View Single Post
Old 02-08-2018, 23:30   #520
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ma bucur foarte mult sa va anunt ca o sa-mi cumpar o noua unealta, respectiv un Lenovo Thinkpad T480. Intr-o firma in cate absolut toate computerele si laptopurile sunt Dell (si vor fi si pe viitor) am reusit si obtin aprobare pentru Thinkpad.

Va fi un Lenovo Thinkpad T480 negru, cu display IPS 1080p fara touch, procesor i7-8550U, 32 GB RAM, SSD NVME 500GB. Laptopul are Win10Pro si tastatura iluminata precum si cititor de amprenta. Bateria detasabila va fi cea slim si incarcatorul, standard, 65w USB-C. Pe langa asta am comandat si un dock, din pacate toate acum sunt pe USB-C si atunci am optat pentru unul care e mai simplu de organizat, respectiv Thinkpad USB-C Dock.

Si da, laptopul este de serviciu, respectiv este proprietatea firmei dar eu voi fi utilizatorul singur si permanent pentru urmatorii 3 ani, conform standardului. Laptopul, dockingul si un adaptor usb-c - displayport au fost in total 9000 lei. Laptopul va veni peste o luna.

Why not X?
Singurul pe care l-as fi dorit intr-un fel este A480... care nu prea exista. E un fel de T480 cu Ryzen Mobile, problema este ca e vaporware. Exista E485 dar este orientat spre buget.

Why not T480s? Pentru ca pierzi ceva porturi si baterie detasabila. Si nu ai optiune de 32 GB RAM. Si e mai scump.

Why not X1 Carbon? Pentru ca are doar optiune de 16 GB RAM, pentru ca nu are port de retea nativ (trebuie sa folosesti dongle).

Why not Dell? Pentru ca tastatura este inferioara lui Lenovo. Dar garantia e mai buna la Dell

Si, la urma: Why not i7-8650U? Pentru ca, practic, vorbeam de 200 de euro in plus. Nu e 200 de euro in configurator, ci configuratia cu i7 8550U era redusa un pic din diferite motive.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14

Last edited by mbc; 02-08-2018 at 23:34.
mbc is offline   Reply With Quote