View Single Post
Old 24-12-2016, 15:17   #3
muff
Senior Member
 
muff's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Bucuresti
Posts: 1,112
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

1. Going down memory lane :

Totul a inceput cu un amd k6 2 ceva sdram, o sursa no name, o carcasa anosta si o placa video s3 virge cu 4 mb ram si quake 2. Fratee mergea quake 2 Si-a lasat maica-mea ficatii ahem 900 de $ la Blue ridge computers.

A urmat un amd duron cu riva tnt 32 mb. Seria legacy of kain, prince of persia , nfs 2 si porche, counter strike au mers ok pe acest sistem.

Urmatorul a fost un fujitsu siemens scenic l cu p4 northwood cu mx440 dar pe care l-am tinut doar juma' de an. De ce? Pt ca am descoperit crazypc.ro si silent computing (pe langa partea de oc).

Deci strans bani si luat pe bucatele. Un amd athlon64 3200+, 2 gb ddr1, un a8n sli se sh , 2 vent-uri nexus 120, un sirtec cu vent 120, ac freezer si .... carcasa antec slk 3000b de la itdirect. Totul mergea smooth si silent. M-am chinuit sa fac ceva wm dar nu a iesit foarte frumos dpdv estetic dar airflow era. De fiecare data cand curatam sistemul de praf modificam un pic si wm-ul.

Acea carcasa m-a tinut vreo 7-8 ani, timp in care am fost foarte multumit dpdv estetic si fonic. Nu se compara cu cazanele detinute anterior.

Anii au trecut si am facut upgrade la q6600 g0 ( bad vid tho ) , p5p800 lpro, 2x 2gb ddr2 1066 mhz, corsair 550 vx, ninja, gtx 560ti. Parca antec-ul nu era incapator. Erau inghesuite si vreo 3 hdd-uri. Piticul a inceput sa bata in teava si am inceput sa ma informez.

Am fost surprins sa vad carcase gen corsair obsidian ce costau un pic peste salariul meu omg

Deci am inceput sa studiez piata sh in speta cgforum. Din octombrie tot bagam la bookmarks diverse thread-uri. Ba ma hotaram ba ma razgandeam

A trecut octombrie, noiembrie si aproape si decembrie. Intr-o seara de decembrie, ziua de revelion, a aparut un thread despre ea, carcasa viselor umede, cm storm trooper; culmea la un pret decent si anume 500 lei.

Cu mainile tremurande il apelez pe individ doar ca sa aflu ca o rezervase pt altcineva care venea s-o ridice. Dezamagire, sfinti, cruci si alte alintari. Dupa vreo 2 ore ma suna sa ma intrebe daca o vreau ca respectivul nu a venit.

Am sarit in masina si am traversat Bucurestiul sa o iau. Ajuns la fata locului am verificat rapid am platit si am plecat.

Acasa am transferat rapid componentele din cea veche si am apasat butonul de power. Bau ceva eroare de scurt circuit sau dracu sa-l ia. Sfinti, cruci, dumnezei.

Jumatatea mi-a facut capul varza ca da, ca asa fac mereu in ziua de revelion ma apuca cumparaturile si stau sa montez componente stupide. Ramasese cu sechele tot dintr-o zi de revelion csnd am luat x1900xtx de la leco

In fine, am fost sa petrecem cu gasca. A 2-a zi am rezolvat problema : un jumper usb cazut.

Am luat-o si am studiat-o pe toate partile. Are tot ce imi doresc: e superba, maner, usb 2 si 3 frontale, filtre praf fara numar. Pot sa folosesc si hdd-urile de laptop sau ceva ssd in slotul dedicat, fan controller. Daca ma cert cu sotia am loc sa dorm in ea )

Am facut un wm de porc, pe graba. Am luat si un nh d14 ca sa stapanesc procesorul iadului. Mereu ziceam ca o sa-mi fac timp sa fac un wm decent. Timpul trecea, responsabilitatile erau din ce in ce mai mari si de abia daca apucam sa mai joc ceva.

Apoi a venit juniorul care a vandalizat butonul de power; seniorul (adica eu) a reusit sa fwta proc si placa de baza la o banala curatare de praf.

Nhd14 si ramii i-am vandut; strang bani sa-mi iau ceva i5 1051 iar pana atunci stau pe laptop. Carcasa, sursa si hdd-urile asteapta, frumos infoliate, restul de componente.

Daca totul merge conform planului, in 2017 ar tb sa iasa un man cave si un sistem nou. Cu vechea carcasa ofc. Tb sa-i astup ventilatia laterala.

2. Spre rusinea mea am aflat azi, cu ocazia concursului nr 5

Le: Desi prima mea carcasa de calitate a fost antec-ul nu a lasat o impresie de extraordinar ca cm-ul. Carcasa dpmdv este una din componentele care dureaza foarte mult in timp. Antec-ul m-a tinut vreo 7-8 ani iar cm-ul 4 and still going strong.

Le 2: venturile nexus inca functioneaza ireprosabil!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2
__________________
Get inlineā„¢

Last edited by muff; 24-12-2016 at 16:36.
muff is offline   Reply With Quote