View Single Post
Old 11-08-2018, 07:43   #2477
alinasd
Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 11
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Nu te supăra, dar ai de citit, nu glumă.
Crash course:
1. Există algoritmi care se minează exclusiv cu ASIC-uri, cel mai cunoscut, evident, fiind SHA256. Alt algoritm "celebru" este Blake-2b (vezi SIAcoin).
2. Există algoritmi numiţi ASIC-resistant, cum ar fi Lyra2z, Lyra2REv2, Ethash, Skein, etc.

Tu amesteci totul într-o mare oală. ASIC-urile nu fac "aceeaşi treabă ca şi GPU-urile". Uite, în cazul Bitcoin, s-a început cu CPU mining, pur şi simplu fiindcă era cea mai bună soluţie la momentul respectiv. Apoi s-a trecut la GPU mining pentru că era mai eficient, apoi s-au construit ASIC-uri pentru că algoritmul, prin definiţie, permitea asta.

Deci nu e niciun paradox.
Am o groaza sa-mi mai spun parerea mea..dar..
Pai atunci cum sa interpretez urmatorul fenomen ?
Daca ieri se mina cel mai bine in Cryptonight cu GPU ,dimineata constat ca aparuse Antminer X3 care e optimizat sa faca aceiasi treaba ca GPU ,fix pe cryptonight ,cu peste 200KH/s si la un consum de ~500W ceea ce ma face sa cred ca fix din cauza asta a devenit neprofitabila genul asta de minare pe anumiti algoritmi..Daca azi inca mai exista si persista un mucos de algoritm "resistant ASIC" ,maine dimineata deja cineva rezolva problema si vinde ASIC optimizat si pentru asta ...si eu sunt fortat sa vand placile grafice sau sa editez fotografiile lui IOANA..
Ori ma aflu eu intr-o oala cu presiune din care numai am scapare ori stiinta progreseasa amenintator de repede incat pana imi vei raspunde tu ,robotii au mai scos un custom ASIC numai bun pentru Lyra2z ,Ethash ..:-)
Mie' sa nu fie o mare moara de vand paradoxala..Cert e ca pentru petisorii cei mici se va gasi intodeauna papica buna mult timp inainte chiar daca pare ca maharii conduc ,controleaza si strica piata..Suntem pestisori romani si nu ne facem griji :-))
Intre timp revin cu informatii calde ,CoinPot este si el LEGIT ,am primit raspuns ,tranzactiile s-au incheiat cu succes .
alinasd is offline   Reply With Quote