View Single Post
Old 10-10-2013, 13:08   #5228
Apocalypse Now
Ancient friend

Apocalypse Now's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
Si cand realizezi ca ai mai citit un pic ca te-ai mai documentat cu privire la producatori de scule audio ... vine savu cu niste firme de nici nu am auzit de ele. Sunt curios cate or mai exista si noi nu stim de ele...
Cum ma sa nu auzi de Boulder (1-2-3KW Class A biased amps), Magico (best speakers in ze world, some say), Burmester (nemti nesimtiti), Constellation (americani nesimtiti), Clearaudio si Siltech!?.. Ce soi de audiofil esti tu!?

Cat despre cate or mai exista, am alcatuit un soi de clasificare-statistica in ultimele doua-trei luni, printre grafice si paragrafe (usual work), mi-am ars o mica parte din timpul online zilnic cu chestia asta si e aproape gata (mai am doar de organizat si structurat coerent datele). Am sa o share-uiesc doar daca esuez in a o vinde (mai mult din curiozitate, vreau sa vad cat/ce sunt dispusi sa ofere onanistii astia* pe o asemenea colectie de date). Am sa iti spun insa ca sunt ~900 de nume, puteau fi sensibil mai multe, dar am omis deliberat includerea producatorilor de garaj; de-asemenea, trebuie avut in vedere si faptul ca o multime de producatori nu au prezenta oficiala online, fiind eclusi din lista datorita dificultatii inerente in obtinerea informatiilor (nu am timp si nici chef sa schimb mailuri cu distribuitori si/sau retaileri). Marea majoritate a celor inclusi au rasarit in ultimii 10 ani, odata cu noua politica de preturi in HiFi (add a 0 every 5 years or so).

*review sites, blogs, etc

Last edited by Apocalypse Now; 10-10-2013 at 14:59.
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote