View Single Post
Old 17-11-2010, 00:27   #41
Micutzu
Oenolog
 
Micutzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,207
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Micutzu
Default

Mersi mult Calin de feedback, stiu ca o sa fie o problema cu precizia, tot ce pot face in sensul asta e sa calibrez dupa constructie cu niste scule etalonate. ACS713 are si o varianta care masoara pana la 30A, si nu am de gand sa trec de valoarea asta per senzor; unde am nevoie de 40A masuratoare voi folosi 2 senzori fiecare pe rezistentele lui si voi face media tensiunilor de pe iesire cu 2 rezistoare de precizie, sper sa functioneze relativ OK asa.

Precizia rezistoarelor de putere nu conteaza asa mult si nici variatia termica, din moment ce masor si curentul si tensiunea pe fiecare; trebuie atentie mare la divizoare insa pentru masuratorile pe 12V si 5V, electronica sensibila oricum va fi separata termic de partea de putere unde se genereaza caldura, nu sunt constrans de spatiu. Partea de comanda o descurc eu cumva, daca va fi nevoie de cate un tranzistor in plus nu e mare problema.

Problema cu viteza citirii e intr-adevar ceva ce ar putea sa ma limiteze, m-am gandit la asta, din experienta ai idee cate citiri pot face pe secunda pe toate cele 16 intrari astfel incat sa fie concludente ? Teoria (sau cel putin asa cum o inteleg eu) spune ca destule, dar n-am lucrat practic cu asa ceva asa pana acum.
Micutzu is offline   Reply With Quote