se misca aprox. 2-3mm cand mut mausul, la Diamondback il târam jumatate de ecran dupa mine!

Deci, desi nu sunt super extra incantat de forma Adder-ului, senzorul in sine este cel mai bun de pe piata la ora actuala, cu cele mai bune caracteristici importante. Si asta compenseaza toate celelalte neajunsuri.

LE: Am uitat sa mentionez cel mai misto maus pe care am ocazia sa-l butonez: Logitech MX Air. Chiar nu exista un mouse mai spectaculos ca acesta.
__________________
eXpanding Limits

Last edited by eXpander; 28-07-2009 at 00:25.
eXpander is offline   Reply With Quote