View Single Post
Old 26-05-2013, 17:48   #4
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,370
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by alinescoo View Post
Iar va cer ajutorul.
Curand mi-am mutat biroul cu toate cele intr-un living mare, cu geamuri multe, sa fiu luminat cand lucrez. Partea proasta este ca livingul nu are usa ci doar o bolta in perete si da intr-un hol care e comun cu dormitorul. Cum eu lucrez de dimineata/noaptea, se cam aude clickaitul meu de mouse si sunt sanse sa trezesc pe bebe sau pe sotie. Ca si tastatura folosesc un Microsoft ARC keyboard care este chiar silentioasa si sunt f. multumit de ea.

Ca urmare as vrea un mouse:
- sa fie silent cand apas pe butoane/scroll
- sa fie wireless
- sa mearga pe textura de PAL fara mousepad

La o cercetare scurta am vazut ca cei de la Nexus au ceva produse cu Silent in denumire. La o cautare dupa parerile oamenilor pe amazon, situatia nu sta prea bine pentru Nexus: la majoritatea au fost 2 probleme, roata de la scroll se duce dupa 1-2 luni, senzorul nu e prea precis si da rateuri.

Am vazut ca sunt si modelele cu touch insa cea mai mare problema e ca nu poti sa odihnesti degetul pe el (evident) cand nu il folosesti. Si n-as vrea sa stau cu degetele in aer tot timpul.

Daca aveti vreo recomandare, o primesc cu placere. Mersi.
Ia-ți un mouse bun, lasă prostiile silent. De asemenea, ia-ți un pad decent, pentru că degeaba îți iei mouse bun dacă pad-ul este biroul.

Alternativa ar fi să modezi un mouse foarte bun cu niște contacte mai silențioase - deși asta va însemna ceva săpat pe google +/- lipituri + pierdut garanția.

Sau ia-ți Nexus și acceptă că va crăpa relativ repede.

Sau Apple/Logitech thingie după cum spune Kimi.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote