View Single Post
Old 06-12-2016, 12:22   #437
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

r2 nu am avut blackscreen nici pe 2 placi msi r9 390,nici pe anterioara xfx 7950 sau actuala xfx rx480.
Cred ca la tine era ceva hardware,nu mai generalizati,ca daca ai la o placa bube toate sunt praf.
Oricum,urat gest sa vinzi o placa cu bube ca pe una buna.

Intre placile astea am incercat si gigibyte r9 290 windforce,vanzatorul mi-a GARANTAT ca e placa neumblata,perfecta tralala.
Am tinut-o zi in teste si dupa ce atingea 88C cu ventilatoarele 100% si blackscreen zic hai sa schimb pasta ca sigur s-a uscat,doar e cea originala.

Desfac placa si gasesc pe gpu curcubeu,padurile de pe vrm erau gaurite de atatea montari,pe vrm 2 nu mai avea deloc paduri termice etc ,vreo 3 modele,cel putin,de paste(alba-cred ca ceramique,gri=probabil-mx si una neagra-aia habar nu aveam ce era).I-am pasta noua si retur la vanzatorul ce o avea de originala.Motivul returului,nu-mi place placa ca design


Eu cand vand ceva sh spun tot istoricul,daca am facut ceva la bios,pasta etc,de multe ori imi zice si sotia ca se mai mira cum reusesc sa vand ceva la cate detalii dau.Asa mi se pare normal,dar traim vremuri anormale.

Last edited by one111; 06-12-2016 at 12:30.
one111 is offline