View Single Post
Old 29-06-2013, 13:26   #4
Gicusan
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Nu discut preferintele pentru carcasa, HDD, SSD, etc. Dar placa de baza ar fi foarte clar un Asrock Z87 Extreme 3 sau un GIGABYTE Z87M-D3H. Nu are nici un rost sa iti iei H87 sau placi Asus ieftine.

De asemenea, inteleg ca iti place cum arata DCUII (sunt si placi foarte bune de OC de altfel), dar daca nu faci overclocking si vrei sa tii totul stock, mergi pe Gigabyte-ul Windforce fara sa stai pe ganduri (e si mai ieftina).

Uite in attach un exemplu de sistem cum vrei tu, cu reducerea noastra la evoMAG iese 4385 RON....Da, nu am bagat fan-ul ala inutil de 200 mm. Mai bine bagi banii intr-un cooler after-market decent...
Planul este asa: Dau 3100 lei pe toate mai putin placa video si pe aia o iau intr-o saptamana. Pana atunci pot sa merg pe placa din proc ca nu mor (sau pun 7900GS-ul vechi, desi nu cred ca e mai buna )

Inclin sa fiu pentru placa de baza recomandata de tine, dar nu cred ca imi permit acestl upgrade + SSD 840 PRO.

A doua problema cu Evomag (binenteles ca am cautat) e ca nu primesc asamblare gratuita. Sa zicem ca renunt la asta ca mai are omul niste prieteni, dar 3100 lei este maximum ce am acum pe card si nu vreau sa imi fortez nevasta in momentul asta mai mult. Placa o iau cand imi intra si mie avansul si acolo sunt mai liber.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Gasesti procesoare K sandy sau ivy sh pe forumuri la preturi de appx 1200 lei maxim cu tot cu placa de baza. Ii dai in goarna si te va tine 2 ani fara probleme. Peste 2 ani vinzi kitul pe banii de un pateu, si cumperi haswell sau altceva care te va mai tine 2 ani fara probleme.
Faci upgrade-urile din mers, iesi mai ieftin, cumperi restul componentelor atunci cand ai nevoie de ele.
Eu zic sa nu bagi banii ca ce cumperi azi nu te va tine 5-7 ani fara sa gafaie.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk 2
Coane, nu sunt prea increzator in SH-uri. Tocmai ce mi s-a prajit o placa video Radeon ce o luasem pentru un upgrade. Dupa 7-8 luni. Mai bine nu. Cum a tinut P4, tine si Haswell. Retine ca totusi nu ma joc chiar Crysis sau nu stiu ce alte super jocuri. Civilization sI Total War au cerinte mari in ultimele installments dar nici chiar asa.

Last edited by Gicusan; 29-06-2013 at 13:42.
Gicusan is offline   Reply With Quote