View Single Post
Old 12-04-2018, 01:23   #142
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by carnatu View Post
Nu inteleg cum ai ajuns de la buget de 3100 lei, la 700-800lei pe un NZXT Kraken X62 cand ai atatea variante pe aer pe care le poti folosi 10 ani pe multiple platforme si fac acelasi rahat, poate chiar mai bine. Chiar daca exagerez cu 10 ani, tot il poti vinde mai bine decat un AIO oxidat si obosit.

Daca vrei aspect atunci no comment, sunt banii tai, tre sa manance si NZXT cumva. Dar cand ai apa intr-un sistem, are viata limitata, si cere mentenanta. And guess what, la AIO nu poti.

Praf ai la ambele, ventilatoare ai la ambele, deci nu comparam. Decat ca poate e mai greu de curatat la un AIO montat pe tavan daca ai o carcasa tampita (majoritatea sunt tampite, chiar si alea scumpe).

Daca tu consideri ca 750 lei pe un AIO e ceva ce iti trebuie, plm. Mai bine bagi banii aia in speiş.

Edit: ca idee, esti serios in bugetul unui noctua nh-d14 si chiar si asta e poate prea mult pt. ce iti trebuie.
Nu neg ca ai sens si air cooler e mai usor de întreținut decât watercooler si risc mai mic, dar estetic, ditamai turnul pe săraca placa de baza daca nu pui placa orizontal, nu trage cât de cât de ea în jos?
Plus ca nah e greu, mai umbli la o memorie ceva dai de tower. Kraken are garantie 6 ani :-?? parca, dar da e scump. Acum de la 400 ron nh-d14 la 500 ron nh-d15 la water cooling și estetic ajungi la aproape dublu, cu aceleași performanțe, poate chiar mai zgomotos dar estetic e mai frumos.

Hai sa zicem ca ma mai gandesc dar nu cam oricine visează la un moment dat la ceva si estetic si bun? Eventual un watercooler arătos?
Ca iau nh-d14 acum si Kraken alta data :-?? Nu stiu zic si eu, nu tot in directia aia tinde "trendul"?

E păcat ca water cooler bun e scump. E foarte păcat ca cele pe aer au ajuns monstrii. Poate unii se mandresc cu ditamai heatsink-ul care acoperă toată placa de baza, dar eu nu ma dau asa tare în vânt după ele.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
unnamed- is offline   Reply With Quote