View Single Post
Old 07-04-2012, 14:36   #4
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1032 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
Salut
Am un Opel Astra G 1.7DTI ( y17dt ) pe care momentan nu il conduc pentru ca nu am varsta necesara. Oricum masina pe viitor va fi a mea.Momentan merg cu ea pe camp si prin curte( am pista de ciment de ciment de aproximativ 100m de la poarta pana la garaj ).
Sistemul audio este compus din boxe stoc fatail pro si un cd-player pioneer.
Masina este remapata avand aproximativ 100cp, egr blindat, sistem de incalzire antigel cu bujii, bord cu led-uri, iluminat interior cu led-uri, sistem avertizare lipsa antigel, pe viitor urmeaza activarea TC si pilot automat.
Ca, consumabile ulei schimbat la 8000-9000km sau maxim 1 an,filtru de are la 5000km iar cel de motorina si cel de ulei la schimb de ulei
Uleiul este Mobil1 5W-40 Turbo Diesel Truck made in usa, filtrele MANN.
Masina are 205.000km cu un consum de 4.5l-5l/100km urban si undeva la 3.9l/100km extraurban.
4.5-5 in oras? Ce oras? Si 3.9 extern? E amuzant pentru mine. Permite-mi sa nu cred.

Bujiile acelea in antigel cum le zici fac parte din sistemul care se numeste incalzire auxiliara si este intr-adevar o dotare. Avertizarea lipsa antigel in schimb nu este o dotare, ci este o functie standard la toate masinile pe care le cunosc eu. E ca si becul rosu de la carburant. Activare TC (Traction Control) nu se face pur si simplu, trebuie sa existe anumite componente fizice. La fel si cu pilotul automat - trebuie sa iti iei maneta si cablajul.

Si inca ceva: ai 100 de cai in momentul in care te-ai dus la testarea puterii si a iesit 100 de cai, nu cand iti zic cei de la remapare ca ai 100 de cai. Cresterea de putere nu e asa simpla cum cred unii. De la 75 sau 80 de cai pana la 100 de cai nu e tocmai joaca de copii. La 200000 km in primul rand motorul ala are o anumita uzura, deci nu ii mai are nici pe acei 75 de cai din fabrica stock. Cu remaparea nu compenseaza uzura.
mbc is online now   Reply With Quote