View Single Post
Old 25-02-2011, 21:20   #1
DIA
Member
 
DIA's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Bruxelles
Posts: 175
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default 1156, 1155, 1366 sau LGA2011?

Povestea mea:
Acum vreo 4-5 luni am inceput sa caut o configuratie pt un PC (nu era graba). Acesta il folosesc pt 3Dmax, Auto CAD, Photoshop si foarte putin jocuri.

Am inceput prima oara cu o configuratie pe socket 1366 cu un I7 930. Dupa un timp a aparut Sandy B si mi-am facut o configuratie pe noul socket insa pt ca m-am miscat cam greu au disparut de pe piata (stiti f bine povestea).

Apoi, indrumat de alti colegi de forum am zis sa imi indrept privirea catre 1156 deoarece 1366 "era deja expirat"-dupa cum mi-au zis ei. In fine pana la urma am cumparat o configuratie, care este pt prietena mea:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/331986/
+
Placa video Quadro 600
Aceata achizitie a fost mai mult un test ca sa vad ce poate face, urmand ca sa imi iau si eu ceva dupa.

Acuma....dupa ce am citit mai multe chestii pe net si chiar dupa ce am luat configuratia de mai sus, sunt parca chiar mai mult in ceata.
Nu stiu ce sa fac...Pana in aprilie oricum stau pt 1155, dar acuma intreb se merita sa stau pana la sfarsitul anului pt Ivy? Deci intrebarea mai exact este 1155 vs 1355(sau cum o fi).
Adica o sa se justifice in vreun fel, asta referindu-ma si la preturi....am auzit ca o sa apara cu preturi foarte mari si nu inteleg de ce pt ca Sandy-ul a aparut cu preturi foarte putin mai mari decat restul.

Ideea e ca eu as avea nevoie de calculator pana in mai-iunie pt ca trebuie sa imi fac diploma pe el, insa daca e sa astept vad eu cum imi upgrade-ez pe asta vechi si mai astept. Dar asta o sa o fac doar daca intr-adevar se merita pt ca nici nu vreau sa dau 1000euro pt 1155 iar dupa juma de an sa imi scot parul din cap.
Ms mult
DIA is offline   Reply With Quote