View Single Post
Old 30-04-2018, 00:18   #1
eXecu7or
Senior Member
 
eXecu7or's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: București
Posts: 619
Mentioned: 2 Post(s)


Default Delid 8700k home made

Pe aproape defunctul cg era un user numit Alexandrus sau ceva care se ocupa cu d-astea. Din pacate, are o personalitate dificila si e greu sa te intelegi cu el.

Asa ca am decis sa fac chestia asta "in regie proprie", dupa ce in prealabil am studiat vreo 1h de ghiduri pe youtube.

Rezultate: -20 celsius in load, fata de temperatura initiala.

Ce am folosit
- 1 x Pasta termoconductoare Thermal Grizzly Conductonaut + 1 aplicator din cele doua incluse in pachet
- lac de unghii transparent
- silicon pentru izolatii temp mari (aici cred ca merge si cel sanitar, transparent, dar am folosit ceva luat de la shop4pc care se gaseste si pe amazon.de
- gelid extreme pentru contact intre cpu si cooler
- o lama de ras imbracata in scotch
- servetele cu alcool
- solutie de sters pasta bazata pe citrice (aici se poate folosi orice altceva aveti la indemana)
- un cleste de plastic de tip menghina luat din dedeman (https://www.dedeman.ro/ro/cleste-de-...0000/p/1021141)

Cost total : aprox 150 lei

Pasii sunt deja pe net, nu e mare filozofie. Procesul a durat aprox 1h, plus alte vreo 4 pentru fixarea initiala a siliconului

Cateve detalii:
- n-am folosit delid kit, ci lama de ras: mare atentie aici la cum puneti scotchul pe ea si cum taiati. Se incepe de la colturi si apoi pe laturi, incercand pe cat posibil sa impingeti de jos in sus pentru a nu zgaria pcb-ul (vedeti pe youtube la derbauer)

- am folosit un varf de pensula de lac de unghii pentru a izola contactele expuse dupa ce am scos ihs-ul, din fericire 8700k nu are smd-uri.

- am pus foarte putin silicon pe marginile ihs-ului, l-am intins atent cu un cuter; am pastrat urma initiala pe pcb pentru a putea pune ihs-ul usor la loc.

- pasta lichida trebuie aplicata foarte putina, o picatura mica si apoi intins foarte bine pe pastila; am aplicat la fel de putin si pe ihs, pe interior)

- dupa ce am incheiat reasamblarea, am invelit procesorul intr-un prosop de sters monitorul si l-am prins in clestele menghina pentru a asigura reliprea corecta a ihs-ului (vedti poze)

Ca si cooler, am un megahalems + doua vent-uri nocuta nf-12sb.

Revin si cu temperaturi concrete dupa cateva zile de test.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo 29.04.2018, 19 31 16 - Copie.jpg
Views:	881
Size:	361.4 KB
ID:	62420   Click image for larger version

Name:	Photo 29.04.2018, 22 49 24 - Copie.jpg
Views:	762
Size:	506.4 KB
ID:	62421  
__________________
TR+ 184. PM pentru detalii.
eXecu7or is offline   Reply With Quote