View Single Post
Old 14-03-2018, 23:05   #1
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default Nume de lucru - Tiny

Cand am aflat prima oara data lansarii noilor procesoare AMD Raven Ridge nu m-am putut abtine sa nu pufnesc in barba. Mda... APU-uri... who cares???

Apoi, cu o oarecare reticenta, m-am apucat de teste... iar micile bestii mi-au intrat incet, incet in gratii, astfel incat am ajuns sa le dedic nu mai putin de 4 articole. Deh...pasiunea nu tine cont de dimensiune sau segment de pret.

In momentul in care mi-am dat seama ca avem de-a face cu o solutie chiar interesanta pentru entry-level, primul gand care mi-a venit in cap a fost sa construiesc un sistem. Aveam deja pe masa de teste Meshify C Mini-ul care avea sa se lanseze peste ceva timp.

Numai ca... piticii au avut alte planuri. Astfel, frunzarind intr-o zi forumul am dat peste threadul colegului @mbc, care se inhamase la o indeletnicire similara cu ceea ce aveam eu in minte, utilizand o carcasa pe care eu pur si simplu nu o mai vazusem pana atunci... Raijintek Metis Plus.

Am admirat carcasa in pozele lui, am cautat detalii pe internet, am inteles ca este cu adevarat liliputana si ca asamblarea unui sistem in ea poate fi un chin, moment in care am decis ca asta va fi carcasa sistemului nostru!

A urmat strangerea tuturor pieselor necesare, precum si un proces de gandire lung si intortocheat, prin care am incercat sa ne dam seama ce anume vrem sa facem cu aceasta carcasa si aceasta platforma.

Plecand de la ceva simplu... piticii nu ne-au dat pace, prin urmare... o sa ajungem in curand la balamuc. Pana atunci insa, o sa va prezint in fiecare zi cativa dintre inculpatii care vor intra in acest sistem.

Incepem cu carcasa, Raijintek Metis Plus, care a suferit deja o operatie, in care laterala cu geam a fost inlocuita cu o laterala din plexiglass, care va primi in curand si un chenar... ce alte componente credeti ca vom mai inghesui in aceasta bestie?

__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote