View Single Post
Old 09-08-2018, 11:07   #2463
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by alinasd View Post
Adaugam panditul monezilor ,,cresterile/scaderile si momentul optim de a ataca moneda potrivita ,nu ?Vizavi de configuratia actuala de razboi ce se afla in zestrea proprie ,puteti bifa/adauga punctual va rog si :
- La profitul declarat/zi ati scazut si consumul de curent /zi ?
- Cam ce Hashrate aveti ?
- Varianta de mining cu multi CPU nu ar fi mai avantajoasa ?
1. Nu pândesc coins, am niște planuri proprii de minat altcoins și stocare a lor pe termen lung. Pentru mine nu există „moneda potrivită”, ci „vreau să minez moneda X luna asta”. Poate e profitabilă, poate nu, dar nu am de gând să mă îmbogățesc imediat pe seama ei.
2. Ăia 3 dolari pe zi sunt producția, nu profitul. Profitul e momentan zero sau chiar ușor negativ, dar eu unul nu mă uit niciodată la profitul instantaneu deoarece acesta are relevanță zero în lumea crypto. Poți mina un altcoin 3 luni cu profit de 5 dolari pe zi și apoi în trei zile valoarea ajunge zero sau aproape de zero (a se vedea cazul SIA cu ASIC-urile).
3. Hashrate-ul depinde de algoritm. La mine este undeva pe la 130 MH/s minând Lyra2REv2 pe Blazepool.
4. Există algoritmi potriviți pentru CPU (e.g. yescrypt sau cryptonight) dar în general nu sunt nici ei profitabili.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote