View Single Post
Old 28-03-2017, 22:50   #13403
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
N-am auzit ever de chipuri, fie ele CPU-uri, fie GPU-uri care sa moara prematur pentru ca stateau la 95C vs 60C. Asta cu temperatura e o chestie mai mult psihologica. Si dupa cum ziceam, variantele custom vor veni cu racire mult mai buna si mai silențioasă decat turbina lui peste de pe FE.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Cine a zis de murit prematur la chipuri?
În schimb ai temperatură mai mică în carcasă, ai VRM-uri pe mobo la 70 de grade în loc de 100, ai HDD-uri la 40 de grade în loc de 55, astea sunt doar nişte exemple.

Uite, eu acum am 5 ventilatoare mari şi late în carcasă. Înainte de watercooling aveam... 8. Cel de la sursă nu l-am socotit. De asemenea am temperaturi mai mici la HDD-uri, SSD-uri şi VRM. De CPU şi GPU nu mai vorbim.

La GPU aveam înainte 196x frecvenţa, şi asta vreo 10 minute de gaming, după aia scădea uşor (se stabiliza pe la 188x). Acum am avut ocazia să văd frecvenţă de exact 2000 timp de peste 90 de minute, fără overclocking la placa video, atâta şi-a făcut singură boost, şi temperaturi sub 50 de grade Celsius.

Apoi, să fim serioşi, dai 3800-3900 RON pe o placă video şi te zgârceşti la 600 tops, cât costă un GPU waterblock şi 2 fittings?
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote