View Single Post
Old 20-08-2019, 10:19   #21874
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Oled > ips > va > tn
IPS are glow daca nu e pus la nivelul ochilor si e prezent bleeding dar are unghiuri mai bune, negrul e luminat.
VA-ul nu are glow dar are unghiuri mai mici, lucru care nu e problematic pt mine, negrul e mult mai bun pe el.
Si eu credeam ca IPS-ul e mai misto dar am dat retul la 2-3 TV-uri din cauza glow-ului si bleeding.

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Stai așa că e ceva ce nu īnțeleg.
Presupun că descarci filme/seriale cu rezoluție maxim 1080p, encoded x.264 sau ceva asemănător. Ok, Android TV fiindcă e configurabil, am īnțeles, dar nu vorbeam de partea de software, ci de celelalte chestii, gen 10-bit-nu-știu-cum, HDR, etc. Īmi vine greu să cred că un serial descărcat de pe net se vede mai bine pe TV-ul Sony cu toate alea menționate decāt pe un TV de 1500-2000 RON.
TV-ul e 4K, deci vorbim de continut 4K downloadat nu FHD dar si daca iau FHD procesorul face upscaling foarte bine.
Revenind la continutului 4K daca iei 10 biti sau HDR sau Imax etc etc e facut altfel filmul si automat TV-ul detecteaza profilul si se trece automat in modul in care e facut video-ul sa arate cel mai bine si cu siguranta arata vs acelasi film in modul normal.

HDR, Dolby Vision, HLG, Imax si ce mai exista nu are treaba directa cu Sony ca sa se inteleaga, orice producator poate implementa asta dar costa liceentierea si automat multi evita la produsele entry, abia pe la mainstream incep sa se implementeze mai bine si la highend-uri sunt prezente in totalitate. Partea misto e ca au inceput sa coboare features de high end si la mainstream din ce in ce mai mult, lucru bun pentru noi fiindca se vor implementa si pe TV_uri mai accesibile.
Presupun ca la un tv de entry level de 1500-2000 RON chiar daca reusesti sa redai cumva un film de 10biti el nu va avea frumusetea si culorile comparative cu tv de 5000-10000RON din obvios reasons. De exemplu panelurile ieftine au 10biti cu niste artificii, altele nu au deloc si tot asa.

Last edited by agarici cu pedale; 20-08-2019 at 10:51.
agarici cu pedale is online now   Reply With Quote