View Single Post
Old 14-09-2018, 22:44   #14917
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
Nvidia ZX128 (ce vremuri - era mai performanta ca VooDoo Rush si mai ieftina)
Discutabil. Da, era mai ieftina, dar nu neaparat mai performanta. In unele jocuri avea o performanta mai buna, mai ales in cele D3D. In jocurile OpenGL era un pic mai performanta, nu cu mult. Insa in jocurile care aveau si suport Glide (gen Unreal), Rush-ul era mult peste. De calitatea imaginii nu mai zic, pe Riva transparentele erau execrabile, de exemplu.


Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
Gama RTX mi se pare fail prin prisma a celor discutate de altii anterior. Este cu prea putin mai performanta decat gama 10xx pentru pretul dublu cerut.
Sa vedem, poate n-o sa fie fail, totul depinde de jocurile care vor aparea. Mie imi aminteste de Geforce3, la fel, era mai scumpa ca generatia anterioara (Geforce2 GTS si Pro, ca Ultra era si aia o avere), dar avea pixel shader. Eu am avut destul de mult timp GF3 Ti200 128 MB si am fost foarte multumit de ea.

Daca jocurile vor avea implementat raytracing si vor putea rula la un FPS bun, atunci RTX va fi o investitie buna. Asta insa depinde si de AMD, daca AMD nu scoate nimic cu raytracing, nici producatorii nu se vor arunca pe burta sa bage raytracing in jocuri. La fel daca raytracing-ul n-o sa fie si in gama mid si low end (adica 2060, 2050 si chiar mai jos).

Oricum ar fi, eu cred ca directia e buna, n-am mai vazut o evolutie serioasa a graficii in jocuri din 2007 (Crysis pe seria 8800). Au trecut 11 ani de atunci si in afara de texturi mai maricele si mai multe poligoane n-am vazut absolut nimic.

Ne plangem ca nu evolueaza jocurile si grafica, dar cand apare ceva cu potential de a schimba grafica ne plangem ca n-are rost, ca nu e diferenta, ca de ce nu ruleaza la 240 fps in 4k, etc. Pe mentalitatea astea ne-am juca si acum jocuri care ar arata exact ca si Quake2, doar ca ar rula la 1000 FPS in 8k. Chiar asta vreti?
RaverX is offline   Reply With Quote