View Single Post
Old 07-09-2016, 20:12   #10
mirciusx
Senior Member

Mentioned: 298 Post(s)

PC-ul meu

Eu cred ca merge degeaba pe forumul respectiv. Acolo se discută despre chestii manuale, nu automate. Forumul însă e foarte bun. Însă degeaba ia cafea Amore, sa zicem, când acasă are espressor automat, pentru ca da banii degeaba pe cafea. Asta doar dacă nu e cumva vreun Picasso al papilelor gustative.

Ti-am dat link cu ce am vrut sa iau, de la Philips. Nu am mai luat. Am întâlnit niște oameni, de fapt un om, apoi oameni, care, deși știam cum stă treaba, altfel e când îți dă unul palme "aparat automat zici?! Zbeng!", "Lavazza e cafea buna? Zbeng! Și ce dacă e adusa din Italia. Zbeng!" And so on.

Cafeaua e un hobby precum OC. Azi bagi bani și mâine o sa mai bagi câțiva.

Eu sunt un începător însă. Investiția mea e mica, iau cafea prăjită în cantități mici (~100gr) ca apoi să o macin dimineața cu bormașina sau manual. Apoi o prepar. Scula mea e momentan una ieftina, buna, dar ieftina. Însă nu pot scoate tot ce poate cafeaua pe care o cumpăr, poate nici 50%, însă diferența o simt. Și zic asta ca în 2 oameni 100gr se duce repede, e departe, nu avem timp mereu și mai luam... shh, Lavazza. E o porcărie ok. Și eu credeam ca e Wow. E Wow până nu vezi sau încerci și altceva.

sent from tapatalk