View Single Post
Old 26-11-2015, 11:52   #1
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default Impresii TV PHILIPS 43PUH4900/88 4k

Pentru ca este cel mai ieftin TV 4k pe care l-am vazut prin Romania si l-am cumparat, as dori sa va zic impresiile mele despre el.

Televizorul a fost cumparat de la Altex, la pretul de 1800 lei.

The Good:
Rezolutia. Desi, in acest moment, nu sunt prea multe echipamente care sa suporte 4k, rezolutia este motivul pentru care ai lua un astfel de tv. Daca il folosesti pe post de monitor, este extraordinar. TV-ul are setare a modului de utilizare: TV, Game, Computer.

HDMI2.0 Pentru 4k 60 este nevoie de HDMI 2.0. TV-ul are 3 HDMI, toate 3 sunt versiunea 2.0.

3 bucati HDMI - LG-ul care se apropie ca pret are doar 2. 3 mi se pare minimul necesar pentru mine.

HDCP 2.2 - Pentru vizualizat continut protejat in 4k.

5 ANI garantie! - Prea multa garantie nu a facut rau niciodata.

Suport rigid. Desi suportul este unul foarte simplu este rigid si nu permite balansarea neplacuta a TV-ului ca, de exemplu, la LG.

USB - 2 porturi USB, unul 2.0 si unul 3.0. Nu le-am incercat inca, din USB-ul 2.0 imi alimentez Chromecastul, deci chiar si pentru curent e ok sa fie 2 bucati.

DVR - conectezi un HDD si poti inregistra programele TV.

Meniu rapid - lag foarte mic in meniuri.

Firmware upgradabil.


The Bad:
Consistenta iluminarii nu este cea mai buna - in colturi lumina este putin redusa.

Nu este smart. Pentru mine nu conteza, dar este bine de stiut inainte de orice. Oricum, ofera playback pentru fisiere video / audio / poze, deci e ceva.

Edit 27.noiembrie: Playerul media e destul de slab. In primul rand nu merge DTS si DTS Master Audio. Problema este ca si videourile care merg, nu merg toate bine. Exista probleme cu sacadarea, over smoothing si probleme de genul asta. Ma intereseaza prea mult? Pe mine nu. Dar altii poate se bazeaza pe acel player si nu cred ca vor fi multumiti.

Cu toate acestea, firmware-ul este upgradabil, deci sunt sperante. In acest moment nu exista update de software disponibil.


Edit 28.11.2015: Poze.
SPOILER:







Ghosting.

Mi se pare ca tv-ul are o problema legata de Ghosting. As ruga pe cineva care stie interpreta rezultatul sa imi zica daca e corect ce zic.

Mai jos este poza facuta testului de ghosting pe TV-ul in discutie:

SPOILER:


Aici este testul facut monitorului meu Dell U2312HM"
SPOILER:


Mi se pare ca TV-ul asta are o problema cu ghostingul. Fac testul asta maine si pe TV-ul pe care il am deja, sa vedem.

Test cu TV LG 42" IPS Smart 2013 (nu stiu modelul pe de rost). Pare similar cu Philipsul.

SPOILER:


ATENTIE! Nu merge 4k/60 4:4:4 Chroma!
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14

Last edited by mbc; 21-12-2015 at 22:30. Reason: Adaugare Ghosting tv lg
mbc is online now   Reply With Quote