Thread: Watches
View Single Post
Old 25-11-2010, 04:18   #2
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 265 Post(s)

Personal sunt maniac Seiko, ultima achiziție a fost de fapt un cadou care mi-a fost făcut, anume Arctura Kinetic Perpetual.

Sincer să fiu, nu aș fi adeptul colecției pentru că ador ceasurile și mi s-ar părea nedrept ca 10 bucăți să rămānă īn sertar īn timp ce eu ies cu a 11-a la mānă. Momentan am două ceasuri (cel descris mai sus și un Seiko Kinetic mai vechi) și abia reușesc să le port pe amāndouă, altfel mecanismul Kinetic© mă faultează - ceasul se oprește după 24h de inactivitate și din specificații are rezerve de energie pentru 6 luni īn caz că te hotărăști să-l "reactivezi", dar după o perioadă timpul respectiv scade și ceasul trebuie setat din nou (cu toată pleiada de dată/an/bla). Cānd ești obișnuit să iei ceasul de pe masă și să-l pui la mānă și să te aștepți să fie 100% precis īn fiecare zi, te poate "lovi" destul de grav o chestie de genul "ups, a rămas īn urmă".

Bine, poate motivul pentru care sunt pasionat de acest mecanism este pentru că sunt un leneș și mi-e greață să īntorc de rotiță Dar, cum am spus mai sus, privesc un ceas de mānă nu doar ca pe o "podoabă", ci ca pe un lucru 100% funcțional și 100% precis.

Dar să revin. Pentru colecție aș cumpăra doar de la producător direct, scad masiv șansele de țeapă. Iar garanția... părerea mea este că ar trebui să te orientezi spre ceasuri care by default nu vor avea niciodată nevoie de așa ceva. Ce-mi vine īn minte la o primă strigare ar fi Seiko, Longines, Omega (seria Seamaster este omgwtf, atāt ca looks/hardware, cāt și ca preț ). Nu știu cum stau Perigaum/Invicta la capitolul durabilitate, cu mărcile menționate nu am īntālnit niciodată probleme.

Apropos ca idee, mi se pare ușor stupidă asocierea unui ceas care bate īn sport cu o curea de piele (cum sunt cele 2 linkuite de tine). Arctura mi-a venit cu o curea default de oțel și cu o curea de piele (gusturile nu se discută, oamenii au fost politicoși ). Am īncercat să-l port cu cureaua din piele și sincer nu-mi place nici cum stă pe mānă, nici cum arată, am revenit urgent la brățara de oțel.

Și ca o părere personală īn īncheiere, știu că este de-a dreptul cretin să dai 10.000EUR pe un ceas (a se vedea cretinii de prin poziții īnalte īn stat ce au pe īncheietura labelor), dar mi se pare de bun simț să dai un 200-300, și, dacă ești cu adevărat maniac, nu este deplasat să mergi pānă la 2000EUR cāt este un Omega Seamaster 300m de exemplu.

Numai mie mi se par ceasurile galbene (da, chiar dacă sunt de haur mānca-ț-aș) de foarte prost gust? :|