View Single Post
Old 08-03-2017, 14:38   #11
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by rage fuury View Post
Asadar, poate unii vor sa traiasca clipa (cu I7 7700K), no problem with that, dar nu se poate contesta ca pentru Ryzen/AM4 viitorul suna mai bine...
Viitorul suna foarte bine pentru Ryzen, nici prin cap nu mi-a trecut sa contest asa ceva si repet MA BUCUR SINCER pentru AMD!

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Eu cam sunt de acord cu DJLeco, cred ca un 7700k ar fi mai indicat in cazul meu , nu fac randari si alte chestii care sa necesite multe core/thread-uri, ma intereseaza in principal sa mearga mai bine in jocuri si peste 2-3 ani oricum si Ryzen-ul actual si 7700K-ul vor fi depasite de alte procesoare.
Problema e cand vor aparea aceste aplicatii/jocuri optimizate pentru multicore, daca vor aparea rapid, atunci merita cred eu trecerea la Ryzen, daca va dura destul de mult pana vor aparea, atunci cred ca e mai indicat un 7700k in cazul celor care ii intereseaza mai mult cum merg jocurile.
Am asteptat lansarea lui Ryzen pentru a putea lua o decizie, dar acum tot nu sunt lamurit care merita mai mult, un 7700K sau un R7 1700, tinand cont si de dezavantajele de inceput a lui Ryzen.
In orice caz daca as face si trecerea la Ryzen 1700 tot as avea performanta mai buna fata de vechiul 2500K la 4,5GHz, am de ales intre procesor SH 7700k si procesor nou R7 1700, per total daca as gasi un 7700k la un pret bun as iesi mai ieftin decat cu 1700, memoriile le am deja 16Gb 3200MHz, ca si aici e problema ca nu prea merg pe Ryzen la 3200MHz.
Ultima interventie 7700K a mea pe acest topic, in gaming am demonstrat in paginile anterioare ca se descurca exceptional.
Acum sa plusez exact unde ma intereseaza strict pe mine, la conversia audio si conversie video, sa vedem cam ce poate la 5GHz daily use:

Intii conversie audio din format Wav (rip de pe CD) la 44,1kHz/16Bit/Stereo in format FLAC la 44,1kHz/16Bit/Stereo, unde parerea mea este ca se descurca exceptional, tipic SUB 1 secunda pentru fiecare piesa:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=O4AGuocjxDA&feature=youtu.be[/YT]


Si aici conversie video din format .Avi in format .MKV 2 pass la 8Mb/sec, intii fara placa video (Open CL):

243,1 frames per second doar pe CPU





Si cu placa video "in colaborare Open CL", unde ajunge la 649 frames per second randate:



Eu zic ca face treaba.

Am postat asta deoarece as vrea ca cineva cu Ryzen 1700(X) sau 1800X poate vrea sa faca acelasi set de teste (cu procul overclocat maxim pentru daily use, cum il am eu); ii dau eu materialele si tot ce trebuie, vreau sa vad si eu diferenta de performanta, intre cele 2 situatii.

Daca este cineva interesat de comparatie, voi face o arhiva cu tot ce am folosit eu, si un tutorial pentru ambele softuri, multumesc.
__________________
GAMING gearâ„¢ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 08-03-2017 at 14:49.
DjLeco is offline   Reply With Quote