View Single Post
Old 13-08-2009, 16:12   #6
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default Rezultate



Concluzii si observatii:

- Pentru rezultate optime la CCF trebuie pusa o cantitate putin mai mare de TIM
- Mi-am zis ca termin repede cu testele dar pina la urma am testat de dimineata pina seara, cu pasta mai multa, mai putina, in diferite ordini, pozitii pentru a fi sigur de corectitudinea rezultatelor.
- Mi-ar fi placut sa testez cu linpack pe OS de 64bit dar cu acest procesor si aceasta frecventa nu a fost posibil datorita temperaturilor foarte mari.

Am repetat testele de mai multe ori deoarece la prima incercare cu CCF diferenta dintre el si TRUE a fost de 7-8c (ceeea ce mi s-a parut cam mult) si am luat si restart .
Am fost nevoit sa scad putin frecventa si vcore deoarece dupa mai multe incercari am tot luat restart cu CCF dupa 10-15 minute la 3800mhz si 1.568 vcore - TRUE a mers 40 minute la setarile astea fara probleme - tmax 77c (am oprit eu testul)
Am testat si TRUE dupa CCF si invers incercind sa obtin o diferenta de temperatura cit mai mica intre ele.
In cel mai bun caz diferenta de temperatura dintre ele a fost de ~ 6c (la ultimul test unde am obtinut cea mai mica diferenta de temperatura am testat TRUE dupa CCF dar am observat si o crestere a temperaturii in camera cu aproape 1c)

Observam ca diferenta de performanta dintre True si CCF este mare, tehnologia HDT isi arata limitele cind vine vorba de a raci procesoare foarte fierbinti.

Sunbeam Core Contact Freezer:

Pro:
- Pret (are ventilator inclus in pachet)
- Talpa destul de buna pentru un HDT
- Destul de usor de montat (la schimbarea procesorului nu trebuie demontata placa de baza)

Contra:
- Tehnologie HDT
- Sistemul de prindere nu are o presiune buna/mare de apasare (din care cauza pierde probabil ~ 2c)
- Nerecomandat pentru oc extrem pe aer
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	chart.PNG
Views:	1407
Size:	11.0 KB
ID:	965   Click image for larger version

Name:	DSC_8507.jpg
Views:	1077
Size:	339.7 KB
ID:	966   Click image for larger version

Name:	DSC_8522.jpg
Views:	1128
Size:	311.2 KB
ID:	967   Click image for larger version

Name:	DSC_8524.JPG
Views:	1465
Size:	97.2 KB
ID:	968   Click image for larger version

Name:	DSC_8533.JPG
Views:	1038
Size:	67.4 KB
ID:	969   Click image for larger version

Name:	DSC_8535.JPG
Views:	1095
Size:	168.2 KB
ID:	970   Click image for larger version

Name:	true load.JPG
Views:	1021
Size:	200.3 KB
ID:	971   Click image for larger version

Name:	CCF_LOAD.JPG
Views:	1061
Size:	215.0 KB
ID:	972  

Last edited by poparamiro; 13-08-2009 at 16:15.
poparamiro is offline   Reply With Quote