View Single Post
Old 31-07-2017, 23:20   #37
azteka
Ancient friend
 
azteka's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Location: Bucuresti
Posts: 53
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

/50

Inainte de aplicarea primer-ului am curatat cu ajutorul unui smirghel fin si a apei ultimele urme de vopsea ramasa pe sasiu.
Avand foarte multe forme neregulate si canturi dificil de curatat ne-a luat mai mult timp decat ne asteptam pentru inlaturarea lor.
A urmat curatarea de reziduri a sasiului si uscarea pentru aplicarea primer-ului.
Dupa uscare s-au aplicat cateva straturi de primer apoi a urmat vopsirea pe mai multe straturi.
Dupa vopsire s-a aplicat un lac cu continut special ("pixie dust") pentru a da stralucire si a conferii din toate unghiurile si un efect vizual mai deosebit.

...

Prior to applying the primer, I cleaned the last traces of paint remaining on the chassis with a fine sandpaper and water.
Having many irregular shapes and difficult to clean edges took us longer than we expected for their removal.
Chassis residue was cleaned and dried for primer application.
Several primer layers were applied after drying, followed by multi-layer dyeing.
After painting a special lacquer ("pixie dust") was applied to give glow and clarity from all angles and a more spectacular visual effect.

PS:
"Pixie Dust - A substance or influence with an apparently magical effect that brings great success or luck"

...more consistent updates soon... enjoy...
















__________________
Cu cât știu mai mult cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Nu crede ce ți se spune, cercetează!
Nu spune puţin în vorbe multe, ci mult în vorbe puţine.
|mvpc
azteka is offline   Reply With Quote