View Single Post
Old 13-02-2016, 20:56   #122
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am mai găsit topicul ăsta cu ceva informații, dar sunt prea obosit să îmi meargă la digestie:
http://forum.notebookreview.com/thre...aswell.766743/

Quote:
Eu cand il limitez la 37W...
Cum îl limitezi?

Nu știu exact matematica și nu pot să îmi dau seama de unde avem diferențele alea, dar cert este că tu ai peste mine cam acel consum din iGPU și ai ceva mai puțin pe controllerul de memorie.

Procesoarele non XM au overclocking bins, adică se pot overclocka doar puțin (câțiva multiplicatori în plus).

În cazul tău nu vei vedea 3.7GHz în applicații multi-core, doar rar în single core.
Am testat eu și dacă dezactivezi din core-uri (din BIOS) adică să vadă procesorul ca single core sau dual core atunci se obține respectiva viteză de 3.7GHz single core sau 3.6GHz pentru dual core.

Din postul lui Rufus, am înțeles că e posibil ca limita să fie impusă ori de Intel ori de Apple/Asus/Dell în BIOS/EC. Adică în teorie, scoți limitele din XTU, arată a unlocked TDP, dar te "penalizează" din altă parte, probabil din EC controller.

Cred că așa se explică de ce la Nando are 48W TDP și a avut doar 66W în short burst.

Cred că soluția este să îi fac un repaste cu CLU/CLP, să îl scot în frig, fan-ul setat la maxim și să îi dau voltaj în plus și ceva la reference clock. Să văd cât ar putea să consume.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote